Tisto, o čemer se je že dolgo časa govorilo, zdaj še potrjuje osnutek poročila Združenih narodov. Pripadniki mirovnih sil Združenih narodov v državah, kjer so nameščeni, izkoriščajo pomanjkanje in stisko prebivalstva ter rutinsko kupujejo seks v zameno za nakit, čevlje ali televizorje. Kar tretjina njihovih žrtev spolnih zlorab so mladoletne osebe.
Poročilo Združenih narodov (ZN) je pripravil urad za notranji nadzor (OIOS), končno poročilo pa bo objavljeno v ponedeljek. Pogovori, ki so jih opravili z žrtvami na Haitiju in v Liberiji, kažejo, da ZN zmanjšujejo obseg problema, saj poročajo o manj primerih spolnih zlorab in izkoriščanja s strani modrih čelad.
Haiti
Na Haitiju je 231 ljudi priznalo, da so pristali na spolne odnose z modrimi čeladami v zameno za "nakit, čevlje, obleke, spodnje perilo, mobilne telefone, parfume, radie, televizorje in v nekaj primerih za prenosne računalnike".
Ženske so povedale, da so na spolne odnose pristale, ker so bile lačne, brezdomke ali pa so potrebovale stvari za otroke ali gospodinjstvo.
Liberija
Anketa med 489 ženskami, starimi od 18 do 30 let, v liberijski prestolnici Monrovia je medtem pokazala, da je kar četrtina žensk imela spolne odnose s pripadniki modrih čelad, praviloma za denar.
Razmere na Haitiju in Liberiji kažejo na širši trend
Urad za notranji nadzor ocenjuje, da razmere na Haitiju in Liberiji kažejo na širši trend, in sicer, da je "običajno, da pripadniki mirovnih misij ZN pridejo do seksa v zameno za blago, pri čemer pa poročajo o veliko manj primerih, kot se dejansko zgodijo," piše v osnutku poročila z datumom 15. maj.
Kje je največ zlorab?
Med letoma 2008 in 2013 je bilo 480 prijav o spolnih zlorabah v mirovnih misijah, pri čemer so o največ primerih poročali iz misij v DR Kongu, Liberiji, Haitiju, Sudanu in Južnem Sudanu.
OIOS navaja, da je med prijavljenimi 33 odstotkov civilnih uslužbencev misij, čeprav predstavljajo samo 17 odstotkov osebja misij.
ZN ne podpira spolnih odnosov med modrimi čeladami in ljudmi, katerim naj bi pomagali
ZN vztrajajo pri ničelni toleranci do spolnih zlorab in ne podpirajo spolnih odnosov med modrimi čeladami in ljudmi, katerim naj bi pomagali. V poročilu izpostavljajo, da pri modrih čeladah glede tega prihaja do zmede, kje so meje, saj nekateri celo trdijo, da je spolnost njihova človekova pravica.
Kakšne so kazni?
Ukrepanje proti modrim čeladam, ki sodelujejo v blagovni menjavi za seks, je problematično. Civilno osebje običajno odpustijo, primere vojakov pa obravnavajo v državah, iz katerih prihajajo. Prepovejo jim sodelovanje v misijah ZN, poveljnikov pa ne obravnavajo v zadostni meri zaradi odgovornosti za neprimerno ravnanje podrejenih.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.