Tujina

Mladić še na begu

Beograd, 22. 02. 2006 08.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Nekdanji srbski poveljnik je še vedno na begu. Srbski mediji so namreč poročali, da so ga že aretirali.

Nekdanji poveljnik bosanskih Srbov Ratko Mladić, eden najbolj iskanih obtožencev haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, je še vedno na begu, je povedala glavna haaška tožilka Carla Del Ponte. S tem je zanikala poročanje nekaterih medijev o njegovi domnevni aretaciji.

Del Pontejeva je dodala, da ni nobenih indicev o pogajanjih glede predaje Mladića. "Lažne govorice, ki so se v torek razširile iz Beograda o aretaciji Mladića, nimajo absolutno nobene osnove," je še povedala. "Ratko Mladić je v Srbiji, o tem ni nobenega dvoma," je poudarila. "Tam je od leta 1998 in ostaja na dosegu srbskih oblasti. Možno je in treba ga je aretirati takoj, zato pozivam srbske oblasti, naj si za to prizadevajo mnogo bolj intenzivno," je še dejala Del Pontejeva.

Srbski mediji: Mladić že aretiran

Nekateri srbski časopisi so po domnevni aretaciji Mladića poročali, da se srbske oblasti z upokojenim poveljnikom že pogajajo o predaji. Srbski tisk je pisal, da je Mladić že "aretiran" oziroma "praktično v priporu v svoji hiši".

Mladić je v Srbiji, znana pa je celo lokacija, kjer se nahaja, so poročali srbski časniki. Mladić naj bi bil na planoti Cer, ki je na meji z BiH, sto kilometrov zahodno od Beograda. V teku so tudi pogajanja o njegovi predaji mednarodnemu sodišču v Haagu, je zapisano v srbskem Blicu.

"Pogajanja so v teku. Če ne bodo uspešna, bodo Mladića aretirali in izročili Mednarodnemu sodišču za zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu,"
je neimenovan vir dejal za srbski tabloid Press. Časnik Kurir pa je opozarjal, da si srbska vlada aretacije ne upa potrditi, saj se boji odziva Mladićevih zagovornikov.

Namestnik predsednika srbskih radikalcev Tomislav Nikolić je dejal, da Ratko Mladić in Radovan Karađić "ne bi smela priti v Haag živa". Nikolić na čelu Srbske radikalne stranke (SRS) nadomešča prav tako znanega obtoženca za vojne zločine Vojislava Šešlja, ki v priporu haaškega sodišča že tri leta čaka na začetek sojenja. Namignil je, da gre pri vesteh o Mladićevem prijetju morda za "virtualno aretacijo", katere namen je ugotoviti odziv ljudstva v Srbiji, šele nato pa bi tudi uradno objavili, da je srbski general za zapahi oziroma da se je prostovoljno predal.

Beograjske Večernje novosti so pisale, da so srbske oblasti Mladiću dale samo še malo več časa, da se odloči, ali se bo predal sam ali pa bo aretiran.

Srbske oblasti so pod pritiskom

Evropska unija naj bi v primeru, da srbske oblasti ne bodo predale Mladića haaškemu sodišču, zaustavila pogajanja z Beogradom. Konec februarja bo namreč evropski komisar za širitev EU Olli Rehn zunanjim ministrom držav EU podal poročilo o sodelovanju oziroma nesodelovanju Srbije s haaškim tribunalom.

Spomnimo:

63-letni Mladič je poleg nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov Radovana Karađića najbolj iskan haaški obtoženec. Na begu je od leta 1995, ko je haaško sodišče objavilo obtožnico proti njemu. Tako kot Karadžić je obtožen genocida, vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti med vojno v BiH (1992-1995).

Osrednja dogodka med vojno v BiH, za katera naj bi bil Mladić skupaj s Karađićem kazensko odgovoren kot posameznik in po poveljniški odgovornosti, sta bila dolgotrajno obleganje Sarajeva in zavzetje Srebrenice, ki leži tik ob meji BiH s Srbijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.