Tujina

Microsoft: Iran se je s kibernetskimi napadi skušal vplesti v ameriške predsedniške volitve

Washington, 05. 10. 2019 09.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ameriški multinacionalki Microsoft trdijo, da je skupina hekerjev, ki je blizu iranski vladi, odigrala pomembno vlogo v 'kibernetskih aktivnostih', povezanih s poskusom vpletanja v ameriške volitve. Napadli naj bi elektronske naslove tako nekdanjih kot sedanjih vladnih uradnikov ter novinarjev, pri vdoru v štiri račune pa so bili tudi uspešni. Se ponavlja zgodba z Rusi iz leta 2016?

Pri računalniškem podjetju Microsoft trdijo, da je skupina hekerjev, povezanih z iransko vlado, znana pod imenom Phosphorous, skušala vdreti v elektronske naslove oseb, povezanih z ameriškimi predsedniškimi volitvami.

Napadli naj bi elektronske naslove tako nekdanjih kot sedanjih vladnih uradnikov ter novinarjev. Pri vdoru v štiri račune so bili tudi uspešni, a nobeden od teh ni bil povezan s katerokoli predsedniško kampanjo ali vladnim uradnikom, je v zapisu na blogu v petek nakazal Tom Burt, Microsoftov podpredsednik za varnost in zaupanje strank.

Napadi naj bi se zgodili v obdobju 30 dni, avgusta in septembra, pri čemer naj bi Phosphorous več kot 2700-krat skušal prepoznati račun elektronske pošte, pripadajoč Microsoftovemu uporabniku. 241-krat so račune nato tudi napadli. "Tarče napadov so bili računi, povezani z ameriškimi predsedniškimi volitvami, računi nekdanjih in zdajšnjih vladnih uradnikov, novinarjev, ki pokrivajo globalno politično dogajanje ter pomembnih in vplivnih Iračanov, ki živijo zunaj meja matične domovine," navaja Burt.

Novica prihaja ravno v času ogrevanja za prihajajočo predsedniško tekmo v ZDA, pri čemer je tako na mestu zaskrbljenost, da bi boj za stolček tudi tokrat kompromitiralo 'zunanje vpletanje', kot se je to zgodilo leta 2016 z ruskimi vdori in poskusi vplivanja preko družbenih omrežij.

"Medtem ko tokratni napadi niso bili tehnično toliko izpopolnjeni, izstopa količina osebnih podatkov, ki so jih skušali zlorabiti tako za identifikacijo posameznega računa kot kasneje v nekaj primerih tudi za sam vdor," razlaga Burt. Količina dela in napor, ki si ga je s tem naložil Phosphorous, pa po Burtovo kaže na to, da so izjemno motivirani in v dosego cilja pripravljeni vložiti veliko časa, sredstev, se lotiti dodatnega raziskovanja in drugih načinov zbiranja informacij.

Se ponavlja zgodba z Rusi iz leta 2016?
Se ponavlja zgodba z Rusi iz leta 2016? FOTO: Dreamstime

Reuters in New York Times sta medtem poročala, da je bila politična kampanja za vnovično izvolitev predsednika Donalda Trumpa tarča napadov iranskih hekerjev, pri čemer se sklicujejo na ljudi, seznanjene z dogajanjem. "Nič ne kaže na to, da bi bila naša kampanja na kakršenkoli način napadena, ni," je v izjavi za Bloomberg dejal Tim Murtaugh, Trumpov direktor za komuniciranje. Predstavnika za odnose z javnostmi demokratskih kandidatov Joa Bidna in Bernija Sandersa pa navedb Microsofta medtem nista želela komentirati. Ameriška računalniška multinacionalka je odbor demokratov sicer opozorila glede kibernetskih napadov, poroča Bloomberg.

Kibernetski napadi, ki so se zgodili med predsedniškimi volitvami leta 2016, so sicer vključevali zasebne elektronske naslove in uporabniške račune, ni pa znano, ali so naslovi, ki so bili tarče napadov tokrat, zasebne narave ali so kot uradni naslovi del infrastrukture politične kampanje.

Politična kampanja za vnovično izvolitev predsednika Donalda Trumpa naj bi bila po poročanju nekaterih tujih medijev tarča napadov iranskih hekerjev.
Politična kampanja za vnovično izvolitev predsednika Donalda Trumpa naj bi bila po poročanju nekaterih tujih medijev tarča napadov iranskih hekerjev. FOTO: Dreamstime

Phosphorous je po navedbah Microsofta sicer že v preteklosti z napadi pogosto ciljal na aktiviste, obrambno industrijo, novinarje in vladne uslužbence ZDA in na Bližnjem vzhodu. Podjetje je marca objavilo, da je proti hekerjem tudi sodno ukrepalo in 'zaseglo' 99 spletnih strani, ki so jih uporabljali za raznovrstne kibernetske napade.

