Ruanda je več visokih francoskih politikov in predstavnikov vojske uradno obtožila krivde za genocid, ki je leta 1994 pretresel državo in svet, in zahtevala, naj jim sodijo. Na seznamu je 33 imen, med njimi pa sta tudi nekdanji francoski predsednik Francois Mitterand in bivši zunanji minister Dominique de Villepin.
Spomnimo.
V samo stotih dneh, med aprilom in julijem tistega leta, je bilo v Ruandi na izjemno krut način pobitih 800 tisoč ljudi. Žrtve so bili večinoma člani plemena Tutsijev, ki so v Ruandi v manjšini, zaradi svojega nasprotovanja pobojem pa so umrli tudi številni zmerni predstavniki plemena Hutujev.
Najhujši genocid po drugi svetovni vojni je izvedel hutujski režim, ki so ga podpirale številne francosko govoreče države v Afriki in tudi sama Francija. Da bi razjasnili njeno vlogo v krvavih dogodkih, so v Kigaliju oblikovali posebno preiskovalno komisijo. Ta je zdaj objavila svoje poročilo, ki bo Francijo zagotovo močno pretreslo.
Francija zanika krivdo
Kigali je v preteklosti večkrat obtožil Pariz, da želi zakriti dokaze o svoji krivdi. Kot trdijo, naj bi Francozi urili vojaške enote in milice, ki so izvajale poboje, in jim celo dobavljali orožje. Očitajo jim tudi podporo hutujskim voditeljem med državljansko vojno v Ruandi. "Francoska podpora je bila politične, vojaške, diplomatske in logistične narave", piše v poročilu. Francija je doslej vse obtožbe odločno zanikala, na tokratne pa se še ni odzvala.
Napeti francosko-ruandski odnosi
Ruandski predsednik Paul Kagame
je novembra 2006 prekinil odnose s Francijo. To je storil v znak
protesta, potem ko je nek francoski sodnik zahteval, naj mu sodijo
zaradi vpletenosti v smrt njegovega predhodnika 6. aprila 1994. Prav ta
dogodek naj bi sprožil genocid. Vendar pa so se odnosi med nekdanjim
voditeljem ruandskih upornikov in francosko vlado v zadnjih mesecih
izboljšali.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.