Tujina

Mladić brez vojaške zaščite

Beograd/Niš/Pariz, 26. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Po pisanju beograjskega časnika Blic, naj bi nekdanji poveljnik vojske bosanskih Srbov Ratko Mladić ostal brez vojaškega varstva. Blic poroča, da generala Mladića od 20. marca varujeta le še dva neoborožena civilista.

Za Ratkom Mladićem je razpisana nagrada v višini 5 milijonov ameriških dolarjev
Za Ratkom Mladićem je razpisana nagrada v višini 5 milijonov ameriških dolarjev FOTO: Reuters

Blic piše, da naj bi Mladićevo varstvo junija leta 1999 odobril načelnik jugoslovanskega generalštaba Nebojša Pavković, enoto pa so finančno podpirali posamezni bosanski Srbi. Srbska služba državne varnosti je 20. marca zahtevala, naj vojska razpusti specialno enoto. Nekdanjega vojaškega voditelja bosanskih Srbov, ki naj bi se skrival v Srbiji, tako varujeta le še dva telesna stražarja.

Ratko Mladić je pred haaškim sodiščem obtožen vojnih zločinov, storjenih na ozemlju BiH od 1992 do 1995, predvsem pa ga sodišče bremeni množičnih pobojev 8000 Muslimanov v Srebrenici poleti 1995. Za njim je bila razpisana mednarodna tiralica in nagrada v višini pet milijonov ameriških dolarjev. Beograjske oblasti so doslej zavračale možnost izročitve Mladića haaškemu sodišču. Lovci na glave so Mladića nameravali aretirati v nedeljo med obiskom groba njegove hčerke, vendar se na pokopališču ni pojavil.

Carla del Ponte poziva Beograd k sodelovanju

Glavna haaška tožilka je ponovila svoje očitke
Glavna haaška tožilka je ponovila svoje očitke FOTO: Reuters

Glavna tožilka Mednarodnega kazenskega sodišča za zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla del Ponte je v pogovoru za pariški časnik Le Monde kritizirala oblasti v Beogradu, predvsem pa jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunico. Del Pontejeva je obsodila "dejansko obstrukcijo" sodelovanja s haaškim sodiščem s strani jugoslovanskih oblasti.

Poleg tega je mednarodno skupnost pozvala, naj jugoslovanske oblasti z "raznimi sredstvi" prepriča v sodelovanje s sodiščem. Del Pontejeva je še ocenila, da bi oblasti v Beogradu lahko v vsakem trenutku aretirale nekdanjega poveljnika vojske bosanskih Srbov Ratka Mladiča, ki se bo njenih podatkih skriva v Srbiji.

"Sodelovanje Beograda s haaškim sodiščem je na mrtvi točki. Vlada predsednika Koštunice dela vse za to, da bi nam onemogočila dobro opraviti naše delo," je dejala del Pontejeva.

Začeli premeščanje albanskih zapornikov

Srbske oblasti so v skladu z dogovorom med ZRJ in misijo ZN na Kosovu začele premeščati albanske zapornike iz zaporov v osrednji Srbiji na Kosovo. Iz zaporov iz Niša in Sremske Mitrovice so izpustili skupno 145 albanskih zapornikov, ki se v konvoju štirih avtobusov v spremstvu policije in pripadnikov Združenih narodov že peljejo proti Kosovu. Sporazum o premestitvi, ki bo 165 albanskim zapornikom omogočil, da odslužijo svojo kazen doma, je po večmesečnem pritisku mednarodne skupnosti v petek ratificiral srbski parlament. Kot so sporočili iz urada vodje misije UNMIK Michaela Steinerja, bodo že danes premestili vse zapornike.

Jugoslovanske oblasti so ugodile (še eni) ameriški zahtevi
Jugoslovanske oblasti so ugodile (še eni) ameriški zahtevi FOTO: Reuters

Med zaporniki so številni, ki so se borili v vojni na Kosovu leta 1999 in so jih beograjske oblasti obsodile kot teroriste. Jugoslovanske enote so ob umiku iz pokrajine s seboj odpeljale tudi 2015 obsojenih Albancev, ki so jih zaprli v srbskih zaporih. Miloševićev režim je kmalu po koncu spopadov izpustil dve tretjini zapornikov, nove oblasti pa so po Miloševićevem padcu izpustile še nekaj sto zapornikov. Njihova premestitev je bila ena od zahtev ZDA, ki jih je morala ZRJ izpolniti, da bi lahko še naprej prejemala pomoč. Srbska vlada medtem od Združenih narodov pričakuje, da bo v zameno vrnitev omogočila tudi več desetim Srbom, ki se nahajajo v kosovskim zaporih.

Premestili bodo 165 albanskih zapornikov
Premestili bodo 165 albanskih zapornikov FOTO: POP TV

Med 165 zaporniki, ki so jih danes začeli premeščati, jih je 82 obsojenih zaradi oboroženega upora in terorizma, 83 pa za druge zločine, večinoma kraje in tihotapljenje.

  • Dogodki splošno 1
  • Kronanje popeja
  • Dih zveri
  • Ennio Morricone
  • Edward Clug CLUSTER
  • Robben Ford
  • Vicente amigo
  • Večer z legendami kubanske glasbe
  • Fantom iz opere
  • Goran Bojčevski & Balkan Nuevo
  • Rade Šerbedžija
  • Od Čardaša do Valčka
  • večer Puccinijeve glasbe
  • Svetlana Zaharova
  • Dogodki splošno 2
  • Dogodki splošno 3
  • Dogodki splošno 4