
Gradbeni delavec Luo Yanquan je tiskovni agenciji AP povedal, da so nekega dne v njegov dom vdrli uslužbenci urada za načrtovanje družine in odpeljali njegovo osem mesecev nosečo ženo Xiao. Izvedeli so namreč, da par že ima devetletno hčerko.
Ženska se je po besedah Lua sicer upirala, brcala in kričala, a uspeli so jo odpeljati in zapreti v bolnišnico, kjer je preživela tri dni. Tam so ji celo vbrizgali sredstvo, ki je ubilo njen plod oziroma sprožilo popadke. Ko se je otrok rodil, je bil mrtev.
Na Kitajskem sicer že 30 let velja politika enega otroka, še posebej strogo pa spremljajo pare v mestih. S tem hočejo zajeziti hitro naraščajoče število prebivalcev, posledično pa tudi ohraniti ali vsaj upočasniti porabo omejenih resursov. Kitajska je namreč država z največjim številom prebivalcev – v državi živi več kot 1,3 milijarde ljudi. Politika enega otroka se v luči teh podatkov ne zdi več tako nenavadna. Pari, ki jo kršijo, tvegajo zelo visoke denarne kazni, zaseg premoženja in celo izgubo službe.
Tudi omenjeni primer je samo še en v nizu sicer ekstremnih prijemov kitajskih uradnikov. Čeprav je to nezakonito, policija in pravosodje navadno zamižijo ob takšnih dogodkih, mediji pa si v razmerah stroge cenzure ne upajo objavljati takšnih novic.
Vendar pa je na pomoč priskočila – tehnologija. Žrtve so namreč začele pripovedovati o svojih izkušnjah prav s pomočjo svetovnega spleta in mobilne telefonije. Podporo jim nudijo aktivisti in odvetniki, ki zbirajo tudi dokumentacijo o takšnih nesprejemljivih primerih.
Zabeležili so tudi Luojev primer. Okrožna komisija za načrtovanje družine, zadolžena za sosesko, kjer Lou živi, je sicer sporočila, da so poseg opravili z dovoljenjem matere in da je bila ta 'samo' šest in ne osem mesecev noseča.
"Nikoli nisem podpisal ničesar. Nihče v naši družini ni,“ je povedal Luo. "Poklical sem tudi policijo, vendar so mi rekli, da primeri, povezani z načrtovanjem družine, niso v njihovi pristojnosti. Zdaj hočem vložiti ovadbo, a mi noben odvetnik noče pri tem pomagati in tudi mediji nočejo pisati o tem.“
So pa zato zgodbo pograbili zahodni mediji, Luo pa je vzpostavil tudi blog, prek katerega obvešča o svoji tragediji. Kot poroča AP, se pristojne službe niso hotele odzvati na pozive po razjasnitvi primera.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.