Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je na današnjih predsedniških volitvah zmagal s skoraj 80-odstotno podporo, kažejo izidi vzporednih volitev, ki jih je po zaprtju volišč objavila državna televizija. V središču Minska se je medtem na poziv opozicije zbralo na tisoče ljudi, čeprav je policija proti njim že uporabila nasilje.
Kandidata opozicije Andrej Sanikov in Vladimir Nekljajev sta vsak dobila po 6,1 odstotka glasov, kažejo izidi vzporednih volitev, ki jih je objavila televizija ONT. Osrednja volilna komisija pa je sporočila, da se je volitev udeležilo več kot 80 odstotkov volivcev.
Opozicija, ki se ji sicer ni uspelo dogovoriti za skupnega kandidata, je bila že pred volitvami prepričana, da ne bodo poštene, zato je še pred volitvami pozvala k protestom v središču Minska po zaprtju volišč. Prepričani so namreč, da bo Lukašenkov režim manipuliral z glasovi predčasnega glasovanja, ki se ga je udeležilo 23 odstotkov volivcev, saj v volilnih komisijah sodeluje zelo malo predstavnikov opozicije.
Zamaskiranci pretepli vodjo opozicije
Po zaprtju volišč se je tako na osrednjem Oktobrskem trgu v Minsku zbralo več tisoč protestnikov, kljub temu da je policija s pendreki pol ure pred zaprtjem volišč nasilno razgnala kakih 200 protestnikov. Zamaskirani neznanci pa so napadli predsedniška kandidata opozicije Nekljajeva in Sanikova, ko sta odhajala na protest. Nekljajeva, ki je utrpel hujše poškodbe glave, so odpeljali v bolnišnico, so povedali njegovi predstavniki.
Lukašenko prepovedal 'bandite in saboterje'
Lukašenko je sicer že ob oddaji glasu v Minsku opozicijo opozoril, da protesta gotovo ne bo, voditelje protestov pa je označil za "bandite in saboterje". "Ne skrbite, danes ne bo nikogar na trgu," je dejal ob oddaji glasu in zavrnil obtožbe opozicije, da so volitve nepoštene. Opozicija pa je sporočila, da je policija od sobote prijela več kot 30 nasprotnikov režima.
Oblasti so, da bi preprečile morebitne protestne shode, na glavnem Oktobrskem trgu postavile ogromno drsališče in ga okrasile z veliko božično jelko. Vlada pa je že pred volitvami prepovedala zborovanja ter v minulih dneh v Minsk pripeljala vojsko in oklepna vozila.
A zvečer se je na glavnem trgu v prestolnici kljub vsemu zbralo več tisoč protestnikov proti Lukašenku in privržencev opozicije. Kljub številčnosti pa se jih je z gumijevkami lotila policija in jih razgnala. Množica se je razpršila na vse strani, priče pa poročajo, da je policija več ljudi tudi vklenila.
Tuji opazovalci brez telefonskih povezav
Opazovalci volitev, člani skupine Za poštene volitve (For Fair Elections), so oblasti obtožili, da so jim prekinile telefonske povezave, ker so dajali intervjuje za zahodne medije. Potek volitev je sicer nadziralo več kot tisoč mednarodnih opazovalcev na čelu s 490-člansko delegacijo Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi.
V Belorusiji sicer glasovanje ni obvezno, vendar pa naj bi po poročanju opazovalcev različne skupine prebivalstva, kot so študenti, vojaki in delavci, ob grožnjah prisilili h glasovanju za Lukašenka, ki je na oblasti od leta 1994 in ga na Zahodu pogosto označujejo kot "zadnjega diktatorja Evrope". Kljub skupno desetim kandidatom pa bo 56-letni Lukašenko očitno dobil tudi četrti petletni mandat na čelu države.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.