Tujina

Mladić se ne bo predal

Beograd, 21. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Nekdanji poveljnik vojske Republike srbske se ne namerava predati haaškemu sodišču.

Slika Ratka Mladića
Slika Ratka Mladića FOTO: Reuters

General Mladić, ki ga haaško tožilstvo obtožuje zločinov proti človeštvu, je svoje sporočilo srbski vladi posredoval prek posrednika, je zapisal današnji Blic. Beograjske oblasti skušajo prek Mladićevih sorodnikov in prijateljev nekdanjega poveljnika vojske RS prepričati, da bi se predal haaškemu sodišču. V zameno za odhod v Haag pa naj bi srbska oblast Mladiću finančno pomoč njegovi družini in za obrambo na sojenju v Haagu.

Kot so zapisali v Blicu, se Mladić ne namerava prostovoljno predati, kljub temu pa naj bi srbska vlada skušala še naprej ostati v posrednem stiku z enim najbolj iskanih mož nekdanje Jugoslavije.

Obtožnica Mladića v eni točki bremeni genocida in sodelovanja v genocidu, v sedmih točkah zločinov proti človečnosti, v šestih točkah pa kršitev zakonov in običajev vojne - ubojev, izpostavljanja civilistov nasilju in zajetja talcev.

Neimenovani vir v vladi srbskega premiera Vojislava Koštunice je poudaril, da dejstvo, da se vlada prek drugih oseb 'pogovarja' z Mladićem ne pomeni, da je ta v Srbiji.

Namigovanj ne manjka

Doslej je bilo v beograjskih medijih zaslediti že več podobnih namigovanj. Kot je navedel Blic, je o pogajanjih srbske vlade z Mladićem nedavno v članku za ameriško revijo Time pisal novinar beograjskega tednika Vreme Dejan Anastasijević, v katerem je zatrdil, da je za ta pogajanja izvedel od "zelo visokega uradnika srbske vlade".

Haaško sodišče, kjer Mladića nestrpno čakajo že nekaj let
Haaško sodišče, kjer Mladića nestrpno čakajo že nekaj let FOTO: Reuters

Radikalci ne verjamejo v stike z Mladićem

Namigovanja o domnevnih pogajanjih srbske vlade z Mladićem komentirajo tudi posamezni poslanci republiške skupščine, ki vsi zapovrstjo zatrjujejo, da jim o tej zadevi ni ničesar znanega. Srbskim radikalcem pa se zdi "preprosto neverjetno, da bi se premier Koštunica pogajal s haaškim obtožencem Mladićem". Po drugi strani je naivno verjeti v to, da bi imel Mladić zaupanje v kogarkoli iz sedanje oblasti, še menijo radikalci.

Pri članici vladajoče zveze, H17 plus, menijo, da je za objavo tovrstnih informacij pristojna vlada in da se jim ne zdi koristno, kaj takega prikrivati javnosti.

Sprejeta resolucija o sodelovanju RS s haaškim sodiščem

Narodna skupščina Republike srbske je v torek sprejela resolucijo o sodelovanju RS s haaškim sodiščem. V njej je pozvala obtožene za vojne zločine, da se 'takoj in dostojanstveno' predajo policiji ali sodnim organom. V nasprotnem primeru jih bodo oblasti aretirale. Predsednik skupščine Dragan Čavić je pojasnil, da je sedaj jasno, da mora tudi srbska entiteta izpolnjevati svoje mednarodne obveznosti. Resolucija naj bi, po njegovem mnenju, pripomogla k temu, da bi se Republika srbska otresla oznake, češ da zavira približevanje BiH evroatlantskim integracijam.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1