Tiskovni predstavnik ameriškega Sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe pa je na to odvrnil, da si Iranci zaslužijo boljšo vlado, kot jo imajo.
Golamusein Moseni Edžej je za iranske medije povedal, da sovražniki izvajajo psihološko vojno, ZDA pa je imenoval z izrazom "globalna aroganca". ZDA naj bi po njegovih besedah skušale povzročiti delitve med revolucionarnimi silami, vlado iranskega predsednika Mahmuda Ahmadinežada pa razglašajo za neuporabno, da bi vanjo vrinile svoje "elemente". Po Edžejevih besedah Washingtonu to ne bo uspelo.
Gordon Johndroe pa je sporočil, da si Iranci zaslužijo vlado, ki jim bo zagotavljala dobre storitve in miroljubno zunanjo politiko, ne pa racionalizacije bencina in podporo terorizmu. Johndroe je dodal, da je odločitev glede vlade v rokah iranskega ljudstva. ZDA in Iran se sicer medsebojno obtožujeta, da nasprotna stran s svojo prisotnostjo in vmešavanjem v notranje zadeve Iraka povzroča nestabilnost v državi.
V laseh sta si tudi zaradi iranskega jedrskega programa, sicer pa državi nimata diplomatskih odnosov od časa iranske revolucije in zajetja ameriških talcev leta 1979. Glede Iraka so se sicer vsaj začeli pogovarjati in v ponedeljek je potekala prva seja skupnega odbora, ki bo skušal najti način za zmanjšanje sovražnosti v Iraku. ZDA obtožujejo Iran, da oborožuje šiitske milice in povečuje sovražnosti, Iran pa obtožuje ZDA, da je njihova prisotnost v Iraku privlači nestabilnost.
Iran podprl Irak, vendar za umik ameriških sil
Iran je ob koncu obiska iraškega premiera Nurija al Malikija v Teheranu danes Iraku zagotovil vso podporo pri obnavljanju varnosti, vendar so iranski gostitelji dali al Malikiju tudi vedeti, da je umik ameriških sil edini način za končanje nasilja v tej državi. Al Maliki se je sicer med dvodnevnim obiskom v Iranu srečal z iranskim predsednikom Mahmudom Ahmadinedžadom in podpredsednikom Parvizom Davudijem
"Iran in Irak imata odgovornost za dosego miru in varnosti v regiji. Razmere v regiji, vključno z Irakom, so dandanes zelo občutljive. Teheran meni, da je prihodnost regije odvisna od zmage v Iraku," je al Malikiju pozno v sredo dejal Ahmadinedžad. Kot je posvaril Davudi, so varnostne razmere v Iraku odvisne od takojšnjega umika ameriških sil, za kar pa iraški predstavniki pravijo, da je še prezgodaj. "Naše mnenje je, da bi umik okupacijskih sil zagotovil varnost in stabilnost v Iraku," je dejal Davudi.
Al Maliki, ki se je že v sredo sestal tudi z vplivnim vodjo iranskega vrhovnega sveta za nacionalno varnost Alijem Laridžanijem, je sicer tik pred prihodom v Iran potrdil svojo podporo pogosto težavnim pogovorom med ameriškimi in iranskimi diplomati v Bagdadu, katerih namen je krepitev varnosti v Iraku. "V pogajanjih čutim resnost in željo obeh strani, da pomagata Iraku iz krize," je v torkovem pogovoru za iransko televizijo v arabskem jeziku Al Alam dejal premier.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.