Tujina

Mušaraf: Vojno bomo vodili v Indiji

New Delhi/Sialkot, 29. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Britanski zunanji minister Straw je Indiji zagotovil, da je pakistansko vodstvo odločeno pomiriti odnose s sosedo. Mušaraf je sicer zatrdil, da se bo ob izbruhu vojna vodila tudi v Indiji.

Pakistanski predsednik Mušaraf je ob obisku vojakov na fronti zagrozil, da bo Pakistan vojno z Indijo, če bo do nje prišlo, vodil na indijskem ozemlju. Poudaril je še, da je Pakistan izgradil dobro obrambo, a je hkrati pripravljen tudi na ofenzivo, če ga bo napadla Indija, je poročala pakistanska televizija. "Če nam bo vojna vsiljena, ne bomo sklepali nobenih kompromisov glede na našo ozemeljsko celovitost. Vojna ne bo ostala v Pakistanu, razširila se bo na Indijo," je zagrozil pakistanski general. Mušaraf je sicer skupaj z grožnjami ponovil tudi pripravljenost njegove države na mir.

Britanski zunanji minister Straw končal misijo

Britanski zunanji minister Jack Straw se je po obisku Islamabada srečal še z indijskimi voditelji
Britanski zunanji minister Jack Straw se je po obisku Islamabada srečal še z indijskimi voditelji FOTO: Reuters

Straw se je v New Delhiju sestal s premierom Atalom Beharijem Vajpayeejem, indijskim notranjim ministrom Lalom Krishno Advanijem in zunanjim ministrom Jaswantom Singhom. Minister Straw je dejal, da verjame, da je Mušaraf pri svojih obljubah resen. "Preizkus pa morajo biti akcije, ne samo besede," je dejal Straw. Tako kot prej med obiskom Islamabada, je Straw tudi oblastem v New Delhiju ponovil odločno in nedvoumno protiteroristično naravnanost britanskih oblasti. Straw je pri tem omenil čezmejni terorizem in v osvobodilni boj zakrinkani terorizem.

Indijski zunanji minister pravi, da je potekel čas za Mušarafove obljube
Indijski zunanji minister pravi, da je potekel čas za Mušarafove obljube FOTO: Reuters

"General Mušaraf je imel zadosti časa. Nujno mora spoznati težavnost trenutnih razmer," pa je po pogovorih z ministrom Strawom dejal indijski zunanji minister Singh.

Straw je situacijo med državama označil za nevarno, vendar se je po njegovem vojni še mogoče izogniti. Rezultate pogovorov obiska v Pakistanu in Indiji bo predstavil pomembnejšim evropskim in ameriškim diplomatom, ki bodo skupaj nadaljevali iskanje mirne rešitve v regiji. Po njegovem naj bi bili obe strani pripravljeni za vojaški spopad, hkrati pa izrazil prepričanje, da si nobena stran v resnici ne želi vojne.

Jack Straw: "Obe strani sta pripravljeni na vojno, a si je v resnici nobena ne želi"

Pakistanski voditelj Mušaraf pa se je odločil, da bo v tujino poslal pet odposlancev, ki bodo pojasnili stališče Pakistana glede kašmirske krize. Odposlanci, ki naj bi odpotovali v ZDA, Rusijo in več muslimanskih držav, bodo posredovali sporočilo, da Pakistan ne želi vojne in da je pripravljen z dialogom najti rešitev krize z Indijo.

Mirovnim prizadevanjem se je pridružila tudi Japonska

Namestnik japonskega zunanjega ministra Seiken Sugiura
Namestnik japonskega zunanjega ministra Seiken Sugiura FOTO: Reuters

O diplomatski rešitvi spora sta se po telefonu pogovarjala tudi indijski premier Atal Behari Vajpayee in japonski premier Džuničiro Koizumi. Kot se je izvedelo iz virov na indijskem zunanjem ministrstvu, je Vajpayee dejal, da Indija izgublja potrpljenje zaradi "provokativnega" obnašanja Pakistana. Koizumi je sogovornika medtem pozval, naj pokaže svoje sposobnosti voditelja in stori vse potrebno, da se izogne vojaškemu spopadu med jedrskima silama.

V Islamabad pa je prispel namestnik japonskega zunanjega ministra Seiken Sugiura. Japonski odposlanec je po srečanju s pakistanskim zunanjim ministrom Abdulom Satarjem dejal, da je Pakistan pri omejitvi delovanja militatnih islamistov resen in odločen. V Pakistanu bo ostal pet dni, misijo pa bo nadaljeval v Indiji.

Eksplozije v Gudžaratu

Najprej je bomba eksplodirala na polni tržnici v pretežno hundujskem delu mesta Ahmadabad, zatem pa še bombi na dveh avtobusih v mestu. Enajst ranjenih je v kritičnem stanju. V verskem nasilju med hindujci in muslimani v Gudžaratu je po podatkih indijske policije letos umrlo že okoli 1000 ljudi.

Nasilje v Gudžaratu ne pojenja
Nasilje v Gudžaratu ne pojenja FOTO: Reuters

Porast verskega nasilja v Gudžaratu je sprožil napad skupine muslimanov na vlak s hindujskimi verniki 27. februarja letos, v katerem je umrlo 60 hindujcev. Napadu je sledilo maščevanje hindujcev, večina žrtev nasilja pa je muslimanov. Organizacije za zaščito človekovih pravic, muslimanska združenja in novinarji, ki spremljajo dogajanje, so obtožili policijo, da se v številnih spopadih pogosto postavi na stran hindujcev.

Obstreljevanje na meji med Pakistanom in Indijo

Indijsko topništvo v Kašmiru
Indijsko topništvo v Kašmiru FOTO: Reuters

Po navedbah prič naj bi bilo v topniškem obstreljevanju indijskih in pakistanskih sil v Pandžabu ubitih šest ljudi, ranjenih pa je bilo 20 oseb. Pakistanska stran poroča tudi o streljanju v Kašmirju, poročil o mrtvih z območja pa za zdaj ni.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1