Tujina

Kacin: Mesić smeši sebe in Hrvaško

Zagreb, 13. 01. 2009 07.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
R.E./N.S./STA/L.H.
Komentarji
768

Na Mesićevo izjavo, da so Trst osvobodili Hrvati, se je že odzval evropski poslanec Kacin. Kot smo se morali navaditi na bushizme, se bomo morali tudi na mesićizme, pravi.

Hrvaški predsednik Stjepan Mesić je prepričan, da se mora Slovenija prav Hrvaški zahvaliti za svoj izhod na morje. To je povedal v svojem govoru, ki ga je imel na zagrebški fakulteti za politične znanosti.

Mesić trdi, da se mora Slovenija Hrvaški zahvaliti za svoj izhod na morje.
Mesić trdi, da se mora Slovenija Hrvaški zahvaliti za svoj izhod na morje. FOTO: Dare Čekeliš
Predsedniki slovenskih koalicijskih strank so se na zasedanju dotaknili tudi vstopa Hrvaške v zvezo Nato. Dogovorili so se, da bodo vsi koalicijski poslanci konec meseca v parlamentu glasovali za vstop Hrvaške v Nato. Za odločitev je sicer potrebna dvotretjinska podpora, zato so v koaliciji izrazili upanje, da bo podobno glasovala tudi opozicija.

Po Mesićevem mnenju so bile slovenske partizanske enote med drugo svetovno vojno usmerjene proti avstrijski meji, medtem ko so se hrvaške enote borile v Istri in vse do Trsta, ki so ga tudi osvobodile. Mesić je zaključil, da če Hrvati ne bi osvobodili Trsta, bi danes Slovenija morje gledala z razdalje 20 kilometrov.

Kacin: Izjava je neverjetna

Na izjavo hrvaškega predsednika Mesića se je že odzval evropski poslanec Jelko Kacin, ki pravi, da je izjava neverjetna. ''Četudi jo je izrekel po pomoti ali v svoji prislovični prostodušnosti, je še vedno javna izjava najvišjega predstavnika hrvaške države,'' pravi Kacin in dodaja, da to ni način, primeren za predsednika države, prav tako ne prispeva k dobrim sosedskim odnosom.

Samuel Žbogar
Samuel Žbogar FOTO: Dare Čekeliš

''Ne le, da izjava ni prijateljska, je tudi nedostojna. Čeprav se zdi, da z njo žali slovenska čustva, pa v svojem bistvu gospod predsednik pravzaprav smeši samega sebe in Hrvaško. Kot smo se morali navaditi na bushizme, nas bo do konca njegovega mandata zagotovo doletelo še nekaj mesićizmov te vrste. Škoda,'' še dodaja Kacin.

Pahor: Potrebno bo krepiti medsebojno zaupanje

"Lahko bi imel veliko stališč v zvezi z ravnanjem nekaterih visokih predstavnikov hrvaške politike, vendar pa se bom kot predsednik vlade vzdržal teh izjav in ocen, saj se mi zdi, da je potrebno ustvarjati vzdušje, da pride do krepitve medsebojnega zaupanja," je po vrhu koalicije dejal Pahor.

Da omenjenega zaupanja med državama trenutno ni, je po njegovem več kot očitno iz ravnanja hrvaške strani. Pri tem je Pahor izpostavil zavrnitev povabila na pogovore v Ljubljani, ki ga je hrvaškemu premieru Ivu Sanaderju poslal po slovenski blokadi pristopnih pogajanj Hrvaške z EU.

V Zavodu 25. junij odločno zavračajo žaljiv Mesičev nastop in obžalujejo, da s takimi izjavami hrvaški predsednik neodgovorno spodbuja napetosti med državama in narodoma. “Mesičeva izjava je še eno opozorilo slovenski politiki, naj bo odločna in zelo previdna, ko gre za dogovarjanje s hrvaškim političnim vodstvom. Če se danes, ko rabijo slovensko podporo, poslužujejo takšnih potvarjanj zgodovine s ciljem, da bi obdržali zasedene dele slovenskega ozemlja in morja, se lahko vprašamo, kako se bodo obnašali, če do vključitve Hrvaške v EU in NATO mejnih vprašanj ne bomo rešili,“ so zapisali v Zavodu 25. junij.