Podjetje za kibernetsko varnost FireEye Inc. po besedah Johna Hultquista, direktorja za obveščevalne analize, sicer že od poletja opaža porast aktivnosti Phosphorousa v ZDA in na Bližnjem vzhodu.

Skupino Phosphorous strokovnjaki za kibernetsko varnost podrobneje spremljajo že nekaj časa.
Skupino Phosphorous strokovnjaki za kibernetsko varnost podrobneje spremljajo že nekaj časa. FOTO: Thinkstock

"Sicer sumimo, da se večji del njihove dejavnosti nanaša na zbiranje podatkov, je pa res, da Iran že ima zgodovino izvajanja uničujočih napadov," je dejal Hultquist. Phosphorous je po njegovih besedah še posebej znan po obsežnih, uničujočih hekerskih napadih, ki so jih v preteklosti izvedli v ZDA, Izraelu, Združenih arabskih emiratih in Savdski Arabiji.

Microsoft je julija sporočil, da se je v zadnjih 12 mesecih po vsem svetu spopadel s skoraj 10.000 hekerskimi napadi, z ozadjem, povezanim z vladami različnih držav. Stotine napadov je bilo tako usmerjenih v demokratične skupine, zlasti nevladne organizacije, ki so večinoma imele sedež v ZDA, so sporočili iz družbe.

