Tujina

Mednarodni terorizem

Ljubljana, 09. 06. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ZDA odmeva preiskava ameriških kongresnikov glede delovanja varnostnih služb in njihove (ne)zmožnosti preprečitve septembrskih terorističnih napadov, predsednik Bush pa želi ustanoviti ministrstvo za domovinsko varnost.

Zamisel o ugrabitvi letal, ki se zaletijo v tarčo kakršna sta na primer bila newyorška dvojčka, so v poročilu iz leta 1995 omenjali že filipinski policisti. Štiri leta pozneje sta v Združenih državah že živela Almihdar in Alhazmi, ki sta 11. septembra preusmerila in strmoglavila potniško letalo na obrambni kompleks Pentagon. Januarja 2000 sta se v Maleziji, kjer so ju skrivaj spremljale tudi oči ameriške obveščevalne službe CIA, srečala z drugimi pripadniki Al Kaide. Kljub nadzoru pa se je Alhazmi lahko nemoteno vrnil v Los Angeles.

Čeprav sta v dosjejih Cie obravnavana kot terorista, sta v ZDA uporabljala svoji pravi imeni in se učila pilotiranja. CIA ju je prenehala opazovati, saj sta odtlej spadala pod pristojnost zveznega preiskovalnega urada FBI, ki pa o njima ni vedel ničesar. Dva meseca pred napadi je Alhmidarju potekel vizum, ki ga je brez težav podaljšal. 23. avgusta ju je FBI pričel iskati, pri čemer so bili agenti neuspešni, čeprav je bilo Alhazmijevo ime objavljeno v telefonskem imeniku. "Videti je, da nismo imeli nobene informacije, na osnovi katere bi lahko ugrabitelje letal identificirali kot posameznike, ki načrtujejo teroristično dejanje," je po dogodkih 11. septembra povedal nek zvezni agent.

Zvezna letalska agencija je v letu 2001 letalske družbe vsaj šestkrat opozorila, da se pripravljajo ugrabitve letal. Konec maja je priča na sojenju zaradi bombnih napadov na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji povedala, da bin Laden pripadnike Al Kaide pošilja v ZDA, kjer se učijo pilotiranja. Petega julija je predsednik Bush od svetovalke za varnost zahteval poročilo o terorističnih grožnjah. Agent FBI-ja Ken Williams je kmalu potem v poročilu zapisal, da se v Arizoni študenti z Bližnjega vzhoda učijo pilotiranja. Poročilo pa ni doseglo agentov v Minessoti, ki tako niso imeli dovolj dokazov za zaplembo računalnika Mousauija, manjkajočega 20. pilota na ugrabljenih letalih. Aretirali so ga zaradi neurejenih dokumentov za bivanje. Mohammed Atta, pilot letala, ki je zadelo svetovni trgovinski center WTC, je želel pri ameriškem ministrstvu za kmetijstvo celo dobiti kredit za nakup letala.

Že leta 1995 so filipinski policisti predvideli podoben napad tistemu 11. septembra
Že leta 1995 so filipinski policisti predvideli podoben napad tistemu 11. septembra FOTO: Reuters

Videti je, da je bil manjkajoči člen za preprečitev napada le sestanek predstavnikov obveščevalnih služb. Predsednik senatnega pravnega sveta Patrick Leahy je kljub temu izjavil, da "danes ne moremo zagotovo trditi, da napadov 11. septembra ne bi mogli preprečiti, če bi povezali vse informacije." Predsednik Bush pa je še pred dnevi trdil da ni videl nikakršnih dokazov, ki bi ga prepričali, da bi lahko preprečili napade. "In jasno je – če bi lahko, bi jih preprečili," je v govoru še dodal Bush.

Zgodba o polomu ameriških obveščevalnih služb pa bo z zaslišanji gotovo še dopolnjena.