"V istem hipu, ko naši kolegi na hrvaški strani opozarjajo, da Slovenija zaradi dvostranskih vprašanj domnevno ne omogoča njihovega približevanja EU, ne pristanejo na dvostransko srečanje, kjer bi se ukvarjali s temi vprašanji. To je nek paradoks. Kljub temu si bom kot predsednik vlade prizadeval za to, da ta zaplet dobi razplet pod določenimi pogoji, ki jih bomo dorekli ne samo v koaliciji, ampak tudi v okviru nekega nacionalnega konsenza v DZ," je še poudaril Pahor.

Za državama je po njegovih besedah 15 let vzponov in padcev ter poskusov, da bi končno uredili nekatera dvostranska vprašanja, ki pa niso bili uspešni. "Zdaj je priložnost, da začnemo znova. Verjetno je ta začetek težak, zato bi se izognil vsaki izjavi, ki bi pomenila, da bi bil ta začetek še težji," je dejal Pahor.

Pahor dodaja, da bo do rešitve prišlo, ko bodo pomisleki Slovenije do nadaljevanja hrvaških pogajanj z EU umaknjeni: "To je povezano z našimi nacionalnimi interesi, ki slovenski vladi velevajo, da mora ukrepati, če so ti ogroženi. Ogroženi pa so v takem smislu kot so sedaj, ko je v dokumentaciji za pristopna pogajanja Hrvaške prejudic državne meje."

Zunanji minister Samuel Žbogar je na pogovoru s tujimi dopisniki v Ljubljani izrazil upanje, da se nam z reševanjem spora zaradi slovenske blokade pristopnih pogajanj Hrvaške z EU ne bo treba ukvarjati vse leto, vseeno pa je Slovenija pri blokadi vendarle pripravljena vztrajati do konca leta.

Slovenija zagotovo ni država, ki bi jo veselilo povzročati probleme. Vendar pa to ne pomeni, da bomo pristali na katero koli rešitev, je povedal Žbogar in ponovil, da se je Slovenija za blokado hrvaških pogajanj z EU odločila zaradi obrambe svojih nacionalnih interesov.

Priče smo priložnosti, da nekatere stvari uredimo, za kar pa bo po potrebno okrepiti medsebojno zaupanje. Moje reakcije ne bodo take, da bi prilivale olja na ogenj, ampak bodo poskušale iskati neko pot, da do rešitve pride. Borut Pahor

Hrvaško je ob tem posvaril, naj konflikta glede meddržavne meje ne prenaša na Bruselj. Po njegovem je preveč optimistično verjeti, da lahko tovrsten pritisk na Slovenijo kar koli spremeni, saj obstaja znotraj EU določena solidarnost. Rešitev spora je zato mogoče najti le v neposrednih pogovorih med Ljubljano in Zagrebom.

Ob tem je spomnil, da je imela tudi Slovenija v času svojega približevanja EU težave s sosedami, o katerih pa je – za razliko od Hrvaške, ki na obisk v Slovenijo že več let ni poslala nobenega od svojih pogajalcev z EU – razpravljala s temi državami.

Očitke, da Slovenija v sporu s Hrvaško izrablja svoj status članice EU za izvajanje pritiska na Zagreb, je Žbogar zavrnil in zatrdil, da Slovenije Hrvaške ne želi v kar koli prisiliti. Rešitev je namreč mogoča le, če bo realistična in sprejemljiva za obe strani.