Kasneje istega meseca je senatorski obveščevalni odbor poročal, da se je Rusija od leta 2014 do (najmanj) leta 2017 "angažirala v obsežnih prizadevanjih za manipulacijo volilnih sistemov po vsej ZDA". Uradnik Trumpove administracije je junija medtem dejal, da Rusija, Kitajska in Iran že poskušajo vplivati na javno mnenje pred predsedniškimi volitvami prihodnje leto.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (46)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jankomat
05. 10. 2019 21.19
+3
amerji kako so ubogi---jezni ,če jim kdo nagaja,če pa oni, njet problem. če povozijo motorista v britaniji ,če stalno buzerirajo cel svet ni problema ,samo oni so ubogi,drugi pa barabe.
proofreader
05. 10. 2019 15.39
+21
V katere volitve se Američani niso vmešali?
+7
oni se vnepavajo će 226 let z vsemi sredstvi orožje?kraje ubijanje ustrahovanje itd po celem svetu ...le kdo še verjame Ameriškim firman itd...
User768643
05. 10. 2019 15.26
+15
A je zmanjkalo konvencionalnih razlogov za napad na Iran?
Arabo Hest
05. 10. 2019 15.09
+7
To, da so ZDA z izraelom napadli Iran, to je iranski nuklearni reaktor z 0-day virusom Stuxnet pa NIČ!!!!??? PA koliko takih virusv so še dali na okoli? Toplo priporočam pogled na dokumentarnega filma Zero days, kjer je vse lepo navedeno in jasno. Ta virus se je razširejn povsod po svetu in je latenten vse dokler ne pride do nekega ukaza, ki ga sproži. Pozor! Ne poškoduje samo programske opreme, temveč deluje tudi na strojno opremo!!!!! V primeru napada na Iran, je virus povzročal napake na tipalih (senzorjih), ki so s mesta postavitve (npr na cevi izhoda vroče vode iz atomskega reaktorja, kjer je meril izhodno temperaturo) javljal v center, da je temperatura v mejah normale ali celo nižja od nevarne, medtem, ko je bilo v resnici povsem drugače.... Tako so jim ob raziskavah in psotavitvah uničili ne vem koliko teh poskusnih rektorjev.... Potem pa pridejo ven s takimi....
Arabo Hest
05. 10. 2019 15.13
+3
v vašem priljubljenem spletnem brskalniku vpišite zero day virus....in se pozanimajte... poleg drugega je izobraževalno in zagotovo zanimivo
Arabo Hest
05. 10. 2019 15.21
+3
Čarobna beseda je stuxnet... počekirajte...
Arabo Hest
05. 10. 2019 15.21
+1
proofreader
05. 10. 2019 15.36
+3
Iran je ulovil novi stuxnet. Pa je šlo milijone dolarjev v nič.
jured100
05. 10. 2019 14.14
+4
To ni isto kot zgodba iz Rusije in 2016. Tam ni bilo kakršnihkoli dokazov o hackanju. Muellerjevo poročilo je izključilo možnost ilegalnega interfiranja v ZDA volitve s strani Rusije. Glede vpliva preko socialnih omrežij - mi smo Slovenci, če gremo na twitter in napišemo da nam je všeč Trump, ali potem Slovenija vpliva na ameriške volitve? Ja. Zato je tale odsek iz članka: "Novica prihaja ravno v času ogrevanja za prihajajočo predsedniško tekmo v ZDA, pri čemer je tako na mestu zaskrbljenost, da bi boj za stolček tudi tokrat kompromitiralo 'zunanje vpletanje', kot se je to zgodilo leta 2016 z ruskimi vdori in poskusi vplivanja preko družbenih omrežij.". Popolnoma nelogičen in lažnjiv. Ruskih vdorov (vsaj direktnih) ni bilo, najbližje so nekateri podatki iz wikileaks, ki so bili pridobljeni s strani individualcev (ponavadi američanov) v Ruskem ozemlju. Po drugi strani pa lahko pomislite malo geopolitično - Kitajska ima tam 13x več populacije kot Rusija, 5x BDP in bi v kakršnikoli akciji proti ZDA verjetno prevzela vodstveni položaj. V drugih besedah: Rusija ne more zmagati ena na ena proti Franciji, kje so šele ZDA.
jured100
05. 10. 2019 14.17
-3
Dodajmo k temu, da bi kakršnakoli tovrstna akcija ubila katerikoli državo, ki bi v tem sodelovala. Še posebej Kitajsko. Zveza NATO bi šla na stran ZDA in s tem bi se 75% svetovne ekonomije obrnilo proti preostanku. Noben ni tako nor.
Infraping
05. 10. 2019 14.09
-1
ne sledim več
Debely
05. 10. 2019 13.57
+14
Laži! Išče se izgovor za naskok ZDA na Iran!
bjatch
05. 10. 2019 15.48
+2
Dokler bo Trump predsednik vojne ne bo. Ko pride na čelo demokrat, pa nebo samo ene vojne ampak kar ene par.
santamaura
05. 10. 2019 13.54
+7
Ko bodo napadli grmičarji iz puščave Kalahari se bo Microsoft sesul, kajti oni niso odvisni od navigacije, mobilnih telefonov in multinacionalk - Nič jim ne morejo, ker jim ne znajo prisluškovati.
Neopredeljeni
05. 10. 2019 13.44
+10
Ker se američani utikavajo v večino držav na svetu, bi morali za ameriškega predsednika glasovati vsi zemljani, kandidira pa lahko samo nekdo, ki je rojen v ameriki. Hitro bi se končale vse vojne in tudi američani bi bolje živeli, ker sedaj je USA hujša kot "shithole countries"
Banion
05. 10. 2019 13.34
+15
Najprej Rusi sedaj že Iran, kdo bo naslednaj žrtev teh paraniokov
graf
05. 10. 2019 13.30
+12
veliko Amerov danes obžaluje da jim ni uspelo ...
natolcevanjenapolno
05. 10. 2019 13.28
-2
a za VPN še niso slišali?
dark horse
05. 10. 2019 13.08
+12
Važno da je vedno kriv Iran,Afganistan itd
jps28
05. 10. 2019 12.56
+8
Sudan, se je tudi vmešal v precedniške volitve
krnekilojz
05. 10. 2019 12.51
+28
a zdej pa že mikrosoft laže o Irančanih, da bo bolj držalo al kako? Vemo, da se hočete ameri na vsak način nekje streljati, kaj če bi se začeli v washingtonu med sabo? bomo gledali live streame in navijali, da se zatolčete do donca!
Debely
05. 10. 2019 13.57
+4
Gregi82
05. 10. 2019 12.27
+14
Americani, obup
robert hrovat
05. 10. 2019 12.22
+20
Kdo sploh še verjame tem američanom, najprej so bili krivi rusi, zdej iranci... kdo je naslednji??? mogoče bodo odkrili da so slovenski hekerji krivi ker so hoteli Melanijo, slovenskih korenin postaviti na položaj prve ženske... bolano res
resnicaosvobaja
05. 10. 2019 12.22
+3
Da se je tudi Iran spustil na nivo Amerike ?
orcus
05. 10. 2019 12.18
+15
In kateri predsednik bi bil za Iran boljsi??? Komu Iran pomaga z vdori???ha ha
dannyer
05. 10. 2019 12.17
+19
Zanimivo v Ukrejini imajo proces kako je en pomagal demokratom glede posredovanja v volitve 2016 sedaj pa raje omenjajo iran