Tujina

Med najboljšimi ni slovenskih

Washington, 10. 11. 2010 06.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min

Že sedmo leto zapored je Times Higher Education objavil lestvico najboljših univerz na svetu in tudi letos med njimi ne najdemo slovenskih. Najboljše univerze imajo še vedno v ZDA in Veliki Britaniji.

Lestvico najboljših 200 univerz na svetu so sestavili na podlagi skrbno izbranih meril in posvetovanju, vse univerze pa so ponudile bogat nabor podatkov. Ker imajo različni ljudje različne interese, omenjena lestvica ponuja raznoliko in široko izbiro različnih univerz.

Oxford - Cambridge
Oxford - Cambridge FOTO: Reuters

Na prvih 15 mestih prednjačijo ameriške in britanske univerze; na prvih petih mestih tako najdemo Univerzo Harvard, Tehnološki inštitut v Kaliforniji, Tehnološki inštitut v Massachusettsu, Univerzo Stanford in Univerzo Princeton. Med britanskimi univerzami sta enako število točk pridobili Univerzi Cambridge in Oxford. Šele na 15. mesto se je uvrstila univerza, ki ni ne ameriška in ne britanska, pač pa švicarska. Gre za Zvezni tehnološki inštitut v Zürichu. Med 200 najboljšimi pa najdemo še univerze v Kanadi, Hongkongu, na Japonskem, v Singapurju, Avstraliji in druge. Med evropskimi najdemo poleg britanskih in švicarskih še univerze v Franciji, Nemčiji, Belgiji, Španiji ter na Švedskem, Irskem, Nizozemskem, Norveškem in Danskem.

