Tujina

IAEA: Tokio naj razširi evakuacijsko cono

Tokio/Fukušima, 31. 03. 2011 07.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 7 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
45

Vsebnost radioaktivnega joda v morju pred poškodovano jedrsko elektrarno Fukušima raste iz dneva v dan. Rastejo tudi pritiski na japonsko vlado, naj razmisli o širitvi evakuacijske cone. Slovenj Gradec je za pobrateno mestu Mjoko zbral 10.000 dolarjev.

Talna voda v okolici poškodovane japonske jedrske elektrarne Fukušima je 10.000-krat bolj radioaktivna kot sicer, je danes potrdil upravitelj nuklearke, tokijsko elektropodjetje Tepco. Kljub temu so v Tepcu prepričani, da podtalnica ni kontaminirana, prav tako pa tudi ne zajetja pitne vode.

Mednarodna agencija za atomsko energijo (IAEA) pravi, da stopnja sevanja v vasi Iitate, ki je od poškodovane jedrske elektrarne v Fukušimi oddaljena 40 kilometrov, presega stopnjo, ob kateri agencija priporoča evakuacijo. Zato so Tokiu predlagali, da spet oceni nevarnost, ki jo predstavljajo izmerjene količine, in naj razmislijo o ukrepanju.

''Japoncem smo svetovali, naj previdno ocenijo situacijo, oni pa so nakazali, da ocenjevanje že poteka,'' je dejal Denis Flory, namestnik generalnega direktorja IAEA.

Japonska vlada pravi, da je treba razmisliti o razširitvi evakuacijske cone, a iz izjav predstavnika vlade Jukia Edana ni mogoče sklepati, da je to dejansko pripravljena storiti.

Delavci v zaščitni obleki
Delavci v zaščitni obleki FOTO: Reuters
V 20-kilometrskem pasu okoli nuklearke je še vedno okoli tisoč trupel žrtev potresa in cunamija 11. marca, ki jih oblasti zaradi strahu pred sevanjem še niso pobrale. Po navedbah policije, na katero se sklicujejo japonski mediji, so bile žrtve izpostavljene sevanju iz poškodovane nuklearke že po smrti. Oblasti nameravajo trupla najprej dekontaminirati in jih šele nato predati svojcem.

''V tem trenutku nimamo razlogov za prepričanje, da bo sevanje vplivalo na zdravje ljudi. Pozorno moramo spremljati situacijo in ugotoviti, ali je stopnja sevanja konstantno visoka,'' je na tiskovni konferenci dejal Edano.

Premier Naoto Kan je zaradi vztrajanja pri prvotni evakuacijski coni tarča hudih kritik japonske opozicije.

Japonska vlada je prebivalcem, ki živijo v pasu med 20- in 30-kilometrskima obročema okoli elektrarne, svetovala, naj ostanejo v notranjosti svojih domov, ni pa jim ukazala, da se morajo izseliti.

Radioaktivnost morja stalno večja

Mednarodna agencija za jedrsko energijo pravi, da vrednost radioaktivnega joda v morski vodi v bližini elektrarne sedaj 4385-krat presega zakonsko dovoljeno vrednost, zaradi česar obstaja možnost, da radiacija kontinuirano izteka v morje. Vrednost radioaktivnega joda v morski vodi nekaj sto metrov od elektrarne je bila sicer še v sredo 3355-krat višja od običajne.

Skrb zaradi širjenja radioaktivnega onesnaženja izven meja Japonske je spet narasla, potem ko so v Singapurju v zelju iz Japonske namerili devetkrat večjo stopnjo sevanja od dovoljene, medtem ko so iz Združenih držav prišla poročila o ''malenkostnem'' povečanju radioaktivnega sevanja v vzorcih mleka, odvzetih na obali Združenih držav.

Ameriška agencija za nadzor hrane in zdravil (FDA) je sporočila, da so ''taka odkritja pričakovana v prihodnjih dneh, a so daleč pod stopnjo tveganja za javno zdravje ter za zdravje dojenčkov in otrok''.

