Najpomembnejše odprto vprašanje med Slovenijo in Hrvaško je meja, rešiti pa ga je možno z arbitražo mednarodnega sodišča, je dejal hrvaški predsednik Stipe Mesić. V pogovoru za hrvaški radio je dejal, da želi Sloveniji sporočiti, da je "rešitev v zdravi kmečki logiki, ki pravi, da, ko dogovora o meji med sosedoma ni, obe strani poiščeta sodnika, ki bo določil mejo".
Mesić je ocenil, da so hrvaško-slovenski odnosi v "osnovi dobri", razen tega, da "se del ljudi v Sloveniji poskuša politično okoristiti od napihovanja enega izmed odprtih vprašanj, ki ga je možno urediti z arbitražo". Dodal je, da ne razume, zakaj Slovenija ne želi sprejeti mednarodne arbitraže o meji, po kateri bi Slovenija in Hrvaška lahko sami uredili ostala odprta vprašanja.
Hrvaški predsednik je še potrdil, da Hrvaška nima urejenih meja z BiH, Črno goro in Srbijo, obenem pa je poudaril da te "države ne pogojujejo urejanja teh vprašanj." Odprta vprašanja ob Donavi na meji s Srbijo, tako kot podobna obmejna vprašanja z BiH, ne ovirajo izgradnje dobrih odnosov med našimi državami, je izjavil Mesić. "V bokokotorskem zalivu velja začasna rešitev, Hrvaška je prišla na svojo kopensko mejo in ni nobenih incidentov," je povedal hrvaški predsednik. Dodal je, da ne vidi, zakaj se to vprašanje povezuje z vprašanjem hrvaško-slovenske meje in celo z grožnjami, da Slovenija ne bo dovolila vstopa Hrvaške v EU, če ne bo Slovenija dobila celotnega Piranskega zaliva.
Hrvaški predsednik je ocenil, da bo morebitno slovensko zaviranje Hrvaške na poti v Evropsko unijo, ki ga nekateri slovenski politiki napovedujejo z referendumom o vstopu Hrvaške v EU, odprlo tudi vprašanje poslovanja slovenskih podjetij na Hrvaškem. "Ne bo možno, da bi Slovenija ustavila Hrvaško na poti v EU, medtem ko Hrvaška odpira trg za slovenska podjetja. Jasno je, da bodo Slovenci o tem dobro premislili", je dejal Mesič, pri čemer je dodal, da gre pri tem tudi za vprašanje nacionalnega ponosa.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.