Thomas Hagan, edini, ki je priznal sodelovanje v atentatu na kultnega afroameriškega voditelja Malcolma X leta 1965, je v torek zakorakal na svobodo. In to iz zapora, ki stoji na križišču ulice West 110 in bulevarja Malcolm X.
Malcolm X, rojen kot Malcolm Little, je bil karizmatični voditelj v boju za pravice temnopoltih Američanov. Po veroizpovedi musliman, eden od voditeljev organizacije Nation of Islam, je bil za njegove zagovornike pogumen borec za pravice Afroameričanov in človek, ki je brezkompromisno ter v najostrejših tonih obsojal zločine bele Amerike nad temnopoltimi. Za nasprotnike pa je bil borec za nadvlado temnopoltih, rasist, antisemit in zagovornik nasilja.
El-Hajj Malik El-Shabazz, kot se je Malcolm X poimenoval sam, je bil vsekakor eden najvplivnejših in največjih Afroameričanov v ameriški zgodovini. Bil pa je tudi kontroverzen. Belce je na primer označil za ''modrooke vrage''. A ubila ga ni bela roka, temveč nekdanji kolegi iz militantne skupine Afroameričanov, spreobrnjenih v islam, z imenom Nation of Islam.
Kot mlad moški se je Malcolm X ukvarjal z nečednimi posli. V Harlemu se je prostituiral, prekupčeval z drogami, se pečal s kockanjem in stavami ter deloval kot zvodnik in ropar, kar ga je pripeljalo v zapor. Ko so ga leta 1952 izpustili, je postal eden od voditeljev Nation of Islam in njihov glavni govorec. Več kot desetletje je bil obraz te organizacije. Leta 1964 pa se je zaradi spora z vodjo organizacije Elijahom Muhammadom odločil izstopiti. Podal se je na romanje v Meko in se odpovedal rasizmu. Manj kot leto zatem so ga ustrelili.
Usodni 21. februar 1965
21. februarja 1965 je Malcolm X nagovoril udeležence shoda v Harlemu. Govora ni končal, saj so ga pred očmi publike, v kateri so bili tudi njegova žena in otroci, ustrelili.
Hagan, takrat star 22 let in znan pod imenom Talmadge X Hayer, je bil radikalni član Nation of Islam. Zvest je bil ustanovitelju Muhammadu in zato besen zaradi odhoda Malcolma X. Po streljanju je Hagan poskusil pobegniti, a je bil ustreljen v nogo. Besna množica ga je nato še pretepla, preden ga je v roke dobila policija in ga zavarovala pred podivjanimi ljudmi.
Vendar pa v napadu ni bil sam. Policija je ob umoru aretirala še dvojico, Muhammada Abdul Aziza in Khalila Islama, ki pa nikoli nista priznala dejanja. Vsi trije so bili obsojeni zaradi umora obsojeni na 20 let zapora, a so Aziza in Islama spustili leta 1985 in 1987.
Sedaj je tako na svobodi še zadnji od treh udeleženih v umoru karizmatičnega voditelja. Hagan svoje dejanje obžaluje in kot pravi, je zgodovina pokazala, da je imel Malcolm X veliko stvari prav.
Hagan je bil sicer že od leta 1992 v programu, po katerem je bil doma pet dni na teden, dva dni pa v zaporu, sedaj pa so mu odobrili pogojni izpust. ''Globoko obžalujem sodelovanje v tem dejanju," je dejal in dodal, da ''se to nikoli ne bi smelo zgoditi''.
Da so ga izpustili, je moral dobiti in obdržati službo, preživljati svoje otroke in se držati policijske ure. Tudi na prostosti mora s tem nadaljevati. Sedanjo službo, delo v restavraciji s hitro prehrano, ima že sedem let, odslej pa naj bi bil tudi svetovalec odvisnikom.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.