Tujina

Množični protivojni protesti tudi danes

Seul/Madrid/Washington/Rim/Kairo/Madrid/Pariz, 30. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Reuters
Komentarji
0

Protesti proti vojni v Iraku se danes nadaljujejo po vsem svetu. V Italiji so se protestniki zbrali v skoraj vseh mestih, množični protesti pa so potekali še v Španiji, Maroku, Franciji in Egiptu. Na Cipru so danes pripravili najbolj množične demonstracije od začetka vojne v Iraku, proti vojni pa je demonstriralo tudi več tisoč Novozelandčanov.

V Seulu je 30.000 ljudi izražalo nasprotovanje vojni in načrtom južnokorejske vlade, da v Irak pošlje 700 svojih pripadnikov nebojnih enot, protivojni protesti pred ameriškim veleposlaništvom, ki se jih je udeležilo več kot 100.000 ljudi, pa so potekali tudi v Džakarti. Protivojni protesti so potekali tudi na univerzi v Pekingu, udeležilo pa se jih je kakih sto študentov.

Protesti proti vojni v Iraku v Pekingu
Protesti proti vojni v Iraku v Pekingu FOTO: Reuters

V Italiji je organizacija Ustavimo vojno skupaj z antiglobalističnimi, sindikalnimi in drugimi mirovniškimi organizacijami pripravila pohode skozi italijanska mesta in zasedbe ulic. V bližini ameriških oporišč v Vicenzi in Pisi je prišlo do napetosti, ko so demonstranti simbolično prerezali žico okoli oporišč. V italijanskem glavnem mestu so 14 mostov v znak žalovanja za umrlimi v vojni ovili s črnim trakom. Italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je zagovornik ameriške politike v Iraku, pa je ponovno napadel mirovnike in jih povezal z levico. V Portofinu, kjer preživlja vikend, je Berlusconi dejal, da rdeče komunistične zastave simbolizirajo vse drugo, samo miroljubja ne.

V Franciji se je v glavnem mestu Pariz po podatkih policije na ulicah zbralo 18.000 ljudi, po ocenah organizatorjev pa celo 60.000, zagotovo pa občutno manj kot prejšnje dni. V Marseillu se je zbralo med 5000 in 10.000 protestnikov, v Lyonu pa okoli 5000.

Iraška vlada naj bi po navedbah ameriške mirovne zveze Christian Peacemaker Teams iz Bagdada proti Jordaniji izgnala osem Američanov, dva Japonca, Irca in Korejca. Američani in Irec so bili člani nekega mirovniškega gibanja.

Okoli 5000 ciprskih Grkov se je v Akrotiriju zbralo pred britanskim oporiščem na otoku in protestiralo proti vojni v Iraku. Tokratna demonstracija je bila najbolj množična na Cipru po začetku vojne v Iraku 19. marca. "Bombe, ki padajo na Irak, uničujejo mednarodno pravo, načela Združenih narodov in organizacijo samo," je na glasnih, a mirnih demonstracijah dejal vodja Komunistične stranke in predsednik ciprskega parlamenta Dimitris Christofias.

V Egiptu v Aleksandriji se je zbralo okoli 15.000 študentov, ki so na protivojnih protestih zažigali ameriške in britanske zastave ter pozivali k sveti vojni za pomoč Iračanom. Protivojne proteste, kjer se je zbralo prav tako okoli 15.000 ljudi, so pripravili tudi v kraju Al Mansura, kjer je bilo med protestniki največ članov vladajoče Narodne demokratske stranke. Egiptovska javnost svojo vlado kritizira predvsem zaradi dejstva, ker dovoljuje ameriškim in britanskim ladjam, ki sodelujejo v vojni v Iraku, da prečkajo Sueški kanal.

V Maroku in Španiji je danes na ulicah proti vojni protestiralo prav tako več tisoč ljudi. Samo v maroški prestolnici Rabat se je zbralo 30.000 protestnikov. V Španiji pa se je po vsej državi zbralo več kot 30.000 protivojnih protestnikov. Na protestnem pohodu do pomorskega in letalskega oporišča Rota v bližini Cadiza, ki ga souporabljajo tudi ZDA, se je zbralo 20.000 pohodnikov. V središču Barcelone pa so demonstranti v zraku uničili 50.000 črnih balonov, kar naj bi simboliziralo bombe na Irak. Več desettisoč nasprotnikov vojne v Iraku se je zbralo tudi na Novi Zelandiji. Župan Christchurcha Garry Moore je pozval vse župane novozelandskih mest, naj se postavijo na čelo protivojnih kampanj.

Amnesty International: Vlade zlorabljajo vojno za kršitev človekovih pravic

Organizacija za človekove pravice Amnesty International je sporočila, da vlade zlorabljajo vojno v Iraku za kršitev človekovih pravic. Odkar se je začela vojna v Iraku, ima AI dokaze o kršitvah v 14 državah, vključno z ZDA in Veliko Britanijo. V svojem poročilu AI med drugim ugotavlja, da so ljudem v nekaterih državah preprečili, da bi demonstrirali proti vojni.

Kot še navaja AI, so v Belgiji priprli skupino 450 protivojnih protestnikov, britanska policija pa se sklicuje na protiteroristični zakon, s katerim lahko ustavi in preišče ljudi, ne da bi za to obstajal utemeljen sum. AI poseduje tudi dokaze o tem, da je policija proti demonstrantom uporabila prekomerno silo. Najhuje je bilo v Sudanu, kjer naj bi bili med protivojnimi demonstracijami v Kartumu ubiti trije študenti. Sicer pa naj bi kršili človekove pravice tudi na Danskem, v Egiptu, Nemčiji, Grčiji, Jordaniji, na Norveškem, Švedskem, v Turčiji in Jemnu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10