V paniki, ki so jo med praznovanjem šiitskega verskega praznika sprožile govorice o samomorilskem napadalcu, so umrli predvsem ženske, otroci in starejši. Večinoma so bili poteptani do smrti ali pa so utonili, ko je na mostu čez reko Tigris popustila ograja.
Glede na število smrtnih žrtev gre za največjo tragedijo v Iraku od začetka vojne pred več kot dvema letoma. Od 810 ranjenimi jih je 200 danes še vedno v bolnišnici. Iz reke medtem še vedno pobirajo trupla.
Po mnenju iraških oblasti je bila tragedija, ki bi lahko okrepila napetosti med različnimi skupnostmi v Iraku, teroristično dejanje, ki naj bi ga sprožili privrženci strmoglavljenega predsednika Sadama Huseina ali vodje Al Kaide v Iraku Abuja Musaba al Zarkavija.
Prva usmrtitev po padcu Huseina
Iraške oblasti so danes obesile tri obsojence, kar je prva izvedena smrtna kazen po padcu režima Sadama Huseina leta 2003. Predstavnik iraške vlade je povedal, da so bili spoznani za krive umora, ugrabitve in posilstva, zaradi česar so jih obsodili na smrt z obešanjem.
raške oblasti so smrtno kazen ponovno uvedle junija lani, po prevzemu zakonodajne oblasti s strani ameriških sil. Smrtno kazen so ukinili prav Američani, ko so leta 2003 strmoglavili režim Sadama Huseina.
Ameriška vojska bombardirala železniško postajo
Ameriška letala pa so znova bombardirala položaje upornikov. Ameriška letala so odvrgla več bomb na železniško postajo na jugu mesta Kaim, 320 kilometrov zahodno od Bagdada, potem ko so od "številnih zanesljivih virov" izvedeli, da stavbo uporablja okrog 50 upornikov, domnevno povezanih z Al Kaido, je sporočila ameriška vojska.
Iraške oblasti so povedale, da je stavba uničena, toda podatkov o žrtvah napada nimajo zaradi spopadov na tem območju.
Na tem območju v Irak vstopa največ privržencev iraških upornikov iz tujine. Njihova navzočnost stopnjuje napetost med tamkajšnjimi iraškimi plemeni. V preteklih petih mesecih se je povečalo število spopadov med Iračani, ki tujce podpirajo, in tistimi, ki jim nasprotujejo.