Izredne razmere je perujski predsednik Alejandro Toledo razglasil v torek zvečer, trajale pa naj bi 30 dni. Uvedli so jih zaradi vala protestov, v katerih so bile po mnenju oblasti "kršene temeljne svoboščine".

Kot je dejal predsednik Toledo, je ukrep odgovor na stavko kmetov, zaradi katere so bile pred tem v državi dva dni blokirane prometne poti, in stavko učiteljev, ki traja že tretji teden. "Strpnost ima svoje meje," je dejal predsednik in pojasnil, da so za vzdrževanje reda pristojne oborožene sile.

O najhujših izgredih poročajo iz mesta Chiclayo na severu države, kjer so se policisti spopadli s približno 5000 stavkajočimi učitelji. V nekaterih drugih perujskih mestih je policija izstrelila v zrak več opozorilnih strelov, da bi razgnala ljudi, ki so stavke in proteste izkoristili za plenjenje.
Okoli 280 tisoč perujskih učiteljev zahteva višje plače, stavkajo pa tudi zaposleni v sodstvu, ki prav tako ne upoštevajo prepovedi demonstracij. Medtem so kmetje, ki so več tednov blokirali najpomembnejše cestne povezave, zaradi uvedbe izrednega stanja prekinili stavko.
Dve leti po svoji izvolitvi je Toledo postal precej nepriljubljen med prebivalci Peruja. Z delom predsednika indijanskega porekla je namreč po izsledkih zadnjih javnomnenjskih raziskav zadovoljnih le še 14 odstotkov Perujcev.