Vendarle pa Ljubljana pričakuje, da bo še pred vstopom Hrvaške v EU vsaj stekel "proces" reševanja spora o meji s Hrvaško. To lahko pomeni ali začasno rešitev ali dvostranski sporazum ali pa dogovor o prenosu spora pred neko mednarodno razsodišče ali arbitražo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (768)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mac4_m
16. 01. 2009 01.05
+1
he, he, ka so jim vse ti nesposobni kradljivi hrvaški politiki vtumbali v glavo, ne moreš verjet... 2. drugi vojni so se vsi partizani ves čas borili proti sovražniku. Nekdo nekje, nekdo drugje, gotovo so se tudi slovenci borili na hrvaškem. Na trst so šle enote iz območij iz katerih se je sovražnik že umaknil in pač takrat niso imele kaj početi. V sloveniji je sovrag ostal do bridkega konca. In tudi hrvatov v trst ne bi bilo, če se nemci že nebi prej umaknili ampak bi se skrivali po hrvaških gozdovih. Seveda pa vsa čast hrvaškim in slovenskim partizanom. Hrvaški partizani bi se gotovo sramovali svojih naslednikov, ki želijo krasti zemljo in morje slovenskim ljudem - potomcem njihovih soborcev..
mobius
15. 01. 2009 17.11
Tudi Matijo Gubca si lastite pa je vprašanje katerega porekla je bil, sicer pa smo smo Slovenci in Hrvatje preveč prepleteni, da ne omenjam drugih, dejansko smo vsi sorodniki, vse skupaj je prav smešno tu se pač gre za boj med sistemi, državami, razredi itd, v katerih dejansko živijo pripadniki različnih kultur in ljudje pač plačajo ceno da si oblastniki ali tisti ki bodo skozi čas prišli na oblast razdelijo čim več bogastva, večina ljudi pa bo stradala in umirala za njih. pz 1111
mobius
15. 01. 2009 17.02
Prosper revček bogi vi ste še vedno v vojni z državami ki so se borile proti nacizmu in fažizmu, problem z vami je ko vam nekaj odgovarja si lastite, če vam pa ne potem pa nimate s tem nič, nekaj v vednost Tito je bil sin Slovenske matere in materin jezik je Slovenski ne Hrvaški in ve se kdo je bil Vrhovni poveljnik NOV SFRJ, mi Slovenci imamo samo en problem preveč se prilagajamo drugim in s tem zanikamo svoje korenine, ni problem v vas temveč v nas, svoje otroke moramo vzgajati tako da se zavedajo da pripadajo po številu malemu narodu po srcu pa velikemu narodu, saj ta v svojem imenu ni nikoli osvajal ozemlja na račun drugega, tako da se moramo začeti zavedati sebe in primerno temu ravnati, torej čas je da nehamo sami sebi kopati jamo in takšni so skozi našo zgodovino naši politiki in razni pvsevdozgodovinarji ki so se borili za svoje kariere, namesto da bi Slovencem povedali kdo so od kod so in kje so. Tu pa moramo Začeti z Veneti in potem proti našim dnem. pz!!!
lahec
15. 01. 2009 16.35
-1
NAŠI NORI SLOVENČKI PA ŽE KOMAJ ČAKAJO PRVOMAJSKE PRAZNIKE , DA BODO OKUPIRALI Z EVRI HRVAŠKO . VSA VAM ČAST
semersixx
15. 01. 2009 15.23
+1
HRVATI OSVOBODILI TRST AAAAAAAAAHAHHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHHHAHHHHAHAHAHAHAH... TO JE PA DOBER VIC
slo-patriot
15. 01. 2009 10.17
DRAGI BRALCI IN BRALKE!!!!!! V drugi svetovni vojni so v Normandiji bili bitko Nemci proti zaveznikom!!!!! A mogoče se je kdo vrašal, katere nacije so se tam borile!!!!!! V nemški vojski je tam bilo samo 10% nemcev, vse ostalo pa so bili slovenci, poljaki, ukrajinci,itd.! pa zdaj nihče ne reče da so bitko bili te nacije!!!!!! ENKRAT ZA VSELEJ PA NAJ SI VSAK ZAPOMNI, DA SO TRST OSVOBODILI TITOVI PARTIZANI!!!!!!
kocevar2008
15. 01. 2009 07.59
trenutnik ...seveda je forum cenzuriran in hujska.opazuj vse debate pa ne smo ta ,so narejene tako da so hujskajo.tudi meni so dosti zbrisalo pa ni nič kaj takega pisalo noter. matej926 poglej si včerajšne odmeve na rtvslo pa boš ugotovil to kar se že dlje časa trdi.4 armada je osvobodila trst...ne pa naši!!Torej večinoma Hrvaški partizani.