Med najboljšimi pa tudi tokrat ne najdemo slovenskih univerz, izven lestvice pa so ostale tudi univerze v sosednji Italiji, medtem ko sta se na lestvico uvrstili dve avtstrijski univerzi, in sicer iz Linza in Dunaja na 187. oziroma 195. mesto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (32)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Misija1
11. 11. 2010 12.52
@ patriot73: Ja to je pac splosno znanje, neka razgledanost bi lahko rekli. To se nanasa na tisto vprasanje o mleku :) je pa smesno ko tako preprostega odgovra ne pozna polovica ljudi. Ne vem o kerem faksu govoris, vem pa da na mojem tega pred leti se ni bilo, verjamem pa da na marsikaterem je tako. Dandanes je pac prevec studentov, zato pa se tudi noben ne trudi. Tako pac je.
katyskl
10. 11. 2010 20.03
Men se pa tko zdi, da smo, po nekaterih znanstvenih projektih in raziskavah ter nagradah na tekmovanjih,kar uspešeni.Jz se zarad tega ne bom nič manj izobraženo počutila, ker nisem na Univerzi v Ameriki ali v Vb.Kot so že nekateri predhodniki povedali, Slovenija ima bistveno manjši proračun kot nekatere vidnejše svetovne univerze, zato tudi najverjetneje nismo na bistveno višjih mestih. Pa še to: se strinjam s tistimi, ki so tega mnenja, da je pri nas premalo praktičnega usposabljanja. Vsaj znotraj fakultete,mogoče v kakšnih laboratorijih, bi ga bilo lahko bistveno več. Jz sem to tekom študija zelo pogrešala. Lp....Katy
tinetone
10. 11. 2010 19.59
naše si ne morejo plačat preboja na lestvico...
24Ppkur
10. 11. 2010 18.01
Misija 1 razumem, kaj želiš reči. Vendar gre kljub temu za nekaj praktičnosti, ki bi jo morala univerza dati vsakemu študentu, ne le tisto bukvo, iz katere se naučiš na pamet nekaj strani potem pa se profesor na izpitu s teboj pogovarja o lepem vremenu ipd v indeks pa vpiše 10, ker pač mora na fakulteti izdelati letnik toliko in toliko študentov. Veliko hodim po svetu in se udeležujem različnih znanstvenih konferenc in vem kakšna so predavanja profesorjev npr. iz Oxforda in kakšna so predavaja naših profesorjev. In razlika je ogromna. Kar pa se mleka tiče, ne gre za vprašanja delodajalca. Zanj je jasno, da ga en k... briga, zanj je važen dobiček. Je pa nerodno, ko ti takšno vprašanje postavi lasten otrok, pa ne veš odgovora! Ali naj gre kmete vprašat, ker oče tega ne ve??
BorcS5
10. 11. 2010 14.42
enaneza in dusar - tonček balonček se sklicuje na neko drugo lestvico... ta mu očitno ni všeč :D
enaneza
10. 11. 2010 13.47
toncek baloncek Slovenskih univerz NI med 200 najboljšimi...
enaneza
10. 11. 2010 13.46
Ali se temu čudite da nas ni na lestvici. Roko na srce - naše šolstvo se je zeloooo poslabšalo. Otroci znajo zmeraj manj. Nivo fakultet pa je na nivoju srednjih šol izpred 25 let. Na žalost.
dusar
10. 11. 2010 13.00
Toncek Baloncek Kje si prebral da so na 155 mestu
Tonček Balonček
10. 11. 2010 12.57
Če 155 mesto med 17.000 univerzami ni dobro mesto, potem ne vem, kaj bi radi.
dusar
10. 11. 2010 12.53
V zgornjem naslovu je kancek zacudenja in uzaljenosti,da na lestvici najboljsih univerz ni slovenske?? Pa ne da ste v svoji zaverovanosti in svoj prav to zudi pricakovali? Kot receno iz naslova sodec je bilo nekaj upanja ,da bi se objavila vsaj ena od nasih univerz,pa zal temu ni tako. Sa je res ta neumen kapitalisticni svet nima pojma kaj je znanje,in zato so si najbojlsa in visoka mesta kar med sabo razdelili,ker so lobisti in podkupljivi,vsi ki te ankete in studije delajo ,objavljajo. Svet se lahko od nas se mnogo nauci ,predvsem to kako se v solah in kasneje studiju tema "napifla" ,kar pa potem od osebe ostane pa tako ali tako ni pomembno,gre se za uspesen zakljucek,oz.diplomo ,ki naj bi jim bila dozivljenska garancija za direktorsko ali menedzersko funkcijo. Zahod je neumen ,tam pa po zakljucku oz diplomi sele pricnes dokazovati svoje znanje ,ki ti je prakticno vstopnica za kariero seveda ce si to idejo in princip tudi sposoben v prakticnem delu in organiziranju danega realizirat. V teh zahodnih priznanih univerzah ne gre za princip "piflanja" je nepotrebno saj imamo racunalnike ,ki imajo vecjo kapaciteto sprejemanja podatkov ,kot vse glavce v sloveniji.Tam jih ucijo agilnosti in samoinicijative,kot tudi organizacije in velik povdarek je na psihologiji
jurjur
10. 11. 2010 12.16
V praksi, ko novopečeni dipl. ing. rač. ( iz Ljubljanske univerze) pridejo iskat delo, v v glavnem o računalništvu nimajo pojma. Preizkušeno. Vprašanje je, kaj jih učijo. Ko pa jih postaviš za računalnik, nimajo pojma. O delu, ki naj bi ga opravljal dipl. ing. rač., ne o nečem tretjem.
Adolph
10. 11. 2010 12.01
JANKOVIC ! ! ! ! pomagaj . . . . . .. .
Tonček Balonček
10. 11. 2010 11.53
Ponosen sem, da je Janez Janša diplomiral na oddedelku za obramboslovje dolančeve FSPN Univerze Edvarda Kardelaj v Ljubljani ter se strokovno izpopolnjeval v Kumrovcu, prakso pa opravljal na poti v Jajce in nazaj!
Misija1
10. 11. 2010 11.11
@ patriot73: Vem kaj si mislis s komentarjem pa vendar je to kar si napisal nesmiselno vprasanje. Od kdaj pa je vazno vedet zakaj je mleko bele barve? Verjetno vsak student ki studira, nekaj znanja odnese. Eni vec eni manj. To zakaj je pa mleko belo, pa se naj ucijo na kmetijskih smereh. Mojega delodajalca bo en drekec pekec brigalo ce jaz vem zakaj je mleko belo in zakaj se pojavi megla. Drugace pa kar se tice clanka. Dve izmed najboljsih fakultet v ZDA sta od leta 1940 do 1960 sodelovali pri izdelavi jedrske bombe. Njihovi laboratoriji so polni naprav, katerih samo eden izmed njih je stal toliko, kot je slovenski vojaski letni proracun. In kako bi se naj mi kosali s taksnimi? Vse te vecje fakultete sodelujejo z drzavo in razvijajo tudi orozja, senzorje, radarje itd..In glede na to kaksen vojaski proracun imajo recimo ZDA in VB, je logicno, zakaj se ne moremo kosat s taksnimi fakultetami. To pa se ne pomeni da so nase nicvredne. Dalec od tega.
Tonček Balonček
10. 11. 2010 10.11
Bom še enkrat povedal: Univerza v Ljubljani se je na mednarodni spletni lestvici svetovnih univerz Webometrics Ranking of World Universities uvrstila na 155. mesto. Na lestvici evropskih univerz je ljubljanska univerza na 41. mestu, v primerjavi z univerzami držav srednje in vzhodne Evrope pa na drugem mestu. Univerza v Mariboru je na tej lestvici uvrščena na 512. mesto, Univerza na Primorskem na 2463., Univerza v Novi Gorici pa na 3422. mesto. Ocenjenih je bilo 17.000 univerz oziroma visokošolskih organizacij!
wizii
10. 11. 2010 09.19
Ni kljub vsemu so naši zmagali na iGEM tekmovanju že tretjič v zadnjih petih letih. Mogoče pa temu ni tako zaradi univerze ampak zgolj nekaj sposobnih posameznikov, ki so pripravljeni svoj čas in znanje žrtvovat za take uspehe. Kot je pa pri nas navada, te pa potem vsi tolčejo po hrbtu in se hvalijo kako je ta naš itd.
samo88hl
10. 11. 2010 09.16
hahaha, zdej se vidi da je ljubljanska enakovredna mariborski.....
ivo55
10. 11. 2010 09.14
So pa med najbolj uspešnimi za pridobitniške in zaslužkarske posle pri štancanju diplom izrednega študija..., mimo potreb gospodarstva in možnosti zaposlitve, da o znanju ne izgubljamo besed.
smilko666
10. 11. 2010 09.05
da smo pa naprimer že 3x zmagal v tistem mikrobiološkem tekmovaju pa očitno nč ne šteje? kljub temu da smo Harvard za sabo pustil?
tomaz21
10. 11. 2010 09.02
ja ni to tako enostavno, tu je vedno vse relativno. Univerze z veliko denarja si nabavijo profesorje nobelovce in so avtomatsko med najboljsimi. Poleg tega bogate univerze v svojih laboratorijih posedujejo naprave vredne kar nekaj proracunov nasih univerz, kako naj potem pridejo nase zraven? So pa nase univerze kljub vsemu dobre na raziskovalnem podrocju in kvalitetnem kadru. Je pa zal tako da je UL boljsa le zaradi akademij in instituta jozefa stefana, kader pa je v vseh dober. Tehnika prednjaci v UM druzboslovje v UL edino kar v tem prav zamerim politikom je da ne delajo centrov odlicnosti kot se jim rece tudi kje drugje kot v UL. Ampak to je ze druga stvar...