V bližini iraškega mesta Al Samava, 370 kilometrov jugovzhodno od Bagdada, so ameriški preiskovalci odkrili množično grobišče, v katerem je zakopanih najmanj 1500 Kurdov, ki so jih v času režima Sadama Huseina pobili vojaki njegove vojske.
Ameriški preiskovalci so med 7. in 24. aprilom izkopali trupla 113 oseb. Med njimi so bili povečini ženske, otroci in mladoletniki. Po ocenah preiskovalcev naj bi pri žrtvah šlo za sistematične poboje, saj so se morale osebe postaviti ob rob jame, nakar so jih ustrelili s puškami kalašinkov AK-47. Preiskovalci sicer natančne lokacije množičnega grobišča s trupli v 18 vrstah zaradi varnostnih razlogov niso želeli razkriti.
Morija
Žrtve naj bi pomorili v okviru kampanje Anfal, ko je iraški režim v severnem Iraku pobil ali izselil več sto tisoč Kurdov. V času kampanje je iraška vojska leta 1988 izvedla tudi zloglasen kemični napad na kurdsko vas Halabdža. S kampanjo je režim želel odstraniti Kurde s svojih severnih ozemelj in jih nadomestiti z arabskim prebivalstvom.
Iraški minister za človekove pravice Bahtiar Amin, tudi sam Kurd, je dejal, da je iraški režim v letih 1987 in 1988 prisilno preselil več sto tisoč Kurdov. Pri tem je bilo uničenih več tisoč naselbin, ubitih pa okoli pol milijona ljudi. Iraške oblasti še vedno pogrešajo 182.000 ljudi.
V Iraku več kot 30 mrtvih
V nizu eksplozij avtomobilov bomb pa je v Iraku umrlo 31 Iračanov, več kot sto pa je bilo ranjenih. Ameriška vojska je obenem sporočila, da so v dveh napadih z avtomobilom bombo umrli trije ameriški vojaki.
Največ napadov, najmanj deset, je bilo v Bagdadu in okolici, kjer je umrlo 23 ljudi, več kot 90 pa je bilo ranjenih. V treh napadih v kraju Madajen južno od Bagdada je umrlo devet ljudi, 35 pa je bilo ranjenih, povečini civilistov. Do vala napadov je prišlo dan potem, ko je iraški parlament potrdil novo vlado premiera Ibrahima al Džafarija.
Sosede Iraka o nadaljnjem političnem procesu
V Carigradu se bodo sicer sestali zunanji ministri iraških sosed in razpravljali o političnem razvoju Iraka, potem ko je bila v četrtek tam izvoljena nova vlada.
Srečanja se bodo po napovedih udeležili vodje diplomacij Turčije, Irana, Sirije, Jordanije, Kuvajta, pa tudi Egipta in Bahrajna, medtem ko bo zunanji minister Savdske Arabije v Carigrad poslal svojega namestnika. Odsoten bo tudi al Džafari, ki je po lastnih besedah želel sodelovati, namesto njega pa bo na srečanju Irak zastopal zunanji minister Hošjar Zebari.