Tujina

Ministri ostali pred zidom

Bruselj, 17. 12. 2007 16.04 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Aktivisti so pred vhodi v stavbo Sveta EU zgradili zid, s katerim so skušali ministrom članic EU preprečiti vstop.

Policija je aretirala več protestnikov, ki so pomagali graditi zid.
Policija je aretirala več protestnikov, ki so pomagali graditi zid. FOTO: Reuters

Aktivisti okoljevarstvene organizacije Greenpeace so zjutraj blokirali sedem vhodov v zgradbo Sveta EU, kjer se danes začenja tridnevno zasedanje ministrov držav članic EU za kmetijstvo in ribištvo. Kakih 200 aktivistov iz 14 evropskih držav je oblikovalo zid pred glavnim vhodom v stavbo z napisom Zaprto, dokler se ribji staleži ne opomorejo. Policija je aretirala več protestnikov, prav tako so začeli rušiti zid.

Ministri se bodo ribiškim temam po napovedih posvetili v torek, ko bodo skušali doseči dogovor o ribolovnih možnostih za leto 2008 za tiste vrste rib, za katere velja omejitev ulova.

Kot so sporočili iz Greenpeacea, "nimajo občutka, da se bodo v okviru letošnjih pogajanj stvari obrnile na bolje". Korak v pozitivno smer bi bila po mnenju organizacije uvedba okoljsko in ekonomsko trajnostnih ribolovnih območij, kjer se ohranjata biotska raznovrstnost in stalež rib, zavzemajo pa se tudi za nujno revizijo in spremembo veljavnih postopkov sprejemanja odločitev v EU. Prihodnje odločitve glede ribiških aktivnosti v evropskih morjih bi morale biti po navedbah Greenpeacea med drugim predmet večjega nadzora javnosti.

Aktivisti Greenpeacea so zgradili zid pred glavnim vhodom v stavbo Sveta EU.
Aktivisti Greenpeacea so zgradili zid pred glavnim vhodom v stavbo Sveta EU. FOTO: Reuters

"Če bi bil Svet za ribištvo zasebno podjetje, bi bili njegovi izvršni direktorji že dolgo nazaj odpuščeni zaradi neučinkovitosti in malomarnosti," je poudarila vodja kampanje za oceane pri Greenpeace International Iris Menn. Kot je dodala, svet za ribištvo ni uspel zagotoviti ne dobičkonosnosti ribiškega sektorja ne okoljske zaščite, trajnostnega upravljanja ali skrbi za ribji stalež.

Predstavnica Greenpeacea v Sloveniji Nina Štrovs pa je v sporočilu za javnost opozorila, da bo Sloveniji kot predsedujoči EU v prvi polovici 2008 pripadla odgovorna naloga, da nadaljuje delo tam, kjer so ostali ministri. Čeprav Slovenija nima veliko morja, je potrebno z njim ravnati na trajnostni način in zaščititi tiste živalske in rastlinske vrste, ki so se zaradi različnih obremenilnih in uničujočih posegov v njihovo okolje znašle na seznamu ogroženih vrst, je dodala.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.