Po poročanju hrvaških medijev je požar na turški ladji pod nadzorom, vendar trije hrvaški vlačilci še vedno hladijo ladjo, italijanska vlačilca pa jo trenutno držita na mestu. Notranjost še vedno gori, z ladje se vali gost dim. Hrvaške oblasti zatrjujejo, da nevarnosti eksplozije ni.
Na enem izmed
vlačilcev je tudi ekipa nizozemskih gasilcev, ki so se uspeli za nekaj časa povzpeti na gorečo ladjo in preverili kakšne so možnost za gašenje. Pripravili so tudi podroben načrt gašenja, vendar dokler v notranjosti ladje gori, veliko ne morejo storiti. Kot so izračunali, naj bi temperatura v notranjosti ladje znašala kar okoli 1.400 stopinj celzija.
Po neuradnih informacijah obstaja velika verjetnost, da bo v notranjosti ladje gorelo do petka zjutraj, do tedaj je vlačilci ne bodo premikali ampak bodo skušali ladjo obdržati na sedanjih koordinatah.
Kot je za 24ur.com povedal Zvezdan Božič, poveljnik slovenske civilne zaščite obalne regije, se ladja nahaja okoli 13 navtičnih milj jugozahodno od Pulja. “Kot smo informirani, se reševalci še naprej trudijo ladjo obdržati na sedanjih koordinatah, dokler ne bodo dokončno pogasili požara. Kakšne bodo naslednje poteze je odvisno od različnih okoliščin, težko je reči, kaj vse se lahko zgodi. V reševanje se je vključil tudi turški lastnik ladje, ki naj bi najel neko italijansko podjetje, ki sodeluje v akciji,“ so najnovejše informacije, ki nam jih je posredoval Božič.
Kdo in kam bo odvlekel ladjo?
Zaenkrat še ni znano, kam bodo prepeljali ladjo, ko pogasijo požar. Kot ena izmed najbolj verjetnih možnosti se omenja pristanišče v Reki, izključeno pa ni, da bodo ladjo zavlekli v katero izmed italijanskih luk. Omenja se pristanišče v italijanskem Tržiču (Monfalcone), vpliv na odločitev pa bo imel tudi turški lastnik goreče ladje.
Na Hrvaškem ugibajo, kam bi realno sploh lahko odvlekli ladjo. Najbližje je pristanišče Uljanik v Pulju, večkrat pa se kot možna lokacija omenja tudi ladjedelnica Viktor Lenac na Reki, toda vodstvo podjetja je povedalo, da kaj takšnega ni realno.
Ladjo bi lahko sprejeli, ko na njej ne bo več nikakršnih nevarnih snovi. V podobnem primeru, ko je pred časom zgorela ladja za kontejnerski tovor, so jo lahko sprejeli šele po treh mesecih.
Če bi ladjo želeli odvleči proti Tržiču, kot se neuradno omenja, se postavlja vprašanje, kakšno nevarnost bi to predstavljalo za slovensko morje. Bolj verjetno je, da bo Hrvaška skušala ladjo čimprej odvleči v enega izmed svojih pristanišč in tako popolnoma izključiti tveganje za ekološko katastrofo.
Sicer je večji del ladijskega tovora zgorel, ognja se ne vidi več, še vedno pa se iz notranjosti ladje širi črn dim, ki pa je že zelo šibak. Požar je lokaliziran in naj bi ga danes čez dan dokončno pogasili. Končno odločitev o tem, kam bodo odvlekli ladjo, bo sprejel hrvaški center za iskanje in reševanje na morju v sodelovanju s turškimi lastniki ladje.
Hrvaški mediji poudarjajo, da sta Slovenija in Italija takoj po novici o nesreči ponudili pomoč. Hrvaška državna uprava za zaščito in reševanje je sporočila, da je Slovenija na podlagi bilateralnega sporazuma o zaščiti pred naravnimi in civilizacijskimi katastrofami včeraj in danes ponudila pomoč v obliki vlačilca in ekoloških pregrad, pripravljena pa je pomagati tudi na druge načine.
