Italijanski premier Mario Monti je, podobno kot minuli teden v poslansko zbornico, šel po zaupnico tudi v senat. Potrditev 30 milijard evrov vrednega varčevalnega paketa je namreč vezal na zaupnico vladi. Senat je varčevalni paket potrdil, s tem pa tudi izglasoval zaupnico Montijevi vladi.
Za paket je glasovalo 257 senatorjev, 41, večinoma iz Severne lige in Italije vrednot, ki nasprotujeta Montijevi tehnični vladi, pa jih je bilo proti. Poslanska zbornica je varčevalni paket potrdila že 16. decembra, tako da je postopek zdaj zaključen v obeh domovih parlamenta.
Monti je v svojem nagovoru pred glasovanjem o zaupnici poudaril, da ni razvoja in rasti brez finančne discipline. Dejal je, da so nujni ukrepi, ki bodo Italijo postavili v položaj, da se bo lahko soočala z evropsko krizo z dvignjeno glavo. "Nujno je, da Italija ponovno pridobi kredibilnost na mednarodnih trgih," je opozoril. "Močno se bomo trudili, da bi spremenili stvari v Evropski uniji," je dodal in poudaril, "da italijanski javni dolg v ravnovesje postavljata javna lastnina in italijansko zasebno varčevanje. A to ni dovolj, da bi se spopadli s krizo".
Da bi prestali krizo, je nujno, da vsi gledajo z zaupanjem na politiko in italijansko gospodarstvo. "Moramo zaupati sami vase," je še dejal Monti. Ob tem je povedal, da se zaveda, da bo to zahtevalo določene žrtve. "Žrtve so velike, a manjše kot tiste, ki bi jih morali trpeti, če ne sprejmemo teh ukrepov," je opozoril. Dodal je, da je za rešitev krize nujno, da ekonomija spet začne rasti.
Monti, nekdanji evropski komisar, ki je novembra prevzel premierski stolček od Silvia Berlusconija, je Italijane po paniki, ki je zajela finančne trge in povzročila strah pred hitrim povečanjem italijanskega dolga, pozval tudi h kupovanju državnih obveznic.
Razmere so po njegovih besedah kritične, zato je – le dan po objavi zadnjih statističnih podatkov, v skladu s katerimi se je Italija v tretjem četrtletju z rastjo 0,2 odstotka nevarno približala recesiji – posebej izpostavil potrebo po sprejetju ukrepov za višjo gospodarsko rast. "Še vedno moramo storiti zelo veliko, da osvobodimo Italijo spon, ki že predolgo preprečujejo gospodarsko rast," je še dejal Monti.
Kaj prinaša varčevalni paket?
Glavni cilj varčevalnega paketa je doseči uravnotežen proračun do leta 2013 in prepričati mednarodne finančne trge v stabilnost javnih financ. Italija je namreč s 120 odstotki dolga v bruto domačem proizvodu (BDP) za Grčijo druga najbolj zadolžena država evrskega območja.
Spremembe, ki jih prinašajo varčevalni ukrepi, so podaljšanje delovne dobe za dve leti, zvišanje upokojitvene starosti na 66 let z letom 2018, obdavčitev prve nepremičnine, zvišanje davka na dodano vrednost z 21 na 23 odstotnih točk, obdavčitev luksuznih dobrin in nepremičnin v tujini ter odprava nekaterih privilegijev parlamentarcev.
Vendar vsi z načrtom niso zadovoljni. Kot opozarjajo sindikati, gre varčevanje v preveliki meri na račun delavcev in upokojencev, namesto bogatih.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.