Tujina

Ministri zaskrbljeni za Bližnji vzhod

Riva del Garda, 06. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zunanji ministri EU in držav pristopnic so pred koncem neformalnega zasedanja ob Gardskem jezeru v Italiji izrazili zaskrbljenost zaradi razmer na Bližnjem vzhodu. Skrajno palestinsko organizacijo Hamas pa so uvrstili na črno listo terorističnih organizacij.

Zunanji ministri so se strinjali, da se palestinsko organizacijo Hamas uvrsti na črno listo terorističnih organizacij v povezavi. S tem je EU Hamas začela obravnavati kot enotno organizacijo, kajti doslej je njena krila obravnavala ločeno. Tako je vojaško krilo Brigade Ezedina Al Kasama na listo terorističnih organizacij uvrstila že v preteklosti, ni pa tega storila za Hamasovo politično in socialno krilo.

Romano Prodi, Franco Frattini in Javier Solana v Rivi del Garda (Foto: Reuters)
Romano Prodi, Franco Frattini in Javier Solana v Rivi del Garda (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Prav zaradi dejavnosti slednjega je uvrstitvi celotnega Hamasa na seznam precej časa nasprotovala Francija, saj je menila, da bi predstavljala prehud udarec za socialno mrežo na palestinskih ozemljih. V luči najnovejšega razvoja dogodkov - hudega palestinskega terorističnega napada v Jeruzalemu konec avgusta in Abasovega odstopa - je Pariz popustil.

Zasedanje so ponovno spremljali protestni shodi nasprotnikov neoliberalne globalizacije - po okvirnih ocenah se je v bližini Rive del Garda, kamor je dostop demonstrantom zaprt, zbralo nekaj tisoč ljudi, ki je svoje nasprotovanje izražajo mirno.

Če naj bi takšna obravnava Hamasa pripomogla k urejanju razmer na Bližnjem vzhodu, pa tega zagotovo ni moč trditi za odstop izraelskega premiera Abasa. "Povezava je globoko zaskrbljena zaradi velikega tveganja, ki ga Abasov odstop predstavlja za povečanje nestabilnosti na čelu palestinske oblasti ter v sami regiji," je ob koncu zasedanja zunanjih ministrov EU in desetih držav pristopnic dejal vodja italijanske diplomacije Franco Frattini.

Nasprotniki politike EU so na ulicah zahteval pravičnejšo globalizacijo (Foto: Reuters)
Nasprotniki politike EU so na ulicah zahteval pravičnejšo globalizacijo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Brez soglasja o Iraku

Zunanji minister Rupel je podprl sprejem nove resolucije ZN v Iraku. "Nova resolucija bi Sloveniji omogočila lažje sodelovanje pri stabilizaciji razmer in obnovi v Iraku," je menil.

Če je ministrom uspelo doseči določeno enotnost glede Bližnjega vzhoda, pa so precej bolj vsaksebi pri Iraku. Pogledi držav članic na novo resolucijo, ki so jo v ZN predložile ZDA, se namreč le počasi zbližujejo. Nemčija in Francija tako resolucije, ki naj bi v obnovi Iraka dala večji vlogo ZN in predivdela postopen prenos suverenosti v iraške roke, sicer ne zavračata več, a sta nanjo pripravljeni pristati le ob temeljitih spremembah.

Tako Berlin kot Pariz, ki sta ameriško-britanskemu posredovanju v Iraku nasprotovala, vztrajata, da se mora oblast v Iraku čimprej vrniti v roke ljudstva. V prvi fazi naj bi po njunem prepričanju osrednjo vlogo prevzeli ZN, nato pa jo v najkrajšem možnem času predali začasnim iraškim oblastem. Čimprej naj bi država tudi izvedla volitve, menijo v Berlinu in Parizu.

Britanski zunanji minister Jack Straw je pozitiven pristop obeh držav k novi resoluciji sicer pozdravil in menil, da razloga za hitro predajo suverenosti iraškemu ljudstvu ni. "Prej je seveda treba poskrbeti za izboljšanje varnostnih razmer v državi," je še dodal Straw. Drugi ministri so bili sicer manj optimistični: "Razkol med Francijo in Nemčijo na eni ter Veliko Britanijo na drugi strani ni presežen," je dejal danski zunanji minister Per Stig Moeller.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10