Večja ekološka katastrofa je izključena
Ker posadka ladje pred odhodom ni
zasidrala, je bila ladja prepuščena vodnemu toku in vetru. Morski tok jo je najprej približal Brionom, kasneje pa jo je severozahodni veter premaknil proti jugu, tako da je bila od Pulja oddaljena le še 10 km. Neodvisni strokovnjak za pomorstvo Ronald Ružić pa je že včeraj opozoril, da je hrvaško čakanje na vpliv burje, ki bi ladjo oddaljila od obale, žalitev za sosednje države, saj bi morala Hrvaška namesto tega skupaj s Slovenijo in Italijo poskrbeti za varnost Jadrana.
Največja nevarnost bi grozila v
primeru, če bi se ladja potopila, vendar pristojne službe zagotavljajo, da se to ne bo zgodilo, ker so maksimalne požarne temperature minile. S tem je izključena tudi večja ekološka katastrofa.
V Pulj so včeraj prispeli tudi pripadniki nizozemskega podjetja
Smith, ki so specializirani za gašenje požarov na ladjah in so
sodelovali tudi pri reševanju podmornice Kursk. Ponoči so začeli skupaj
s hrvaškimi gasilci preučevati možnosti, da bi ladjo privlekli do
obale, kjer bi morebitno ekološko katastrofo veliko lažje nadzorovali.
Nizozemski specialci naj bi z gašenjem zamujali zaradi težav na hrvaški carini, kjer so šele danes zjutraj ocarinili opremo za gašenje, ki je na mejo prispela že sinoči.
Postavili bodo zaščitni obroč
Gasilci bodo skupaj z nizozemskimi kolegi skušali pripraviti ladjo, da bi jo lahko odvlekli na rezanje. V Istri so se medtem pripravili na namestitev ekoloških zaščitnih pregrad, ki bi zadržale škodljive snovi v primeru izlitja. Dva kilometra dolgo ograjo bodo hrvaški reševalci postavili tudi okrog ladje, da bi preprečili morebitno večje onesnaženje morja.
Včeraj okoli 4. ure je na 193-metrski tovorni ladji Und Adriyatik, ki je pod turško zastavo plula proti Trstu, kakšnih 15 navtičnih milj zahodno od Rovinja izbruhnil požar. Na ladji je bilo okrog 200 ton nafte, 800 ton mazuta, od 9 do 11 ton odpadnih olj za industrijo usnja ter dve toni vžigalic. Grška ladja Ikarus Palace je včeraj okrog 7. ure zjutraj rešila vseh devet potnikov in 22 članov posadke, ki so v strahu pred plameni poskakali v morje. Grška potniška ladja je potnike in člane posadke že prepeljala v Benetke. Štirje člani so bili lažje ranjeni in so v bolnišnici zaradi opeklin prve in druge stopnje.
Hrvaški ERC velja za Turčijo
Ko je požar izbruhnil, je bila ladja na meji hrvaškega teritorialnega morja in ekološko-ribolovne cone (ERC). Hrvaški minister za morje, promet in infrastrukturo Božidar Kalmeta je pojasnil, da bo Hrvaška dobila odškodnino od Turčije za posredovanje ladij in letal. "V omenjenem primeru ladje, ki pluje pod turško zastavo, torej za Turčijo, je ERC veljaven od leta 2004, ter imamo absoluten nadzor in pristojnost. Pomembno je, da se je resnično pokazalo, da vemo, kako nadzirati ERC, ker smo se odzvali takoj po prijavi nesreče," je izjavil Kalmeta, ki je tudi obiskal kraj dogodka.
Zadnji opomin o krhkosti Jadrana
Požar na turški ladji in grožnja izlitja nevarnega tovora v morje sta še enkrat izpostavile slab nadzor, preventivo in intervencijo pri nenadnih večjih onesnaženjih morja, so opozorili v mednarodni mreži organizacij za zaščito okolja AdriaticGreeNet. Samo sreči se lahko zahvalimo, da ladja ni tanker, da so bile vremenske razmere ugodne in da se podobna nesreča ni zgodila že prej.
Zato so v mreži opozorili na to, da bi ta dogodek morali razumeti kot zadnji opomin o krhkosti Jadrana in osnovnih dejavnostih, ki so od njega odvisne. Nacionalna zakonodaja in regulacija ne zadostuje, potrebno je tudi boljše regionalno sodelovanje, zato so pozvali Slovenijo, Hrvaško in Italijo, da to sodelovanje čimprej vzpostavijo.
KOMENTARJI (112)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.