S sprejeto resolucijo so zadovoljne ZDA, Velika Britanija in Francija. Ameriški ambasador v ZN Negroponte je ob tem izjavil, da so ZDA odločene varovati svoje državljane pred nepravičnimi obtožbami. To so ljudje, ki v tujini tvegajo svoja življenja za mir.
Tudi EU je pozdravila včeraj dosežen kompromis v Varnostnem svetu Združenih narodov, ker menijo, da ta rešitev ohranja integriteto Rimskega statuta, ki ustanavlja Mednarodno kazensko sodišče (ICC), poleg tega pa se bodo mirovne misije ZN lahko nadaljevale brez prekinitev. Kanadski veleposlanik v ZN, Paul Heinbecker pa je dejal, da je to žalosten dan za ZN.
Nadaljevanje mirovnih misij Združenih narodov so ogrožale ZDA, ki so zahtevale, da se njihovim pripadnikom v mednarodnih mirovnih enotah zagotovi imuniteto pred ICC. Varnostni svet je soglasno sprejel rešitev, ki predvideva, da se pripadnikom mirovnih misij ZN iz držav, ki niso podpisnice Rimskega statuta, uvede 12-mesečni odlog v primeru morebitne preiskave ali pregona ICC, zahtevo pa lahko tudi obnovi. Varnostni svet je zatem tudi podaljšal mandat misiji ZN v BiH do konca leta, misijo na Prevlaki pa do 15. oktobra.
ZDA želijo imeti trajno imuniteto pred ICC
ZDA so Varnostni svet izsiljevale z mirovno operacijo ZN v BiH, med pogajanji pa je Varnostni svet misiji mandat dvakrat začasno podaljšal.
ZDA so sprva zahtevale, da bi imeli njeni vojaki trajno imuniteto pred ICC, ker pa so zaveznice in druge države temu nasprotovale so pozno v sredo umaknile to zahtevo in predlagale enoletno prekinitev pregona pred ICC, pri čemer so se sklicevale na 16. člen statuta ICC. Ta določa, da lahko VS z resolucijo od sodišča za vsak primer posebej zahteva, da za 12 mesecev odloži preiskavo ali pregon zoper osumljenca, po 12 mesecih pa lahko to odločitev obnovi.
EU pozdravila kompromis
Evropska unija je pozdravila v petek dosežen kompromis v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki zagotavlja nadaljevanje mirovnih misij ZN, še posebej misije v BiH. Ta rešitev ohranja integriteto Rimskega statuta, ki ustanavlja Mednarodno kazensko sodišče, poleg tega pa se bodo mirovne misije ZN lahko nadaljevale brez prekinitev, je v sporočilu zapisalo dansko predsedstvo EU.