Tujina

Mobilizacija britanskih rezervistov

London/Kuvajt, 04. 11. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

V pripravah na vojno proti Iraku bodo britanske oblasti začele z vpoklicom več tisoč vojaških rezervistov. Kuvajt pa bo ob morebitnem napadu na Irak zavezniškim silam dovolil uporabo ozemlja in infrastrukture, ne bodo pa nepsoredno sodelovali v napadu.

V ta namen bo tudi prvič po 50 letih ponovno začel veljati poseben ukaz, t.i. "Queen's Order", ki rezervistom in njihovim delodajalcem omejuje možnost ugovora vesti. Ta ukaz so nazadnje uporabili pred petdesetimi leti v času korejske vojne.

Britanski obrambni minister Geoff Hoon naj bi vpoklic objavil še danes
Britanski obrambni minister Geoff Hoon naj bi vpoklic objavil še danes FOTO: Reuters

Po poročanju časnika Daily Telegraph so visoke častnike britanske vojske poklicali na sestanek obrambnega ministrstva. Kot je pričakovati, naj bi vpoklic rezervistov še danes v parlamentu objavil obrambni minister Geoff Hoon. Tiskovna predstavnica ministrstva je sicer izjavila, da o vpoklicu rezervistov in mobilizaciji vojakov še ni dokončno odločeno.

Vojaški izvedenci so vpoklic rezervistov označili kot potreben, če namerava Velika Britanija v začetku prihodnjega leta sodelovati z ZDA pri napadu na Irak. Takrat so po mnenju izvedencev najbolj ugodne vremenske razmere za vojaško posredovanje, vpoklic rezervistov pa naj bi bilo doslej najbolj zanesljivo znamenje priprav na vojno. Najprej naj bi vpoklicali vojaške specialiste za komunikacije in logistiko, sledil pa naj bi vpoklic 10 tisoč drugih rezervistov.

Irak je ZDA in Veliki Britaniji trn v peti

Velika Britanija in ZDA očitajo Iraku, da razpolaga s kemičnim in biološkim orožjem za množično uničevanje prebivalstva. Državi si v varnostnem svetu ZN že nekaj tednov prizadevata za sprejetje posebne resolucije, ki bi Iraku zagrozila z uporabo vojaške sile v primeru, če bi oviral pregled svojih zalog orožja. Velika Britanija in ZDA sta sicer objavili pripravljenost, da bosta posredovali tudi brez resolucije ZN, če se bo Irak upiral razorožitvi.

"Če bo v varnostnem svetu sprejeta ustrezna resolucija, bodo naša oporišča na voljo, naša vojska pa ne," je dejal kuvajtski zunanji minister šejk Sabah al-Ahmad al-Sabah.

Kuvajt bo dovolil uporabo svojega ozemlja

Kuvajtske oblasti so sporočile, da bodo ob morebitnem napadu na Irak zavezniškim silam dovolile uporabo kuvajtskega ozemlja in infrastrukture, njihove sile pa ne bodo neposredno sodelovale v napadu. Kuvajt in ZDA sta že leta 1991 podpisali obrambni pakt. Kuvajt pa ima podoben sporazum sklenjen tudi z ostalimi stalnimi članicami varnostnega sveta OZN: Rusijo, Francijo, Kitajsko in Veliko Britanijo. ZDA imajo v na kuvajtskem ozemlju dve večji oporišči.

Savdska Arabija, druga iraška soseda, pa je v nedeljo sporočila, da ameriškim in britanskim sila ne bodo dovolili uporabiti svojih svojih oporišč za morebiten napad na Irak.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10