Tujina

Množični protesti zoper umik

Gaza, 27. 04. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Več tisoč Izraelcev se je zbralo na protestu proti umiku z območja Gaze. Če bo prišlo do umika, bo moralo okoli 9000 judovskih naseljencev zapustiti svoje domove.

Na današnjem protestu proti načrtovanemu izraelskemu umiku z območja Gaze se je zbralo več kot 50.000 ljudi. Na območje judovske naselbine Neve Dekalim, kjer se je začel protest, so palestinski skrajneži ob tem izstrelili več raket, pri čemer je bil lažje ranjen izraelski vojak. To je bil to že četrti raketni napad na območju v zadnjih 24 urah.

Protest naj bi se začel v naselbini Neve Dekalim, protestniki pa naj bi se nato sprehodili do Sredozemske obale (Foto: Reuters)
Protest naj bi se začel v naselbini Neve Dekalim, protestniki pa naj bi se nato sprehodili do Sredozemske obale (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Protest se je začel v največji judovski naselbini na območju Gaze, Neve Dekalim, nato pa so se protestniki sprehodili do Sredozemske obale. Tam so potekali številni govori in nastopi glasbenih skupin. "Prepričan sem, da bomo čez leto dni še vedno tu," je ob tej priložnosti dejal predsednik sveta skupine judovskih naselbin Guš Katif, Avner Šimoni.

V skladu z načrtom, ki ga bodo po napovedih uresničili letošnjo poletje, se bo Izrael popolnoma umaknil z območja Gaze, ki ga zaseda že 38 let. Poleg umika vojske bo Izrael tudi razpustil vseh 21 judovskih naselbin na območju Gaze in štiri na Zahodnem bregu. Zaradi tega bo moralo svoje domove zapustiti okoli 9000 judovskih naseljencev.


Palestinci čakajo na prevzem nadzora

Palestinci medtem še vedno čakajo na prevzem nadzora nad Kalkilijo na Zahodnem bregu. Izraelski radio je poročal, da bi jim Izrael lahko predal nadzor nad tem mestom prihodnji teden, če bodo palestinske oblasti zasegle orožje skrajnežem v Jerihu in Tulkaremu, ki sta pred tedni prešla pod palestinski nadzor.

Izraelski premier Šaron je na srečanju s palestinskim predsednikom Mahmudom Abasom 8. februarja v Šarm el Šejku obljubil predajo petih mest na Zahodnem bregu Palestincem. Jeriho in Tulkarem sta kmalu zatem prišla pod palestinski nadzor, predaja ostalih treh mest pa se je zavlekla, saj Izrael trdi, da palestinska stran ni izpolnila svojih obveznosti. Abas je sicer prejšnji teden zatrdil, da so palestinske oblasti že zasegle orožje v omenjenih dveh mestih.

Putin je sploh prvi ruski voditelj na uradnem državnem obisku v Egiptu v zadnjih 40 letih (Foto: Reuters)
Putin je sploh prvi ruski voditelj na uradnem državnem obisku v Egiptu v zadnjih 40 letih (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Putin predlagal bližnjevzhodno mirovno konferenco v Moskvi

Palestinske oblasti predlog o mirovni konferenci pozdravljajo, je sporočil palestinski zunanji minister Nabil Šat, Bela hiša in Izrael pa sta se na predlog odzvali zelo zadržano.

Ruski predsednik Vladimir Putin je predlagal, da bi jeseni v Moskvi organizirali bližnjevzhodno mirovno konferenco. Šlo bi za "mednarodno konferenco o miru na Bližnjem vzhodu, na kateri bi sodelovale države bližnjevzhodne četverice in vse vpletene strani", je dejal ruski predsednik Vladimir Putin po srečanju z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom v Kairu. Dodal je, da bo med obiskom v Izraelu, ki ga bo začel drevi, o predlogu govoril še z izraelskim premierom Šaronom.

Ruski predsednik je pojasnil, da se bodo zunanji ministri bližnjevzhodne četverice (Združeni narodi, Evropska unija, ZDA, Rusija) 8. maja sešli v Moskvi in razpravljali o bližnjevzhodnem mirovnem procesu. Bližnjevzhodna četverica si prizadeva za uresničenje mednarodnega časovnega načrta za mir na Bližnjem vzhodu, ki med drugim predvideva ustanovitev neodvisne palestinske države.

Putin je izpostavil tudi potrebo po uresničitvi dogovorov, ki sta jih izraelski premier Šaron in palestinski predsednik Abas dosegla na srečanju v Šarm el Šejku 8. februarja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10