V torek je senatni odbor za oborožene sile ameriškega kongresa opravil zaslišanja v zvezi s preiskavo, s katero skuša ugotoviti, od kje izvirajo zloglasne "posebne zasliševalske metode" terorističnih osumljencev, ki jim po svetu pravijo mučenje in pomenijo velik madež na ugledu ZDA v svetu.
Odbor naj bi poročilo predstavil proti koncu leta, saj se bodo preiskave in zaslišanja nadaljevala. Ker so na čelu odbora demokrati, bo najverjetneje objavljen pred predsedniškimi volitvami. Zaslišanje v senatnem odboru je bilo sila neugodno za nekdanje vodstvo ameriške vojske na čelu z ameriškim obrambnim ministrom Donaldom Rumsfeldom, saj postopkov z ujetniki niso kritizirali le demokrati ampak tudi republikanci.
Senator iz Južne Karoline Lindsey Graham je dejal, da ZDA ne bi smele uporabljati takšnih metod, kot jih uporablja sovražnik. Predsednik odbora demokrat Carl Levin iz Michigana pa je povedal, da je Rumsfeld odprl vrata za zlorabe v Iraku in Afganistanu. Pentagon naj bi odobril agresivne zasliševalske tehnike, ki so jih nekoč uporabljali proti ameriškim vojakom v korejski in vietnamski vojni in to kljub opozorilom vojaških pravnikov, da so metode okrutne in nezakonite.
Tajni dokumenti
Med zaslišanjem v odboru so objavili tudi doslej tajne dokumente. Med njimi poročilo o srečanju vojaških in drugih pravnikov administracije oktobra leta 2002, na katerem so se odločali o tem, kako ravnati z ujetimi terorističnimi osumljenci v Guantanamu v času, ko so od njih potrebovali informacije o morebitnih pripravah na nove napade na ZDA, kot je bil tisti 11. septembra 2001.

Podpolkovnica Diane Beaver je priporočala dotlej prepovedane metode, kot je kratenje spanca in druge, ter opozarjala, da bo potrebna previdnost pred inšpekcijami Mednarodnega odbora Rdečega križa, za katerega se to "uradno ne dogaja". Beaverjeva je napisala slavno pravno mnenje 11. oktobra 2002, da proti ujetnikom v Guantanamu lahko uporabljajo posebne metode, ker niso vojni ujetniki in nimajo enakih pravic.
Med drugim je predlagala, da ujetnike za dlje časa osamijo, jih zaslišujejo po 20 ur neprenehoma, jim grozijo s smrtjo in jim vzbujajo občutek utapljanja. Rumsfeld naj bi se na podlagi tega mnenja odločil, da odobri posebne metode. Pravnik obveščevalne agencije CIA John Fredman pa je na omenjenem oktobrskem sestanku povedal, da je edini zanesljiv preizkus metod, če gre za mučenje ali ne to, če ujetnik preživi. "Če umre, pač delate narobe," je dejal Fredman.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.