Na družbenih omrežjih se je kot blisk razširila fotografija, na kateri kandidatka za ameriško predsednico Hillary Clinton v nabito polni sobi maha več sto svojim podpornikom, ti pa večinoma gledajo v drugo smer. Razlog: vsi poskušajo posneti selfi z morebitno bodočo predsednico. Tako se na prvi pogled zdi, da se Clintonova, ki jo trak loči od nagnetene množice, zaman trudi dobiti kakršen koli odziv.
Fotografija je takoj sprožila številne kritike; pojavljali so se komentarji, da je to verodostojen prikaz narcistične "selfi generacije" in vsega, kar je narobe z njo. Ter da je takole obrniti hrbet človeku skregano z osnovnimi pravili lepega vedenja.
Drugi so v njej iskali pozitivne vidike. Tako je Guardianov komentator Jonathan Jones poudaril, da so mladi – ti na fotografiji prevladujejo – morda zgolj dojeli, da so del zgodovinskega trenutka, in so ga zato želeli ovekovečiti. In da je že to, da se zanimajo za politiko, razlog za optimizem. "Morda ta fotografija le ni tako žalosten komentar modernega sveta. Stranski pogled razkrije komičnost sodobnih navad, ampak – ali se ti ljudje res obnašajo tako nedostojno? Predstavljajte si, da bi fotografijo posneli iz druge perspektive, z objektivom proti obrazom iskalcev selfijev. Najbrž bi bila precej ganljiva in impresivna. Hillary Clinton bi videli v daljavi z množico občudovalcev, ki zrejo v kamero, medtem ko poskušajo narediti sliko z njo," je razmišljal Jones.
Ugibanjem pa je konec naredila uradna fotografinja kampanje Barbara Kinney. Povedala je, da je posnetek nastal po dogodku v Orlandu. Zbralo se je toliko ljudi, da za vse ni bilo prostora. Clintonova je zato šla pozdravit tiste, ki so jo želeli poslušati, a se niso uspeli prebiti v dvorano. Predlagala jim je, da naredijo skupinski selfi, Kinneyjeva, ki je stala ob strani, pa je dogajanje ovekovečila.

Množica torej s svojim obnašanjem ni žalila kandidatke, ampak je zgolj sodelovala v njeni pobudi. In tudi v to, da fotografija priča o vase zaverovani generaciji, lahko dvomimo. Vsekakor pa priča o svetu, v katerem živimo. Selfi je namreč že našel pot v politiko in politiki znajo to izkoristiti. Hillary Clinton se je s predlogom o skupnem posnetku zagotovo približala mladim volivcem, ki jih želi nagovoriti, hkrati pa je pokazala, da se ne čuti vzvišene nad njimi. Sicer pa je že dlje časa znano, da se morebitna naslednica Baracka Obama selfijev ne brani.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.