Miloševićev posneti nagovor je srbskim državljanom predvajal srbski Radio S. Ostro je obsodil reformiste, ki so mu leta 2000 odvzeli predsedniški stolček, kritiziral pa je predvsem njihovo namero pridružiti se Evropski uniji.
"Srbija je že v Evropi in se ji zato ni treba poniževati s čakanjem v čakalnici na to, da se jo bo kdo usmilil in jo sprejel v zvezo,"je povedal nekdanji srbski predsednik v svoji kratki izjavi, po vsej verjetnosti posneti med telefonskim pogovorom iz ječe, v kateri je priprt od leta 2001 zaradi sojenja za vojne zločine.
"Srbija potrebuje milijone novih delovnih mest, stanovanj, bolnišnic, šol, cest, železnic, mostov ter izboljšav osnovnega življenjskega standarda," je zatrdil 62-letni Milošević, "zato je naša dolžnost, da si prizadevamo za zmago socialistične stranke, ki bo prej našteto tudi uresničila."
Ali je Milošević s posredovanjem svojega kampanjskega govora po telefonu kršil zaporniška pravila, v tribunalu za vojne zločine EU še razpravljajo.
Milošević na listi kandidatov
Srbska zakonodaja ne predvideva prepovedi umestitve Slobodana Miloševića na kandidatno listo Socialistične stranke Srbije (SPS), na kateri naj bi bil Milošević zapisan celo na prvem mestu. SPS skupaj z radikalno stranko namerava izzvati reformne skupine, ki tvorijo trenutno zelo šibko koalicijo, ki jo obtožujejo izdaje srbskega ljudstva s prodajanjem države tujcem.
"SPS ima dolžnost in odgovornost zbrati in mobilizirati vse možne sile, ki bodo pomagale obrniti trend, ki Srbijo pelje v žalostno realnost," je v svojem telefonskem govoru poudaril Milošević.
Njegovi podporniki ga sicer lahko skorajda vsak dan gledajo po televiziji, ki predvaja haaško sojenje. Milošević se vsakič pojavi v predsedniški obleki in kravati ter nad svoje obtoževalce stresa pikre in strupene komentarje.
Le malo pa je tistih Srbov s pravim zanimanjem za moža, ki ga krivijo neverjetnih grozodejstev v desetletju vojne in so svoj vrhunec dosegle leta 1999, ko so Natove letalske sile 78 dni bombardirale Kosovo, da bi že končno ustavile Miloševićevo pustošenje. Tudi vodja radikalne stranke Vojislav Šešelj čaka na sojenje v istem zaporu, zato bi bilo zanimanje srbskih volilcev za koga od obeh zaprtih politikov več kot zanimivo.
Javnomnenjska raziskava je pokazala, da bi volilci radikalni stranki namenili približno 22,5 odstotkov glasov, SPS pa le okoli šest odstotkov.
Vodstvo reformnih skupin pa je že sedaj poudarilo, da ne obstaja nikakršna možnost, da bi po volitvah 28. decembra stopili v koalicijo s katero od obeh ultra nacionalnih strank.
Ljajić: Do volitev ne bom podpisal naloga za izročitev obtožencev Mednarodnemu sodišču
Minister Srbije in Črne gore (SČG) za človekove in manjšinske pravice Rasim Ljajić je povedal, da do predčasnih parlamentarnih volitev 28. decembra ne bo podpisal nobenega naloga za izročitev obtožencev Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Ljajić v izrazil bojazen, da bi se socialisti (SPS) in radikalci (SRS) morda celo vrnili na oblast, če bi bila voditeljema Slobodanu Miloševiću in Vojislavu Šešlju omogočena neposredna udeležba v predvolilni kampanji v Srbiji.
Po njegovem mnenju je krepitev radikalne desnice v Srbiji tudi posledica odnosov mednarodne skupnosti in haaškega sodišča do Srbije oziroma njunega nenehnega pritiska. Posebej ostro je napadel sodišče v Haagu, ker je le nekaj tednov pred srbskimi predsedniškimi volitvami 16. novembra objavilo obtožnice proti dvema vojaškima in dvema policijskima generaloma, Nebojši Pavkoviću, Vladimirju Lazarević, Vlastimirju Đorđeviću in Sretenu Lukiću. Posledica tega je, da je predsedniški kandidat radikalcev Tomislav Nikolič dobil največ glasov, meni Ljajić.
"Glavna tožilka haaškega sodišča Carla Del Ponte je na predsedniških volitvah storila več za radikalce kot njihov kandidat," je povedal Ljajić in poudaril, da se zna zgoditi, da bo Šešljeva SRS postala najmočnejša stranka v novem skupščinskem sklicu. Toda minister SČG ne verjame, da bo radikalcem uspelo oblikovati novo vlado.
Haag: Nekdanji hrvaški premier bo pričal proti Miloševiću
Nekdanji hrvaški premier Hrvoje Šarinić bo pred Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu nastopil kot priča v procesu proti nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Šarinić naj bi pred haaškim sodiščem nastopil prihodnji teden, po pričakovanjih pa naj bi spregovoril o razpadu nekdanje SFRJ, odnosih med Miloševićem in hrvaškim predsednikom Franjom Tuđmanom in njunih načrtih za razdelitev BiH.
Šarinić je bil Tuđmanov svetovalec in se je v njegovem imenu večkrat pogajal z Miloševićem, napisal pa je tudi knjigo Moja skrita pogajanja z Miloševićem.