Sevanje so zaznali tudi v številčno poseljenih vzhodnih, severnih in južnih regijah Kitajske. Ob tem pa kitajska vlada miri, da količina radioaktivnosti predstavlja le tisočino sevanja, ki bi ga bil človek deležen med 2000-kilometrskim poletom z letalom.

Kontaminacija mleka je bila v preteklosti po nesreči v černobilski jedrski elektrarni eden glavnih razlogov za obolevanje za rakom ščitnice.

Med črpanjem in zalivanjem 

Kompleks jedrske elektrarne Fukušima Daiči, posnet iz zraka.
Kompleks jedrske elektrarne Fukušima Daiči, posnet iz zraka. FOTO: Reuters
Prvič po začetku jedrske krize na Japonskem so povečano radioaktivnost zabeležili tudi v govedini iz prefekture Fukušima. Tako so v mesu govedi iz kraja okoli 70 kilometrov od nuklearke izmerili vsebnost radioaktivnega cezija, ki presega dovoljeno mejo. Japonske oblasti so zato odredile poostren nadzor govedine v prefekturi Fukušima in še šestih prefekturah.

Delavci v jedrski elektrarni si prizadevajo vzpostaviti kontrolo nad poškodovanimi reaktorji, strokovnjaki za jedrsko energijo pa pravijo, da odsotnost stalnega hladilnega sistema onemogoča napore, s katerimi si pogumni tehniki in inženirji prizadevajo ohladiti gorivne palice.

Največji izziv predstavlja črpanje radioaktivne morske vode, ki poplavlja kletne prostore v reaktorjih številka ena, dva in tri. Morska voda prav tako onemogoča priključitev elektrike na hladilne črpalke oziroma njihovo trajno in nemoteno delovanje.

Posebno kritičen je drugi reaktor, ki močno seva. Sevanje v vodi in zraku okoli reaktorja trenutno presega 1000 milisivertov na uro, kar je največ od začetka krize v Fukušimi. Japonski varnostni standard je sicer 250 milisivertov na leto. To najverjetneje pomeni, da stranski produkti delnega taljenja reaktorske sredice prehajajo v vodo.

Zalivanje gorivnih palic z morsko vodo je v okolici elektrarne kontaminiralo morsko vodo, prav tako pa otežuje ponovno vzpostavitev internega hladilnega sistema elektrarne.

''Gotovo sedaj obstaja navzkrižje med prizadevanjem ohladiti reaktorje in upravljanjem s kontaminirano odpadno vodo, ki nastaja pri ohlajanju,'' pravi Ed Lyman, jedrski znanstvenik iz Unije zaskrbljenih znanstvenikov, ameriške organizacije, ki se zavzema za varno in odgovorno rabo jedrske energije.

Japonske oblasti medtem še vedno iščejo odgovor, kam skladiščiti radioaktivno vodo, ki se nabira v prostorih s turbinami in zunanjih jaških. Po zadnjih podatkih se je samo v slednjih nabralo že prek 13.000 ton vode, medtem ko količina vse radioaktivne vode ni znana.

Pomoč je Japonski pri reševanju težav ponudilo že več držav. ZDA pošiljajo na Japonsko posebne vojaške robote, ki so jih že uporabili na bojiščih v Afganistanu in Iraku. Poleg robotov v Fukušimi že uporabljajo vojaška brezpilotna letala, ki so opremljena s posebnim radarjem in elektrooptičnim sistemom.

Francoska jedrska družba Areva, ki je v preteklosti že sodelovala s tokijskim elektropodjetjem pri odstranjevanju reaktorskega goriva, pa je na Japonsko poslala pet svojih strokovnjakov. Tehnično pomoč pošiljata tudi Južna Koreja in Kitajska. Slednja bo na Japonsko poslala posebno betonsko črpalko v vrednosti 80 milijonov ameriških dolarjev.

Več deset tisoč kmetov in ribičev, ki so bili evakuirani iz domov v bližini poškodovane elektrarne, se sooča z možnostjo, ki postaja zmerom bolj realna: možnostjo, da se nikoli ne bodo mogli vrniti na svoje domove.

Novi sumi o neodgovornosti Tepca

Ameriški Wall Street Journal piše, da so bili načrti za primer nesreče v Fukušimi povsem neustrezni.

