Mesić je poudaril, da v primeru obtožnice proti Bobetku ne gre za vprašanje legitimnosti domovinske vojne niti za ogrožanje obstoja hrvaške države. Kot je dejal v nocojšnjem televizijskem nagovoru, skrajni politični krogi, ki so v zadnjih dneh vse glasnejši in agresivnejši, neprestano ponavljajo tezo, da želi svet z obtožnico proti Bobetku rušiti temelje hrvaške države. Po besedah hrvaškega predsednika pa to preprosto ni res.
"Naše ravnanje v trenutnih razmerah bo odločilno za našo prihodnost na mednarodnem prizorišču. Moramo vztrajati, da je Hrvaška pravna država, da vsi zakoni veljajo za vse enako in da nihče nima in tudi ne sme imeti nobenih privilegijev, ne glede na njegove zasluge. Moramo vztrajati, da se odprta vprašanja ne rešujejo na ulici, temveč izključno v okviru institucij," je poudaril.
Račan: Obtožnica ni v skladu z ustavo
Po poročanju hrvaškega tiska so se na hrvaškem političnem prizorišču pojavili trije predlogi, kako naj se hrvaška vlada na obtožnico odzove. Poleg Mesičevega predloga, ki ga je predstavil danes v nagovoru hrvaškemu narodu, so se o obtožnici izrekli tudi premier Ivica Račan in hrvaška opozicija, poroča hrvaški tisk. Račan in podpredsednik vlade Goran Granič menita, da obtožnica ni v skladu s hrvaško ustavo, saj je general Bobetko kot takratni načelnik generalštaba hrvaške vojske na podlagi zakona o oboroženih silah legitimno krenil v osvobajanje zasedenih območij Hrvaške. Opozicijske stranke, ki poudarjajo, da ni dovolj le sprejeti odločitev o neizročitvi generala Bobetka haaškemu sodišču, pa vztrajajo pri spremembi ustavnega zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem, s katero bi se zmanjšale pristojnosti haaškega sodišča in povečale pristojnosti hrvaške zakonodaje.