Tujina

Močan potres prizadel sever Japonske

Tokio, 26. 09. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Severni japonski otok Hokaido je stresel potres z močjo osme stopnje po Richterjevi lestvici. V potresu je bilo ranjenih najmanj 400 ljudi. Oblasti so medtem sporočile, da so zaradi nevarnosti popotresnih valov tsunamijev z obalnih področij evakuirali več kot 40 tisoč ljudi.

V potresu so bile poškodovane številne ceste
V potresu so bile poškodovane številne ceste FOTO: Reuters

Med ranjenimi je največ takšnih, ki so dobili poškodbe zaradi padajočega pohištva in razbitih stekel. Japonski mediji so poročali, da je v potresu izgubila življenje ena oseba, vendar je policija kasneje sporočila, da nesreča, v kateri je bil en mrtev, ni bila povezana s potresom. Več ur po potresu, ki mu je sledilo več popotresnih sunkov, so številni kraji še vedno brez elektrike.

Glede na silovitost potresa je nastala relativno majhna gmotna škoda, kar gre pripisati predvsem dobri pripravljenosti Japoncev na potrese in temu, da je bilo središče potresa globoko pod morskim dnom. Oblasti se zdaj bojijo popotresnih valov cunamijev, zato so prebivalce pozvale, naj se ne zadržujejo na obalnih območjih. V potresu so bile poškodovane številne hiše in ceste, prišlo je do pogostih motenj v oskrbi z vodo in plinom, za nekaj časa pa so bile prekinjene telefonske povezave. Ker se je porušil strop v kontrolnem stolpu največjega letališča na otoku Kuširo, je prekinjen letalski promet. Več kot 60 tisoč ljudi je zaradi potresa zapustilo domove, v neki rafineriji pa je izbruhnil požar, ki pa so ga že pogasili.

Potres je imel žarišče v Tihem oceanu, približno 100 kilometrov vzhodno od vzhodne obale Hokaida in okoli 42 kilometrov pod morsko gladino. To je bil najmočnejši potres na Japonskem v zadnjih devetih letih in, kot so sporočili z ameriške službe za geologijo, najmočnejši na svetu letos. Otok Hokaido je velik približno toliko kot Avstrija in predstavlja petino celotne površine Japonske. Je sicer najredkeje naseljen japonski otok, na njem pa živi 5,7 milijona prebivalcev.

Potres, ki je imel moč 4,9 stopnje po Richterju, je davi stresel tudi Tajvan. O žrtvah ali gmotni škodi ne poročajo, seizmologi pa trdijo, da potres ni povezan s tistim na Japonskem. O potresu poročajo tudi z ruskega skrajnega vzhoda, z otoka Sahalin.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.