matej962
15. 01. 2009 07.43
In kaj smo ugotovili kdo je osvobodil Trst ?????????
ind
15. 01. 2009 04.42
in jasno, hrčki so pred Dunajem potolkli turško vojsko...in ni dost manjkalo, da zmlatijo še nesrečne Poljake, ki so prihiteli Dunaju na pomoč....
ind
15. 01. 2009 04.38
Če se jim nespretni Američani ne bi motali tam po Pacifiku in delali napoto,bi Japonce zrušili še pred letom 1942.
ind
15. 01. 2009 04.37
-1
Po zadnjih podatkih so hrvati osvobodili ne samo Trst, ampak tudi Berlin. Poskušali so osvoboditi tudi Beograd, a so jih na koncu pri Sremu odbili Rusi.
chicago-bears
15. 01. 2009 02.39
+1
prosper kaj zdej kradli ste srbom zdej hocte pa se slovencem e tuki vam pa ne bo ratal pa tud ce se moram u tank usest tujega nocemo svojega ne damo to si zapomni hrcek!!
DSS
15. 01. 2009 02.17
+1
Iran neče biti nikad evropa a tako ni Hrvatska...........
zogby
15. 01. 2009 01.31
+1
Baje so se pri osvoboditvi Berlina zgodila zgodovinska krivica saj ga niso zasedle sovjetske enote AMPAK Hrvatska Armijo!!! Tako da bo treba to krivico popraviti!! :)
Trenutnik
15. 01. 2009 00.42
Še kratek prispevek k ugotavljanju porekla Hrvatov: v zadnjem času se proučuje nenavadna okoliščina, da so našli rdečo šahovnico kot simbol pri ljudstvih, ki so v daljni preteklosti naseljevala področje današnjega Irana. Znano je, da so preko Irana prodirali proti Indijskemu polotoku Arijci, ki so zagotovo imeli prednike,in ki bi lahko bili skupni tudi tistim Arijcem, ki so se selili proti zahodu in ohranili zanimiv rdeče-bel simbol.
Trenutnik
15. 01. 2009 00.30
Čudn, da so me snel in to kr oba komentarja. V nobenem nisem navajal nič hujskašegga ali sovražnega. Ali je ta forum morda močno cenzuriran? In to v smeri sovraštva, saj je ničkoliko tekstov s sovražno vsebino na ogled?!
Trenutnik
14. 01. 2009 23.36
Pincopalino, Mesić ni ostanek prejšnjega sistema ampak je pripadnik Hrvaške emigracije, ki je imela ustaško držo in ni bila usklajena z ljudsko povojno oblastjo, katere jedro so tvorili prav partizani, na katere se sedaj sklicuje. Že nekoč je deloval proti bratsvu in enotnosti jugoslovanskih narodov in tudi sedaj neti sovraštvo.
Trenutnik
14. 01. 2009 23.25
kocevar2008 in emil34 Glede začetka razvoja pogojev sa sedanjo Slovensko državo bi opozoril, da je potrebno upoštevati razmere in stanja daleč nazaj, obvezno pa še Slovence v Avstroogrski v 19.stoletju. Italijanska uprava nad Slovenskimi ozemlji je pravzaprav trajala zelo kratek čas, od konca 1. svet. vojne leta 1918 do konca 2.svet.vojne leta 1945, torej 17 let. Za primerjavo: to je manj kot traja naša Slovenija sedaj, za katero pravimo, da je mlada. Pred 1. svet. vojno je biil Trst del Avstroogrske. Če se že sklicujemo na preteklost, je potrebno iti bolj nazaj, vsaj v 19.stoletje. Glede ugibanj, kako bi bilo, če bi zmagali drugi in ne prvi pa bi jaz bil bolj zadržan; 2.svet. vojna je bila spopad svetovnih razsežnosti. Albet Speer, Hitlerjev obrambni minister in človek, ki je imel najglobji vpogled v dogajanja v 2.svetovni vojni je v svoji knjigi podal mnenje, da Nemčija že od leta 1943 ni imela realnih možnosti za zmago v vojni. Že na osnovi tega lahko trdimo, da je vsako špekuliranje o tem, ..ali bi zmagali domobranci.. irelevantno; oni nikoli niso bili na zmagoviti strani.
prosper
14. 01. 2009 23.22
meja s slovenijo je točno pri tabli hotiza. mura je pomikala protu jugu vsa ta leta in razmerje hrvaškega na levi strani in slovenkega na desni strani mure je 8:1
prosper
14. 01. 2009 23.19
+1
meja je na tem mestu določena 1660 leta