Tujina

Medvedjev novi predsednik Rusije

Moskva, 02. 03. 2008 08.41 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
2

Po 30 odstotkih preštetih glasov je na predsedniških volitvah z več kot 68 odstotka glasov zmagal Putinov varovanec Dmitrij Medvedjev.

Dmitrij Medvedjev se je skupaj s Putinom po zaprtju volišč na kratko pojavil na odru rockovskega koncerta na Rdečem trgu v Moskvi. Medvedjev, ki se je pojavil v jeansu in usnjenem jopiču, je navdušeni množici obljubil, da bo Rusija nadaljevala pot, ki jo je zastavil že njegov predhodnik Putin. Putin pa je zatrdil, da so volitve potekale v skladu z ustavo.

Današnjih predsedniških volitev v Rusiji se je po zadnjih podatkih udeležilo 64,23 odstotka od 109 milijonov volilnih upravičencev.

Drugo mesto po preštetih glasovnicah pripada kandidatu ruskih komunistov Genadiju Zjuganovu, ki ga je podprlo 19,01 odstotkov volivcev. Sledita skrajno nacionalistični vodja Liberalno demokratske stranke Vladimir Žirinovski z 11,72 odstotka glasov in predsednik Demokratske stranke Andrej Bogdanov z 1,46 odstotka glasov.

Vodja ruskih komunistov in predsedniški kandidat Genadij Zjuganov je izrazil zadovoljstvo, ker se je po zadnjih rezultatih uvrstil na drugo mesto. Kljub temu je zaskrbljen zaradi "množične ponareditve glasov" in je že napovedal tožbe zaradi domnevnih kršitev volilne zakonodaje.

Najverjetnejši zmagovalec ruskih predsedniških volitev Dmitrij Medvedjev
Najverjetnejši zmagovalec ruskih predsedniških volitev Dmitrij Medvedjev FOTO: Reuters

Med prvimi volivci je v ruski prestolnici svoj glas davi oddal najverjetnejši bodoči ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. "Zelo dobro se počutim. Pomlad se je očitno že začela. Kljub temu da dežuje, je zelo prijetno," je ob oddaji svojega glasu povedal favorit. Spremljala ga je žena Svetlana, ki bo, sodeč po zadnjih rezultatih volitev, postala tudi prva dama Rusije.

Številna poročila o kršitvah

Opazovalci volitev poročajo, da so bile njihove aktivnosti na več voliščih v državi ovirane, poročali pa so tudi o drugih kršitvah. Ponekod naj bi volivce celo silili, da se udeležijo volitev.

Na moskovskem Rdečem trgu je nekaj ljudi protestiralo proti predsedniškim volitvam. Protestov se je želel udeležiti tudi nekdanji šahovski svetovni prvak in opozicijski voditelj Gari Kasparov, vendar naj bi mu policija to preprečila.

"Kršitve so podobne kot na parlamentarnih volitvah v začetku decembra," je dejala Lilija Šibanova, direktorica glavnega ruskega neodvisnega opazovalnega telesa, nevladne organizacije Golos. "Medtem ko javnomnenjske raziskave napovedujejo gladko zmago Medvedjeva že v prvem krogu, oblasti še bolj pritiskajo na volivce, da bi z izidom volitev lahko potrdili legitimnost Medvedjeva," je dejala Šibanova. "Stanje je grozno. V tistih predelih, kjer je udeležba nenavadno visoka, celo višja od 90 odstotkov, bo očitno tudi delež glasov za Medvedjeva nenavadno visok," je dodala.

Delegacija 23 parlamentarcev Sveta Evrope, ki spremlja le volitve v Moskvi in Sankt Peterburgu, je največ očitkov namenila nedemokratičnemu poteku volilne kampanje in pomanjkanju televizijskih soočenj. Britanski parlamentarec Nigel Evans pa je opozoril na to, da so v nekaterih volilnih okrajih volivci glasovali tako, da so člani volilne komisije lahko razločno videli, koga so obkrožili na glasovnici.

Opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) so današnje volitve bojkotirali, saj je ruska volilna komisija že pred tem postavile omejitve, ki so omejevale tudi njihove aktivnosti. Tudi organizacija Golos Kremelj že dlje časa obtožuje manipuliranja, saj naj bi pripadniki Kremlja dominirali v večini javnih medijev, za promocijo Medvedjeva naj bi uporabljali proračunska sredstva, poleg tega pa naj bi Kremelj celo pritiskal na lokalne oblasti, da bi te zagotovile visoko volilno udeležbo v svojih okrajih.

