Tujina

Mušaraf bo razpustil parlament

Islamabad, 11. 11. 2007 17.46 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Pakistanski predsednik Mušaraf bo v četrtek razpustil parlament in razpisal volitve še pred 9. januarjem.

Pakistanski predsednik Pervez Mušaraf je na novinarski konferenci, prvi po razglasitvi izrednih razmer pred tednom dni, napovedal, da bo v četrtek razpustil parlament, volitve novega pa razpisal še pred 9. januarjem. Obljubil je tudi, da bo kot predsednik slekel vojaško uniformo, vendar znova ni navedel datuma, kdaj naj bi se to zgodilo. Sicer pa je Mušaraf danes dopolnil zakon, ki daje vojaškim sodiščem večja pooblastila.

Sicer pa je Mušaraf danes dopolnil zakon, ki daje vojaškim sodiščem večja pooblastila.
Sicer pa je Mušaraf danes dopolnil zakon, ki daje vojaškim sodiščem večja pooblastila. FOTO: Reuters

Po zakonu morajo biti parlamentarne volitve razpisane v roku 45 do 60 dni po razpustitvi parlamenta. Mušaraf je pojasnil, da si volitev tudi sam želi v najkrajšem možnem času. Dejal je še, da bo vodenje države nadaljeval kot civilni predsednik. Ni pa navedel datuma, kdaj naj bi slekel uniformo. Pojasnil je, da bo to lahko storil šele takrat, ko bo vrhovno sodišče potrdilo legitimnost njegove vnovične izvolitve na volitvah 6. oktobra. Zaradi uvedbe izrednih razmer pa so postopki vrhovnega sodišča trenutno ustavljeni.

Odzivi na Mušarafovo odločitev

Mušaraf je še poudaril, da bodo zaprte politične voditelje izpustili. Ob tem je še dodal, da je ukrep o razglasitvi izrednih razmer v državi nujen, saj je le tako mogoče zagotoviti normalno izvedbo parlamentarnih volitev. Z uvedbo izrednih razmer Mušaraf poudarja, da ni kršil pakistanskih ustavnih določil. "To je bila najtežja odločitev v mojem življenju. Znašel sem se med dvema ognjema. Vztrajal sem samo zato, ker mislim, da je to v nacionalnem interesu," je pojasnil.

Odzvali so se tudi v Veliki Britaniji. "Pozdravljamo odločitev, da bodo volitve izvedene pred 9. januarjem. Še vedno pa zahtevamo takojšnjo vzpostavitev ustavnega reda, izpustitev političnih zapornikov, pomiritev z opozicijskimi strankami in predsedovanje Mušarafa brez vojaške uniforme," je povedal tiskovni predstavnik britanskega zunanjega ministrstva.

Omenil je še, da se bodo politični voditelj lahko udeležili volitev, če pa bi poskušali v imenu volitev vzpostaviti anarhijo, tega zagotovo ne bo dovolil. Združene države Amerike in Velika Britanija ter opozicijska voditeljica Benazir Buto so odločitev o razpustitvi parlamenta in razpisu volitev označili za prvi pomemben korak k normalizaciji razmer.

Butova je še dodala, da so vrata za konstruktivne pogovore še vedno odprta. Opozorila pa je, da bo volitve ob uvedenih izrednih razmerah zelo težko izvesti. Tudi ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice je pozdravila Mušarafovo odločitev glede volitev in pozvala Pakistan, naj čim prej odpravi izredne razmere. Povedala je, da so se bali, da bi bile volitve lahko odložene tudi za več kot eno leto, glede na to, da je Mušaraf prejšnji teden začasno odpravil ustavni red. Riceova je še dodala, da je naloga ZDA vrniti Pakistan nazaj na pot demokracije in da se je potrebno osredotočiti na izvedbo pravičnih volitev.

Večja pooblastila vojaškim sodiščem

Zaradi politične krize v državi je medtem zaskrbljena tudi mednarodna javnost. Med drugim so ZDA pripravile krizni načrt za zavarovanje pakistanskih jedrskih objektov, da ne bi ti slučajno padli v napačne roke. Ameriški predstavniki naj bi bili sicer zaskrbljeni predvsem zaradi pomanjkanja informacij o lokacijah zalog pakistanskega jedrskega orožja, kar bi lahko predstavljalo veliko težavo, piše ameriški časnik Washington Post.

Poleg tega je Mušaraf dopolnil zakon, ki daje vojaškim sodiščem mnogo večja pooblastila, saj bodo lahko poslej sodila tudi civilistom, obtoženim izdaje, upora ali javnega nagovarjanja k protestom. Spremembe zakona bi se utegnile nanašati na nekdanji pakistansko premierko Benazir Buto, ki je trenutno najbolj znana oporečnica in kljub prepovedim zborovanja več kot petih ljudi na enem mestu še naprej pripravlja množične proteste proti uvedbi izrednih razmer.

Butova je sicer danes odpotovala v mesto Lahore, da bi tam pridobila dodatno podporo za doslej največji protestni shod proti uvedbam izrednih razmer. Gre za pohod iz Lahoreja v 275 kilometrov oddaljeno prestolnico Islamabad, ki je napovedan za torek. Poleg tega je Butova od Mušarafa zahtevala, da kot predsednik najkasneje do četrtke sleče vojaško uniformo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.