"Britanski vojaki, so se smejali ob mučenju, ko so pretepali, brcali in polivali iraške zapornike z ledeno vodo ter od njih zahtevali, da so recitirali imena slavnih športnikov," je povedal iraški zapornik na sodišču, ki je bil očividec in je preživel mučenja.
Obtožbe, ki so prišle na dan so ponovno obudile zanimanje širše javnosti glede obnašanja ameriških in angleških vojakov v času iraške okupacije do zapornikov in vojaških ujetnikov. Vrhovno sodišče v Londonu je namreč sprožilo testno obravnavo proti angleškim vojakom, zaradi pritožbe družinskih članov šestih ubitih iraških zapornikov.
"Vojaki so zelo očitno uživali ob mučenju", je dejal Kifah Taha al Mutari, ki je bil iraški zapornik od septembra 2003, skupaj z ostalimi šestimi umrlimi Iračani, ki so jih ugrabili med racijo v nekem hotelu v mestu Basra.
Sorodniki umrlih iraški zapornikov na sodišču zahtevajo, da se vlada Tonya Blaira opredeli glede obtožb in sproži preiskavo. Zaenkrat testna obravnava naj bi trajala in zbirala izjave prič do konca tedna.
Svojci umrlih so zgroženi predvsem nad dejstvom, da so zaporniki bili najprej ugrabljeni in so jih mučili, nato pa so jih izpustili in enostavno ubili po nekaj dneh na prostosti. Tudi način, kako so jih ubili ni bil upravičen, saj so večino zapornikov, ali ustrelili med potjo v službo ali v trgovino.
Primer šestih umrlih zapornikov so poimenovali Mousa in preživeli očividec ter prav tako zapornik je sodišču tudi predložil natančne podatke o lokaciji, kje so bili ujeti ter vse podrobnosti mučenja. Povedal je še, da so uporabljali neznansko čudne fizične in psihične načine mučenja, kajti od zapornikov so na primer tudi zahtevali, da so popolnoma goli morali plesati kot Michael Jackson. Prav tako so jih zapirali v kopalnice in jih pustili na mrzlih ploščicah po več ur. Na dan so prišle so mnoge druge podrobnosti o obnašanju britanskih vojakov, povedano je bilo tudi, da so se v izmenah dogovorili kako dolgo in koliko vojakov bo na kakšen način mučil zapornike. Grozljive so bile tudi pripovedi, kako so zapornike uporabljali kot žoge in na njih poskušali brcanje v steno.
Da so mučenja prišla v javnost, so krive predvsem slike novinarjev in izjave očividcev ter preživelih zapornikov, ki so javnost šokirala na začetku leta, ko je okupacije bilo že konec.
Če bo testna obravnava zbrala dovolj dokazov, bodo sprožili pravni postopek in potrdili nevtralno komisijo, ki bo primer preučila ter zbirala še dodatne dokaze.
Britanski minister za obrambo je v izjavi za javnost povedal, da so dokazi in izjave odvetnikov bile osnovane na poročilih evropske konvencije za človeške pravice in, da primer zahteva podrobno raziskavo, tako obnašanja britanskih vojakov, kot tudi iraških zapornikov.
Vsega skupaj se je tako do danes nabralo namreč že 93 primerov mučenja v katerih so bili udeleženi britanski vojaki. Velika Britanija pa je v Irak poslala 45.000 vojakov, od tega jih je danes v Iraku še 8100.
V Nemčiji prvo sojenje vojaku obtoženemu umora v Iraku
Tudi na ameriškem vojaškem sodišču v Nemčiji se je začelo sojenje prvemu vojaku, obtoženemu umora v Iraku.
Zagovornik 29-letnega Američana Rogelia Maynuleta, ki sicer ni v priporu, Will Helixon je ob začetku sojenja na sodišču v kraju Hanau nedaleč od Frankfurta, zatrdil, da njegov klient zanika vse obtožbe. Maynuleta so 12. junija kot prvega ameriškega vojaka obtožili umora in zanemarjanja dolžnosti v Iraku, in sicer v zvezi z domnevnim umorom "neidentificiranega pripadnika paravojaških enot" 21. maja blizu kraja Kufa južno od Bagdada.
Na zaslišanju je Helixon kot pričo poklical Maynuletovega nekdanjega poveljnika Michaela Ryana, katerega izjave so se nanašale na značaj obtoženega. Nadaljevanje obravnave, ki se je sicer pričela že v Bagdadu, a so jo 28. junija po štirih dneh prekinili, so zaradi odsotnosti večjega števila ključnih prič preložili na 8. september.
Na dan incidenta je Maynulet poveljeval prvi oklepni diviziji na misiji med Nadžafom in Kufo, cilj katere je bil zajeti ali ubiti skrajnega šiitskega voditelja Moktada al Sadra, proti kateremu so v zvezi z ubojem nekega verskega voditelja v Iraku izdali zaporni nalog. Vojaki so videli drveči avtomobil znamke BMW in ga zasledovali.
"Lov se je začel in ameriške sile so streljale na vozilo. Voznik in sopotnik sta bila ranjena. Kmalu zatem je bil ranjeni voznik z majhne razdalje ustreljen in ubit," je v uradni izjavi, s katero je obtožila Maynuleta, zapisala ameriška vojska. Omenjenega voznika naj bi ubil Maynulet. Ostale podrobnosti zaenkrat niso znane, verjetno pa bodo razkrite v okviru t.i. zaslišanj po členu 32, ki bodo na željo obtoženega odprta za medije.