Nekdanji srbski in jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević je na haaškem Mednarodnem sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije končal uvodni nagovor ob začetku svoje obrambe. V nagovoru je zanikal krivdo za vojne zločine, ki mu jih očita haaško tožilstvo. "Očitate nam zločine, ki jih mi nismo zagrešili, načrte, ki se niso zgodili," je poudaril in nadaljeval, da je tožilstvo "avtomatično primerjalo vrsto dejanj, ki naj bi bila kriminalna, brez najmanjšega dokaza".
Milošević je postopek označil za čisto in preprosto farso, tožilstvo pa obsodil, da mu ni uspelo dokazati nobenih obtožb, ki jih je označil za "okrnitev pravice". Milošević je še napadel teorijo tožilstva, da je želel iz razpadle Jugoslavije ustvariti etnično čisto "veliko Srbijo".
Milošević: 'Mladić ni kriminalec'
Miloševič je še dejal, da ne verjame, da je vojaški vodja bosanskih Srbov Ratko Mladić odgovoren za pokol muslimanskih ujetnikov v Srebrenici. "Ne morem verjeti, da bi Mladić lahko sprejel takšno odločitev. Njegova čast mu ne bi dovolila, da naredi takšno nečastno stvar. O tem bodo govorile priče, katerih pričanja bomo slišali," je dejal Milošević. Kot je še poudaril, je v interesu Srbov in Muslimanov, da se ugotovi resnica glede "umazane stvari", ki se je zgodila v Srebrenici, da bi bili storilci obtoženi, nedolžno obsojeni pa izpuščeni.
Za uvodni nagovor je imel Milošević sprva na voljo štiri ure, a se je že takoj ob začetku nadaljevanja procesa pritožil, češ da ima za to premalo časa, medtem ko je tožilstvo ob začetku procesa februarja 2002 za to imelo na voljo tri dni. Sodišče je Miloševiću nato odobrilo dodatno uro in pol časa za uvodni nagovor.
Uvodnemu nagovoru bo sledila proceduralna razprava o Miloševićevih zdravstvenih izvidih, možni dodelitvi uradnega zagovornika in drugih nujnih zadevah, medtem ko bodo prve priče obrambe zaslišali 7. septembra. Haaško sodišče načrtuje, da bi Milošević s predstavitvijo dokazov svoje obrambe končal do konca oktobra 2005, in sicer glede na to, da mu za obrambo pripada 150 delovnih dni, pa tudi zato, ker sodni senat zaradi njegovega slabega zdravja že sedaj zaseda samo tri dni na teden. Boji se, da bo iz istih razlogov prihajalo do dodatnih zamud. Prijatelji sodišča, ki jih je Miloševiću v pomoč dodelilo sodišče, sicer imenovanju zagovornika nasprotujejo.