Masatako Šimizu, predsednik tokijske družbe Tepco, ki je lastnik in upravnik jedrske elektrarne v Fukušimi, je bil včeraj zaradi zdravstvenih težav sprejet v bolnišnico. Ameriške banke ocenjujejo, da se bo Tepco v prihodnosti spopadal z odškodninskimi zahtevki, ki bodo presegali znesek 130 milijard dolarjev.
Masatako Šimizu, predsednik tokijske družbe Tepco, ki je lastnik in upravnik jedrske elektrarne v Fukušimi, je bil včeraj zaradi zdravstvenih težav sprejet v bolnišnico. Ameriške banke ocenjujejo, da se bo Tepco v prihodnosti spopadal z odškodninskimi zahtevki, ki bodo presegali znesek 130 milijard dolarjev. FOTO: Reuters

Kot navaja ameriški časnik, so načrti za ukrepanje v primeru nesreče, ki jih je za Fukušimo pripravil operater Tepco, zaskrbljujoče neprimerni. V nuklearki so imeli na primer le en satelitski telefon in ena nosila, načrti za primer jedrske nesreče pa niso predvidevali pomoči gasilcev iz Tokia niti nacionalne vojske niti ameriške opreme, čeprav se je ta ob tokratni nesreči izkazala za nujno in so jo tudi uporabili.

Po pisanju Wall Street Journala se je Tepco pri pripravi načrtov osredotočil le na manjše nesreče, o nesrečah velikih razsežnosti, kot je tokratna, pa sploh ni razmišljal. Da načrt za ukrepanje v primeru nesreč "ni deloval" in da si niso predstavljali "nečesa tako velikega", je za časnik potrdil tudi neimenovan bivši predstavnik Tepca.

Tepco je bil sicer v preteklosti že večkrat tarča kritik zaradi neustreznega ravnanja. Med drugim je leta 2002 priznal, da je ponarejal varnostna poročila o svojih nuklearkah, zaradi česar so začasno zaprli vseh 17 njegovih parnovodnih reaktorjev, vključno s Fukušimo.

Leta 2007 je potres paraliziral Tepcovo nuklearko Kašivazaki Kariva, največjo na svetu, pri čemer je ušlo precej več radioaktivnega sevanja, kot so sprva priznali. Tepco je pozneje priznal, da je podcenjeval potencialni vpliv potresa na elektrarno.

Japonska je včeraj vsem svojim 55 delujočim jedrskim elektrarnam ukazala nadgradnjo varnostnih sistemov, kar je prvo posredno priznanje, da so bili ti v času potresa neustrezni.

Sarkozy prvi svetovni voditelj, ki je po katastrofalnem potresu obiskal Japonsko

Sarkozy je na Japonskem pozval k vzpostavitvi mednarodnih jedrskih varnostnih standardov.
Sarkozy je na Japonskem pozval k vzpostavitvi mednarodnih jedrskih varnostnih standardov. FOTO: Reuters

Francoski predsednik Nicolas Sarkozy je danes prispel v Tokio na pogovore z japonskim premierjem Naotom Kanom, katerih osrednja tema bo jedrska kriza na Japonskem. Gre za prvi obisk kakega tujega voditelja v tej državi, potem ko sta jo 11. marca prizadela uničujoč potres in cunami, ki sta med drugim poškodovala nuklearko v Fukušimi.

Sarkozy je v govoru na francoskem veleposlaništvu v Tokiu pozval k srečanju jedrskih regulatorjev iz držav članic skupine G20. "Pozivamo neodvisne organe držav članic G20, da se sestanejo, po možnosti v Parizu, in opredelijo mednarodne jedrske varnostne standarde" za elektrarne, je dejal Sarkozy. Kot je dodal, je "povsem nenormalno", da ti standardi še ne obstajajo.

Slovenj Gradec za pobrateno japonsko mesto zbral 10.000 dolarjev

Slovenj Gradec je za odpravo posledic potresa v pobratenem japonskem mestu Mjoko zbral 10.000 ameriških dolarjev (dobrih 7000 evrov), so danes sporočili z zunanjega ministrstva. Slovensko veleposlaništvo v Tokiu, ki želi spodbuditi tovrstne akcije, se je za pomoč že zahvalilo.

