Ministri za okolje so zaskrbljeni nad pomanjkljivim znanjem industrije in držav v zvezi z nevarnimi lastnosti več tisoč kemikalij, je dejal Trittin. Od 100.000 obstoječih snovi so jih na podlagi odloka o odpadnem materialu doslej temeljito ovrednotili le 20.
Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je pred poslopjem srečanja ministrov zahtevala ustavitev prodaje nepreizkušenih in nevarnih kemikalij v EU.
Skrb vzbujajoče je tudi to, da pridružitvene kandidatke svojih predpisov o okolju še niso dovolj prilagodile standardom EU, je dejal Trittin. Največ pomanjkljivosti je na področju oskrbe s pitno vodo, ravnanja z odplakami in odpadki ter zaščite pred plini, ki povzročajo učinek tople grede.
Širitev EU ne sme voditi k znižanju standardov unije, povezanih z okoljem, so se strinjali ministri. Madžarska si prizadeva za članstvo v uniji 1. januarja leta 2002, Estonija, Poljska, Češka, Slovenija in Ciper pa leto kasneje.
Onesnaženje okolja, ki ga je v jugovzhodni Evropi povzročila kosovska kriza, mora biti po mnenju ministrov EU čimprej evidentirano in odstranjeno.