Tri migrante, med njimi dve nosečnici, so pripeljani v bolnišnico. Tunizija je dovoljenje za njeno vplutje napovedala minuli konec tedna.
Rešeni migranti se najprej niso želeli izkrcati v Tuniziji in so vztrajali, da želijo v Evropo, kjer bi zaprosili za azil. Predstavniki različnih organizacij, med njimi tudi Mednarodne organizacije za migracije (IOM), so zato z migranti imeli "težka" pogajanja, preden so ti vendarle zapustili ladjo, je povedal vodja tunizijske podružnice Rdečega polmeseca Mongi Slim.
"Mislili so, da so jih evropske države pripravljene sprejeti. Dopovedali smo jim, da so vrata Evrope zaprta in zato nimajo druge možnosti kot Tunizijo," je še povedal Slim.
Dodal je še, da bodo migranti lahko za azil zaprosili v Tuniziji. "Mednarodne organizacije bodo preučile tudi možnost o njihovi premestitvi v katero drugo državo, če jih bo ta pripravljena sprejeti," je še dodal Slim.
Francija zaostruje pogoje za azil
Medtem je francoski parlament danes dokončno sprejel zakon, ki zaostruje pogoje za pridobitev azila ali preselitev v državo. Tako francoski predsednik Emmanuel Macron kot francoska vlada si po eni strani prizadevata za tršo politiko do gospodarskih migrantov, ki v Franciji nimajo pravice do mednarodne zaščite, na drugi strani pa obljubljata izboljšanje pogojev za tiste, ki so v postopku za azil ali so jim to pravico že priznali.
Danes sprejeti zakon predvideva, da bodo o prošnjah za azil odločali v šestih mesecih. Tisti, ki jim ne bodo priznali pravice do azila, bodo imeli manj časa za pritožbo. Podaljšuje tudi trajanje pripora za tiste, ki jim grozi deportacija, s 45 na 90 dni.
Lani so v Franciji zabeležili več kot 100.000 prošenj, kar je za 17 odstotkov več kot leto prej.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.