Slovensko veleposlaništvo poskuša spodbuditi in povezati podobne akcije v Sloveniji, med drugim tudi med slovenskimi podjetji. Tako je tudi slovensko visokotehnološko podjetje Xlab vsem japonskim podjetjem omogočilo brezplačno uporabo svojih programskih rešitev za delo in sestanke na daljavo, so še sporočili z MZZ.

V uničujočem potresu in cunamiju, ki sta Japonsko prizadela 11. marca, je umrlo več kot 10.000 ljudi, več kot 17.000 jih še vedno pogrešajo. Škodo pa japonske oblasti ocenjujejo na okoli 300 milijard evrov.

Slovenska vlada se je že teden dni po potresu odločila, da bo Japonski preko Rdečega križa namenila 150.000 evrov pomoči.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (45)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

realnews
01. 04. 2011 08.06
ni prvo aprilska !!!!!!!!!!!!!
realnews
01. 04. 2011 08.04
pravkar je bila FUKU1 nadgrajena na 7 stopnjo. kot černobil.
realnews
31. 03. 2011 22.32
sam okoli Sicilje je potopljenih čez 20 bark z razno "prijazno" snovjo
realnews
31. 03. 2011 22.30
atomske eksplozije in te nesreče se ne da ravno primerjat. kar sem dosedaj zasledil je atomska bomba "manjše" zlo kot ta nesreča.predusem govorimo o KOLIČINI materijala ki je pri JE neprimerno večja kot pri bombi. kot drugo pri bombi je efekt eksplozija in radiacija , dosti manj je aktivne snovi pri JE je bolj obratno naj me kdo popravi če se motim
bobothecat
31. 03. 2011 21.48
Pa še mimogrede - v 60tih letih prejšnjega stoletja je bila Zemljina biosfera kontaminirana z velikimi količinami radioaktivnega materiala zaradi testiranja atomskih bomb. Plutonijev izotop Pu-239, ki je najbolj pogost, ima npr. razpolovni čas celih 20.000 let, torej ga od takrat praktično ni razpadlo še nič. In ta plutonij je onesnažil celotno zemljino biosfero, od takrat naprej je praktično povsod okrog nas. Vseeno je tako močno razredčen, ker je razporejen po celi Zemljini površini, da ne predstavlja velikega tveganja.
KosezVeliki
31. 03. 2011 19.22
@Rha Tragično !
HLAPCI.HLAPCI
31. 03. 2011 19.02
Poglejte si video "AKWs - das Risiko tragen wir alle" na youtube -
KosezVeliki
31. 03. 2011 18.26
@Pennywis3 To je Černobil in še huje bo ! Japonska ima bogato tradicijo prikrivanj in manipulacij z javnostjo. Spomnim se samo kako je japonska vlada vesoljnemu svetu lagala v obraz in to preko nacionalne televizije, medtem ko je v morje izteklo ogromno živega srebra iz neke kemične tovarne na Japonskem v 70`tih.
bobothecat
31. 03. 2011 17.08
Če pride do izpusta plutonija in Fukušime v atmosfero, ta na Slovenijo oziroma večino ostalega sveta ne bo imel nobenega vpliva, saj bo dodal pljunek v morje k vsemu plutoniju, ki je v biosferi že od prej, od testiranja jedrskega orožja. Problem je ožja okolica - če pride do kontaminacije ožje okolice okrog Fukušime, bo tam koncentracija Pu zelo visoka in bo ogrožala življenje in okolje (kar se je zgodilo v Černobilu).
bobothecat
31. 03. 2011 16.07
Sicer pa je z radioaktivnostjo v morju tako, da so Rusi in intalijanska mafija potopili ogromno sodov radioaktivnih odpadkov pa se noben kej preveč ne sekira, v francoski polineziji kjer so testiral jedrsko orožje pa danes predstavlja za vse povprečneže raj na zemlji -> otoki kot iz "pravljice"...
Madyy
31. 03. 2011 14.24
