Poslanci sudanskega parlamenta so soglasno ratificirali mirovni sporazum z uporniki, kar pomeni, da so tudi uradno potrdili konec najdaljše državljanske vojne na črni celini.
Sporazum, ki sta ga sudanska vlada in glavna sudanska uporniška skupina podpisali 9. januarja razkošni slovesnosti na športnem stadionu v Nairobiju, predvideva oblikovanje prehodne vlade, v kateri naj bi več položajev zasedali nekdanji uporniki Ljudske vojske za osvoboditev Sudana (SPLA). Sporazum obenem predvideva, da bodo lahko pokrajine na jugu Sudana po šestletnem prehodnem obdobju razpisale referendum o odcepitvi.
Sporazum naj bi pomenil konec najdaljše še trajajoče vojne v Afriki, ki je izbruhnila leta 1983 med SPLA, ki predstavlja večinoma krščanski in animistični jug države, in arabsko-muslimanskim severom. Zahtevala je okoli dva milijona življenj, štiri milijone ljudi pa je pregnala z njihovih domov.
Ob vprašanju predsednika sudanskega parlamenta, kdo glasuje ZA, so v znak svoje privolitve vstali vsi poslanci. Poslanci so nato ploskali in vzklikali: "Bog je velik". Potrebna je tudi ratifikacija v uporniškem parlamentu z juga države. Zatem naj bi se pogajalci obeh strani lotili pogajanj glede začasne državne ustave, ki bo omogočila uresničevanje vsebine mirovnega sporazuma.
Genocid ali ne?
Uporniki iz Darfurja so sporočili, da je poročilo OZN, ki ni sudanske vlade in arabskih milic ni obtožilo genocida v tej zahodni pokrajini, napačno. "Če poročilo trdi, da v Darfurju ni bilo genocida, potem to poročilo zavračamo," je sporočil vodja gibanja za Pravico in enakost, Kalil Ibrahim. "Obstaja na stotine množičnih grobišč, ki jih komisija ni obiskala," je še zatrdil. Voditelj Sudanskega osvobodilnega gibanja, Abdul Vahid Mohamed al Nur pa je dejal, da je poročilo nepopolno, ker preiskovalci Združenih narodov niso dobili dovoljenja za obisk območij, kjer so potekali najhujši spopadi. "Prepričan sem, da bo mednarodna skupnost v prihodnosti imela dostop do teh območij v Darfurju in bo spoznala, da se je tam zgodil genocid," je še dodal Al Nur, ki je tudi izrazil upanje, da bodo vsi, ki so zakrivili genocid prišli pred sodišče.
Poročilo Združenih narodov, objavljeno v ponedeljek, namreč ugotavlja, da v Darfurju ni prišlo do genocida. Poročilo priporoča, da sicer neimenovane vladne uradnike in vodje milic izročijo Mednarodnemu kazenskemu sodišču zaradi sistematičnih zlorab prebivalstva, ki sicer spadajo med zločine proti človeštvu, niso pa označene kot genocid. Združeni narodi so lani sporočili, da je v Darfurju prišlo do genocida.
Sudanska vlada je poročilo OZN seveda pozdravila.