Tujina

FOTO: Angeli Merkel so se izpolnile želje!

Berlin, 28. 09. 2009 07.43 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
Barbara Repovž
Komentarji
6

Čeprav so konzervativci na volitvah dosegli najslabši rezultat po letu 1949, bo Angeli Merkel uspelo sestaviti črno-rumeno koalicijo.

Krščanski demokrati in liberalci bodo imeli v 622-članskem bundestagu udobno večino 332 sedežev. Desnosredinske vlade pa ima tudi večina največjih nemških zveznih dežel.

Na volitvah v Nemčiji so konservativci (CDU/CSU), pod taktirko dosedanje kanclerke Angele Merkel, v primerjavi s prejšnjimi volitvami leta 2005, dobili skoraj odstotek in pol manj glasov. Kljub temu je Merklovi uspela nova velika zmaga. Krščanska socialna unija, ki je prejela 33,8 odstotka glasov je kanclerki zagotovila nov štiriletni mandate. Še več, Merklovi, ki je ves čas sicer precej dolgočasne predvolilne kampanje ponavljala, da si želi naslednjo koalicijo sestaviti z liberalnimi Svobodnimi demokrati (FDP), se je izpolnila tudi ta želja. Stranko FDP je namreč na nedeljskih volitvah podprlo 14,6 odstotka volilk in volilcev, kar je skoraj pet odstotkov več, kot je stranka prejela leta 2005 in se po enajstih letih spet vrača v koalicijo. ''Niste samo vi veseli, tudi jaz sem zelo srečna,'' je Merklova nagovorila vzklikajoče podpornike v svojem štabu. ''Dosegli smo nekaj velikega. Uspelo nam je. Dosegli smo naš cilj, da ohranimo stabilno večino v Nemčiji in novo vlado z novo koalicijo, ki bo pokazala večjo odločenost, da bi država napredovala.'' In kot je napovedovala Merklova še pred volitvami, bo ključni cilj nove vlade višja gospodarska rast in več delovnih mest.

Merklova se bo poslovila od koalicijske partnerice zadnjih štirih let, stranke SPD, in oblikovala novo, črno-rumeno koalicijo s stranko FDP.
Merklova se bo poslovila od koalicijske partnerice zadnjih štirih let, stranke SPD, in oblikovala novo, črno-rumeno koalicijo s stranko FDP. FOTO: Barbara Repovž

Grenak poraz socialdemokratov

Vse prej kot veselo vzdušje je bilo po razglasitvi volilnih rezultatov na štabu socialdemokratov (SPD), stranke, ki je bila zadnje štiri leta koalicijska partnerica CDU/CSU, in jo vodi dosedanji zunanji minister Frank-Walter Steinmeier. Stranko je namreč podprlo le 23 odstotkov volilnih upravičencev, kar je dobrih 11 odstotkov manj kot pred štirimi leti in za stranko pomeni najnižjo podporo po drugi svetovni vojni.

Steinmeier, ki je bil najmočnejši tekmec Merklove za mesto kanclerja, se je po razglasitvi rezultatov zahvalil vsem podpornikom stranke in privržencem, ki so pomagali pri kampanji. Dejal je, da je stranka na letošnjih volitvah doživela grenak poraz, vendar pa poudaril, da bo kot vodja največje opozijske stranke sprejel vso odgovornost za nadaljnje delo.

V bundestag sta se prebili še dve stranki. Za Levo stranko je glasovalo 11,9 odstotka volilk in volivcev oziroma za dobre tri odstotke več kot na zadnjih volitvah, za Zelene pa 10,7 odstotka, kar je za 2,6 odstotka več kot leta 2005. Manjše stranke v letošnjem volilnem boju niso odigrale pomembnejše vloge. Še največ, dva odstotka glasov, je dobila stranka Piratov.

Pozitivni odzivi na Merklovo zmago

Podpora CDU/CSU je na zadnjih volitvah padla za skoraj odstotek in pol.
Podpora CDU/CSU je na zadnjih volitvah padla za skoraj odstotek in pol. FOTO: Barbara Repovž
Čestitkam ob zmagi Merklove se pridružuje tudi Slovenska demokratska stranka (SDS). ''Zmaga Angele Merkel je dobrodošla tudi za Slovenijo, saj bo v primeru programsko sorodne desno-sredinske koalicije omogočeno učinkovitejše sprejemanje ukrepov za izhod iz krize. Slovenija je namreč gospodarsko odvisna tudi od razmer na nemškem trgu in hitrejše okrevanje nemškega gospodarstva se bo pozitivno odrazilo tudi v slovenskem prostoru,'' so sporočili iz SDS.

Zmaga nemške krščansko-demokratske unije je naletela na večinoma pozitivne odzive. Švedski premier Fredrik Reinfeldt, ki trenutno predseduje EU, je dejal, da pomeni izid razvezo prisilnega zakona med CDU in SPD.

Čestitkam se je pridružil tudi italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je v pogovoru z najmočnejšo evropsko političarko dejal, da njena zmaga ni le uspeh za Nemčijo, temveč za celotno evropsko družino desnosredinskih strank, ki so združene v Evropski ljudski stranki.

Na zmago Krščansko demokratske unije in njene sestrske bavarske Krščansko socialne unije se je odzval tudi španski premier in vodja socialistične stranke Jose Luis Rodriguez Zapatero. Po njegovem mnenju zmaga desnosredinskih strank v Nemčiji ni dokaz zatona levice v Evropi, prav tako pa ne pomeni, da imajo konservativci nov veter v jadrih.

Merklovi, ki ji je na letošnjih volitvah uspelo pridobiti več volilk kot pred štirimi leti, izgubila pa je nekaj moških volilcev, so ob zmagi že čestitali tudi ameriški predsednik Barack Obama, britanski premier Gordon Brown in francoski predsednik Nicolas Sarkozy.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

kjhjk
28. 09. 2009 15.40
Angela je najbolj sposobna ženska v Evropi...
Abacus
28. 09. 2009 11.52
Tako kot reče večina ljudi...
SLOHaider
28. 09. 2009 11.44
BRAVOOOOOOOOOO ANGELA
deloholik
28. 09. 2009 09.42
tak rezultat pač dosežeš če s s krizo učinkovito spopadaš in je ne izrabljaš kot izgovor za vse slabe rezultate...brez izgovorov..
mister.bisex
28. 09. 2009 09.02
angie je fajn, ne glede na stranko in to šteje ;)
apostoli
28. 09. 2009 08.20
bravo angie. ne pa slovenski komunizem.