Fukushima je prelomnica tu je konec jedrske energije za široko potrošnjo, njo si bo 6,5 milijard zemljanov za vedno zapomnino kaj je jedrska energija.. Po Exploziji te centrale bodo letele glave..
bobothecat
31. 03. 2011 14.17
Bistveno večji problem predstavlja kontaminacija okolja s plutonijem. Mislim, da glede tega še nismo izvedeli zadnje resnice, vseeno pa je res, da je na Japonskem trenutno dosti neodvisnih strokovnjakov, ki merijo izpuste, tako da večji izpust plutonija v biosfero ne bi ostal skrit pred javnostjo. Gorivo MOX (mešanico urana in plutonija) je uporabljal tretji reaktor, ki bi moral biti zato deležen še posebne pozornosti.
bobothecat
31. 03. 2011 14.16
Še enkrat pa - jod, ki se nahaja v morju, je jodov izotop I-131, ki ima razpolovno dobo 8 dni (to pomeni, da se vsakih 8 dni njegova količina zmanjša za polovico). Po kakih dveh mesecih torej tega joda praktično ne bo več, zato v primeru tega joda v morju ne gre za neko dolgotrajno kontaminacijo okolja. Prav tako morje ta jod izjemno hitro raznaša na vse strani (kar je v bistvu sreča v nesreči), tako da se jod zelo hitro razredči na sprejemljiv nivo. Vseeno bi seveda uživanje te morske vode ali hrane iz nje v tem trenutku predstavljalo veliko tveganje. Dodatna sreča v nesreči je, da morska voda ne more priti v podtalnico ter kontaminirati pitne vode.
Pennywis3
31. 03. 2011 14.02
Nehajte s tem Chernobilom, tole kar se tukaj dogaja ni C od Chernobila.
Proo
31. 03. 2011 13.06
radioaktivna voda ne bo prišla do nas ker so Giblartarška vrata in prekop pri črnem morju zato je sredo zemsko morje bolj umazano od ostalih ker smo "zaprti"...!
muzant
31. 03. 2011 12.14
Venera je vprašala zemljo " Zakaj si tako žalostna?" Zemlja je odgovorila " Bolna sem, človeka sem staknila." Venera je odgovorila "Ne skrbi, ta bolezen sčasoma mine."
Tomozuki
31. 03. 2011 12.05
@didaktik: Vetrnice, solarni paneli in hidroinštalacije pa niso lobiji? Vse je lobij, odvisno samo, koga poznaš in kaj ti lahko zrihta. Zakaj Avstrijci tako forsirajo vetrnice? Verjetno ni naklučje, da je Windkraft avstrijska firma. Kar se pa ZDA tiče. Vetrnice in solarni paneli so v ZDA po podatkih iz leta 2009 proizvedli skupaj 3,6% od vse pridobljene elektrike, hidroenergija pa je prispevala še 6,9%. Ostalo v večji meri odpade na jedrsko energijo, plin in premog (slednjega je največ). Zdaj pa hipotetično zadnje tri zapri in povej, kako bi morali poplaviti svet z vsemi obnovljivimi viri, da bi nadomestili vse ostale. Vidiš? Zelena energija je mit.
laufer
31. 03. 2011 11.27
S časoma se bodo plutonijeve pare iz breeder reaktorja razširile po celi japonski in svetu. V reaktorju je dovolj strupenega plutonija, ki lahko pobije vse živo na japonskem in bližnjih državah.
black1cat2
31. 03. 2011 11.06
Naj nehajo že voziti tiste samske moške v dobesedno samomorilsko akcijo! Kakšno pametno rešitev bi se morali spomniti, nenazadnje bi jo morali imeti že "v rezervi", če se zgodi kakšna katastrofa. Drugače pa naj prosijo za pomoč! To bi morali storiti že takoj! Tokrat si pa očitno še dolgo sami niso priznali, da niso kos temu, kaj se jim je zgodilo! S tem povzročajo še samo večjo nesrečo in povečujejo katastrofo. Sem pa prepričana, da so "ta glavni" svoje "riti" že odnesli na varno in se ne svetijo v okolici elektrarne Fukušima!
big brother
31. 03. 2011 10.58
prvi dan sem povedal, da je to novi Černobil vendar v veliko večjem obsegu, pa ste se delal norce in mi dajal minuse.