Posnetek je zelo dvomljiv, je v nadaljevanju sojenja pred haaškim Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije ugotavljal nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević. Po njegovih besedah je bil posnetek zmontiran na ta način, da bi potrdil teze tožilstva.
Pri tem je izpostavil, da sekvencam, ki prikazujejo prihod ujetih Muslimanov pred streljanjem, naglo sledijo posnetki oseb na nekem srečanju, kar je po njegovem mnenju sporno. Dodal je še, da na ključnih delih videoposnetka ni niti datuma niti podatkov o kraju dogajanja.
Tožilec Geoffrey Nice namerava dokazati, da se je zločin zgodil v času, ko so v Srebrenico vdrle srbske sile in pobile skoraj 8000 prebivalcev. Napovedal je tudi izjavo zaščitene priče, ki je bila prisotna pri dogodku, s katero bo dokazal, da so bile žrtve srbske paravojaške skupine Škorpijoni na videoposnetku Muslimani iz Srebrenice. Dokazati pa namerava tudi, da so bili Škorpijoni pod poveljstvom srbskih oblasti v Beogradu, torej pod pristojnostjo Slobodana Miloševića, ki je bil v tistem času jugoslovanski predsednik. Ta je prisotne na sojenju že poskušal prepričati o nasprotnem.
Kaj se je dogajalo v Srebrenici?
Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Paddy Ashdown je v torek poslal pisno sporočilo notranjemu in obrambnemu ministru Republike srbske Darku Matijaševiću in Milovanu Stankoviću, naj takoj priskrbita podatke o osebah, ki so sodelovale v zločinih v Srebrenici leta 1995, je v današnji izdaji zapisal časnik Nezavisne novine. Spomnil je, da so oblasti Republike srbske zamudile rok za posredovanje teh informacij, ki se je iztekel konec maja.
Od notranjega ministra Matijaševića je visoki predstavnik zahteval, da Delovni skupini za Srebrenico dostavi podatke o enotah zunaj BiH, ki so sodelovale pri zločinu v Srebrenici. "To vključuje podatke o številu in identiteti oseb iz mešane enote notranjih ministrstev nekdanje Republike srbske krajine, Srbije in Republike srbske, ki so bile v Srebrenici," je zapisal Ashdown.
Od ministra za obrambo Stankovića pa je zahteval, da do 15. junija pojasni, katere ukrepe je doslej sprejelo njegovo ministrstvo v zvezi z nudenjem zahtevanih podatkov o Srebrenici. "Ministrstvo za obrambo ni naredilo tega, kar se je od njega pričakovalo. To se ne more vleči v nedogled. Dejstvo je, da vsi dokumenti, ki so bili prej dostavljeni Komisiji za Srebrenico, niso bili poslani tudi Delovni skupini, ki se ukvarja z uresničevanjem zaključkov iz končnega poročila o Srebrenici," je izpostavil visoki predstavnik. Poudaril je še, da je to zadnje opozorilo.
Ashdown je konec aprila zahteval od premiera Republike srbske Pera Bukejlovića poimenski seznam 892 oseb, ki so sodelovale pri pokolu v Srebrenici 1. julija 1995. To pismo bi do 31. maja moral poslati Delovni skupini za Srebrenico.
Srebrenica – najhujši pokol po 2. svetovni vojni v Evropi
Srebrenica je bila med vojno v BiH t. i. varovano območje Združenih narodov, kamor se je zateklo skoraj 30.000 Muslimanov. Mesto, ki so ga varovali maloštevilni nizozemski pripadniki mirovnih sil ZN, je 9. julija 1995 napadla vojska bosanskih Srbov pod vodstvom generalov Radislava Krstića in Ratka Mladića. Po padcu enklave 11. julija 1995 se je zgodil najhujši pokol v Evropi po drugi svetovni vojni, saj so srbske sile na območju ubile 8000 Muslimanov.
Odlikovanje za odposlanca ZN za človekove pravice
Vdove in matere žrtev iz Srebrenice so medtem danes napovedale, da bodo odposlancu ZN za človekove pravice Tadeuszu Mazowieckiju podelile odlikovanje za njegova prizadevanja za preprečitev genocida. Odlikovanje, ki ga bodo letos podelili prvič, bo Mazowiecki prejel prihodnji mesec ob 10. obletnici pokola V Srebrenici.
Nekdanji poljski premier Mazowiecki je bil med vojno v BiH (1992-1995) posebni poročevalec ZN za človekove pravice. Takoj po pokolu v Srebrenici je odstopil s položaja, ker mednarodna skupnost po njegovih ocenah ni ustrezno ukrepala, da bi preprečila ta zločin. "Mazowiecki je povzdignil glas proti genocidu, ki se je izvajal v Srebrenici, medtem ko je preostali svet mirno opazoval naše trpljenje," so sporočili iz združenja mater iz Srebrenice.