Le še nekaj dni nas loči do prvega novembra in mnogi že urejajo grobove. Obiskovalce nekaterih ljubljanskih pokopališč smo povprašali o podražitvah, ki so jih pri tem zaznali. "Mislim, da se je cvetje malo podražilo, in tudi pesek je bil kar drag," nam je zaupala domačinka.
Od prvega septembra dalje pa je dražji tudi priporočeni znesek za mašo, ki znaša 23 evrov. Nekateri so mnenja, da je to precej več, drugi pa pravijo, da ob splošni podražitvi cen na trgu tri evre več za mašo ne predstavlja bistvene razlike v plačilu.
Podražitev Slovenska škofovska konferenca utemeljuje s tem, da gre zgolj za prilagajanje na inflacijo, skladno z višjimi življenjskimi stroški.
V Dolu pri Ljubljani smo obiskali duhovnika Alojza Grebenca, da nam razloži, za kaj se porabi denar, ki ga verniki namenijo za maše.
"Denar za mašni dar oziroma mašni štipendij je izključno duhovnikova last, prav tako tudi pri pogrebu ali poroki," pojasnjuje Grebenc in dodaja, da to, kar gre za "pušco", je predvsem za potrebe cerkve.
Poleg priporočenega zneska za maše so se za nekaj evrov zvišale tudi cene porok in pogrebov. Kot še pravi duhovnik, je pri pogrebih, če primerjamo eno ikebano ali recimo prispevek, ki ga dajo za udeležbo duhovnika na pogrebu, ta pravzaprav zelo nizek.
A tako Slovenska škofovska konferenca kot duhovnik Grebenc mirita, da bodo duhovniki maševali tudi brezplačno, če si vernik stroška ne bo mogel privoščiti.
KOMENTARJI (141)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.