Medtem je moskovski radio "Odmev Moskve" poročal, da naj bi bilo v dveh volilnih skrinjicah na volišču v Moskvi že pred uradnim začetkom volitev po sto glasovnic za izbranca sedanjega predsednika Vladimirja Putina, Dmitrija Medvedjeva.

Volitve so sicer spremljali tudi strogi varnostni ukrepi. Vsako od volišč naj bi tako policija pred morebitnimi eksplozivnimi sredstvi preiskala s sledilnimi psi, na voliščih v večjih mestih pa so volivce preverili z detektorji kovin. Za miren potek volitev je skrbelo okoli 450.000 vojakov in policistov.
Velika država, dolge volitve

Ker se Rusija razprostira čez 11 časovnih pasov, so volitve potekale skoraj 24 ur. Prva, od skupno okoli 96.000 volišč, so se tako odprla že v soboto ob 21. uri po srednjeevropskem času. Volilna udeležba na ruskih predsedniških volitvah je bila do 12. ure po srednjeevropskem času 48,06 odstotna. Najvišja je bila na severovzhodnem polotoku Čukotka, kjer je na volišča prišlo kar 83,35 odstotka volivcev.
Ker se Rusija razprostira čez 11 časovnih pasov, bodo volitve potekale skoraj 24 ur.
Ker se Rusija razprostira čez 11 časovnih pasov, bodo volitve potekale skoraj 24 ur. FOTO: Reuters

Raziskave najbolje kažejo Medvedjevu

Za zmago v prvem krogu kandidat potrebuje absolutno večino glasov. Volilna udeležba mora biti najmanj 50-odstotna. Po podatkih Ruskega centra za javnomnenjske raziskave (VCIOM) naj bi Medvedjev v prvem krogu dobil 72,9 odstotka glasov.

Blizu rusko-čečenske meje sta davi po navedbah tamkajšnje policije odjeknili dve bombni eksploziji, v katerih naj bi bili dve osebi poškodovani. Prva eksplozija je odjeknila ob 8.45, ko je po ulici pripeljal policijski konvoj. V tej eksploziji ni bil ranjen nihče. Druga je odjeknila le nekaj minut kasneje, ko je na mesto prve eksplozije prispelo še več policistov. Pri tem sta bila ranjena policist in mimoidoči, pričajo očividci.

Drugo mesto bi po teh podatkih pripadlo kandidatu ruskih komunistov Zjuganovu, ki naj bi dobil 15 odstotkov, sledita pa skrajno nacionalistični vodja Liberalno demokratske stranke Žirinovski (10,9 odstotka) in predsednik Demokratske stranke Bogdanov (1,1 odstotka).

Bo Putinu uspel skok na premierski stolček?

Bolj kot same volitve bodo po mnenju mnogih zanimivi tedni po volitvah. Opazovalci si niso enotni, ali bo Medvedjevu uspelo skočiti iz Putinove sence.

V primeru zmage Medvedjeva naj bi Putin po pričakovanjih prevzel premierski položaj. Večina je prepričana, da bo vsaj na začetku glavno besedo zagotovo obdržal Putin, ki je že napovedal, da se bo še naprej ukvarjal z zunanjepolitičnimi in varnostnopolitičnimi vprašanji, čeprav je to v skladu z rusko ustavo dejansko v domeni predsednika države.

Na predsedniških volitvah marca 2004 je Putin dobil 71,2 odstotka glasov – zanj je glasovalo 48,9 milijona Rusov. Volilna udeležba je dosegla dobrih 64 odstotkov. Na tokratnih volitvah naj bi bila volilna udeležba 69,7-odstotna, na volitve pa je povabljenih več kot 109 milijonov volivcev. V skladu z rusko ustavo se Putin, čigar mandat se izteče 7. maja, ne more potegovati za tretji predsedniški mandat.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

HiddenThief2
02. 03. 2008 20.21
to se dogaja povsod kje je vpletena vsaj ena vele sila. in ce to slovenija podpira s kosovom in nesteto primeri v afriki, bo pa tud v ceceniji, saj smo vendar konstantni
saram
02. 03. 2008 18.23
thuglife836... malo se pozanimaj, kaj se res dogaja v Čečeniji. Zaradi nafte jih rusija ne spusti iz rok in jih tam mučijo in zatirajo že dolga leta. Za ljudi, ki so tretirani kot manjvredni prebivalci, rusi z njimi počnejo malodane kar hočejo in v takem zatiranju je nažalost popolnoma jasno, da se rodi terorizem. Seveda je to narobe, ampak situacija je žal brezupna, ker so rusi mojstri v tem kako prekriti info in Čečeni se nimajo kam obrnit.