Srbski predsednik Boris Tadić je danes na zasebnem obisku v Jadovnem, kjer se je udeležil spominske slovesnosti ob 70. obletnici odprtja ustaškega koncentracijskega taborišča. Tadićev obisk na Hrvaškem sledi le dan po praznovanju 20. obletnice hrvaške državnosti, na katero pa ni bil povabljen.
Hrvaški predsednik Ivo Josipović se komemoracije ob Jadovnem letos ni udeležil. Je pa želel Tadića skupaj s predsedniki vseh sosednjih držav Hrvaške povabiti na sobotno proslavo ob obletnici hrvaške državnosti. A ker na Josipovićev predlog hrvaška vlada uradno ni odgovorila, sta bila na koncu na sobotni slovesnosti le predsednika Slovenije in Madžarske.
V vladi naj bi ocenili, da bi prihod vseh predsednikov poudaril regionalno dimenzijo hrvaške zunanje politike namesto njenih prizadevanj za vstop v Evropsko unijo. Obletnica je namreč potekala v znamenju petkove odločitve Evropskega sveta, da bo Hrvaška do konca junija sklenila pristopna pogajanja z EU.
Obenem je bilo neuradno slišati, da so v vladajoči HDZ Tadićev prihod na obletnico državnosti ocenili kot neprimeren glede na velikosrbsko agresijo, ki je leta 1991 spremljala hrvaške odločitve o neodvisnosti. Obisku so nasprotovale tudi desničarske opozicijske stranke.
Josipović se je lani udeležil spominske slovesnosti v Jadovnem, letos pa je kot svojo odposlanko tja poslal predsednico nacionalnega odbora za spremljanje pogajanj z EU Vesno Pusić, medtem ko je bil kot predstavnik vlade prisoten kulturni minister Jasen Mesić.
Gre za zasebni obisk
Kot so pred Tadićevim današnjim prihodom pojasnili v Josipovićevem uradu, je srbski predsednik danes na zasebnem obisku. Ravno zaradi zasebnega značaja obiska tudi ni predvideno srečanje med hrvaškim in srbskim predsednikom.
Tadić je sicer novinarjem po današnji slovesnosti v Jadovnem povedal, da so njegovi odnosi z Josipovićem izvrstni ter veliko boljši, kot so bili s prejšnjim hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Kot je še poročal hrvaški radio, je Tadić dejal, da ni treba namenjati veliko pozornosti dejstvu, da ga na proslavi 20. obletnice hrvaške države ni bilo.
Izjavil je še, da ima Hrvaška odgovornost sankcionirati zločine, ki so bili storjeni med operacijo Nevihta in po njej, ko so pregnali Srbe iz Hrvaške – tako kot je srbska stran odgovorna izvesti sojenja za vojne zločine, storjene nad Hrvati.
V svojem nagovoru ob spomeniku ob eni od številnih jam ob Velebitu med Gospićem in Karlobagom, v katere so ustaši zakopavali svoje žrtve, je Tadić medtem poudaril, da se je treba teh zločinov spominjati, da se ne bi ponovili. "Hrvaška in Srbija imata posebno odgovornost za vzpostavitev miru v regiji. Delamo vse, da bi ustvarili pogoje, da bi nove generacije živele v miru, eni ob drugih," so Tadićevo izjavo povzeli na hrvaškem radiu.
Zahvalil se je hrvaški vladi, da je obnovila spomenik v Jadovnem, ki so ga neznani storilci porušili leta 1991. Časnik Jutarnji list je sicer danes poročal, da je v Jadovnem umrl tudi Tadićev dedek, oče njegove mame, ter da je bil to glavni razlog njegovega današnjega obiska.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.