Kot so sporočile tamkajšnje zdravstvene oblasti, je za posledicami zahodnonilske mrzlice tako umrlo skupno pet ljudi, več kot 70 ljudi pa je okuženih. Zahodnonilska mrzlica se sicer običajno pojavlja le v Afriki in na Bližnjem vzhodu, pred tremi leti pa so jo prvič odkrili tudi na ameriški vzhodni obali.

Zahodnonilska mrzlica se je v preteklih treh letih pojavljala le na vzhodni obali ZDA, kjer je zahtevala skupno 18 žrtev, v Louisiani pa so prvo okužbo zabeležili lani. Število okužb z omenjenim virusom se je letos močno povečalo, zato so oblasti v Louisiani sprožile obsežno kampanjo za boj proti tej bolezni. V celotni zvezni državi so tako z insekticidi poškropili vse stoječe vode in druga območja, kjer se radi zadržujejo komarji, začeli pa so tudi medijsko kampanjo, s katero osveščajo prebivalstvo o pomembnosti uporabe sredstev za zaščito pred komarji.
Običajno virus sicer povzroča le hudo neprijetno mrzlico in ni smrtno nevaren, v nekaterih primerih pa se lahko razvije tudi v zelo nevarni encefalitis oziroma vnetje možganske opne. Zahodnonilska mrzlica je sicer najbolj razširjena med pticami, predvsem med vranami, ki so prvi znanilci prihajajoče nevarnosti.