"Upala sem, da bo dolgo živel in se bova spet videla." To so bile besede 92-letne Li Keum Seom, ki je danes po 68 letih znova objela svojega 72-letnega sina. Kot številni drugi sta žrtvi korejske vojne, ki je za desetletja razdelila Severno in Južno Korejo, s tem pa tudi družine. Keum Seomova se je od sina in moža ločila med paničnim begom med vojno.
Sin in mati sta se znova objeva v sklopu srečanja, o katerem sta se na vrhu aprila dogovorila južnokorejski predsednik Mun Džae In in severnokorejski vodja Kim Džong Un. Koreji sta prejšnji teden oblikovali končni seznam oseb, ki so se udeležile srečanja.
Med korejsko vojno med letoma 1950 in 1953, ki sicer uradno še ni končana, je bilo od svojih družin ločenih več milijonov ljudi. Večina je umrla, ne da bi se ponovno videli ali slišali s svojimi sorodniki na drugi strani meje. Čezmejna komunikacija med civilisti je namreč prepovedana.
Pri južnokorejskem Rdečem križu je trenutno registriranih le še okoli 57.000 oseb, ki se želijo srečati s svojimi severnokorejskimi svojci.
Od leta 1988 so 132.603 ljudje zaprosili za srečanje s svojimi bližnjimi, piše CNN. 75.741 jih je že umrlo, še 56.862 pa jih živi. Izmed teh so na podlagi let in sorodstvenih vezi z ljudmi, ki jih želijo srečati število kandidatov zmanjšali na 500. Na koncu so izbrali 93 ljudi, ki so prišli na srečanje v Severno Korejo. Več kot petina izmed njih je že dopolnila 90 let, dobrih 60 odstotkov jih je starejših od 80 let.
Kar 44 odstotkov še živečih prijavljenih upa, da bodo še srečali svoje starše ali otroke, 41 odstotkov želi videti svoje brate ali sestre, 15 odstotkov pa druge sorodnike.
V letovišču, kjer srečanje poteka, je bilo razumljivo čutiti napetost in navdušenje ljudi, ki so po dolgih desetletjih znova srečali svoje može, žene, brate, sestre, starše in otroke, ki so bili dolga leta le oddaljen spomin. Mnogi od njih se hkrati zavedajo, da je to verjetno tudi zadnje srečanje s svojimi bližnjimi, poroča CNN.
Življenske sanje so se med drugim na jesen življenja uresničile tudi Li Su Namu, ki je izvedel, da je brat, za katerega so dolgo mislili, da je mrtev, še živ. Nazadnje ga je videl avgusta leta 1950, ko se je bližala severnokorejska vojska in so starši v strahu, da bodo starejšega otroka mobilizirali, poslali stran. Kljub temu ga je komunistična vojska zajela in družina je bila prepričana, da je Li Džong Seong umrl med vojno, piše The Guardian.
76-letni Korejec ima ob sebi uradno potrdilo, da je njegov brat danes star 86-let in da je živ. Poleg piše še, da je poročen in ima otroka.
"Najprej bom bratu rekel: Hvala, da si živ," je povedal Su Nam in dodal: "A biti moram previden. Vem, da se o precej rečeh zaradi političnega stanja v Severni Koreji ne moreva pogovarjati." "Ko ga bom videl bom obenem srečen in žalosten," še pravi. "Žalosten bom, ker se bova videla verjetno tudi zadnjič v življenju," je povedal še pred srečanjem.
Na srečanju bodo imeli Korejci le tri dni časa, da nadoknadijo številna zamujena leta. Program srečanja družin, ločenih zaradi vojne, so obudili leta 2000 in sprva so jih organizirali letno, a so zaradi zaostritve odnosov ta postala vedno bolj redka. Zdaj, ko so se odnosi med državama spet nekoliko otoplili, pa so "tradicijo" obnovili.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.