Libijci so smrt polkovnika Moamerja Gadafija slavili do zgodnjih jutranjih ur. Smrt Gadafija po mnenju slovenskega zunanjega ministrstva izraža upanje, da zadnji dogodki v Libiji pomenijo končanje spopadov v državi ter začetek izgradnje nove in demokratične Libije, temelječe na vladavini prava, spoštovanju človekovih pravic in enakopravnosti vseh.
Z ministrstva so sporočili, da spodbujajo začasne libijske oblasti k celovitemu izvajanju načrta libijske demokratične tranzicije ter k spoštovanju zavez glede sprave in vključenosti vseh v politični proces. ''Slovenija bo nadaljevala svoje humanitarne aktivnosti v Libiji, obenem pa je pripravljena v primeru izkazanih potreb s strani libijskega ljudstva sodelovati tudi pri obnovi države in politični tranziciji Libije, tako bilateralno kot v okviru EU,'' so sporočili z ministrstva.
Slovenski zunanji minister Samuel Žbogar se je včeraj v New Yorku o prihodnosti Libije pogovarjal z veleposlanikom libijskega nacionalnega prehodnega sveta pri Združenih narodih, Abdurrahmanom Shalghamom. Kot je dejal veleposlanik, se je s smrtjo Gadafija porušil stari totalitarni sistem. ''Dobili smo pomemben boj, zdaj začenjamo novega za vzpostavitev demokratične Libije,'' je dejal in predstavil načela nove Libije, ki bo temeljila na vladavini prava, nediskriminaciji, enakosti pravic za vse državljane, posebno mesto naj bi dobile pravice žensk.
Minister Žbogar je v pogovoru izrazil upanje, da zadnji dogodki v Libiji pomenijo končanje spopadov v državi, začetek sprave in izgradnje nove in demokratične Libije. ''Slovenija bo nadaljevala s humanitarno pomočjo, želimo pa sodelovati tudi pri obnovi države in pomagati pri politični tranziciji Libije,'' je dejal slovenski minister.
Kitajska: Libija odprla novo stran
Kitajsko zunanje ministrstvo je ob Gadafijevi smrti sporočilo, da je Libija "odprla novo stran" v zgodovini. "Upamo, da bo Libija čim prej sposobna začeti proces združevalne politične tranzicije, ki bo ohranil etnično in nacionalno enotnost ter vodil k socialni stabilnosti," je še sporočilo kitajsko ministrstvo.
Kitajska je bila sicer eden od ostrih kritikov zračnih napadov zveze Nato v Libiji, ki so pripomogli k napredku libijskih upornikov, julija pa se je soočila celo z obtožbami, da naj bi poskušala prodati orožje nekdanjemu diktatorju. Nacionalni prehodni svet je kot zadnja stalna članica Varnostnega sveta ZN uradno priznala šele minuli mesec.
Rusija: Ni ga bilo treba ubiti!
Iz Rusije so sporočili, da bi po predpisih ženevske konvencije z Gadafijem morali ravnati kot z vojnim zločincem, namesto, da so ga ubili. "Moramo spoštovati mednarodne zakone. Ti pravijo, da se v primeru oboroženih spopadov izvršujejo mednarodna humanitarna pravila, napisana v ženevski konvenciji. Ujetnike oboroženih spopadov je treba obravnavati na določen način, ne pa jih ubiti,“ je dejal zunanji minister Sergei Lavrov in pozval k preiskavi Gadafijeve smrti.
Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev pa je dejal, da upa, da bo Gadafijeva smrt pripeljala do miru in demokratične vlade v Libiji.
Sile prehodnega sveta so Gadafija ubile v četrtek, med napadom na njegovo rojstno mesto Sirto. S tem se je dokončno končala njegova 42-letna vladavina in tudi osemmesečni upor proti njegovemu režimu. Tako v Libiji kot v svetu je padec dolgoletnega režima požel odobravanje.
Kaj bo z operacijo v Libiji?
Veleposlaniki članic Nata so sicer danes v Bruslju razpravljali o koncu vojaške operacije v Libiji, ki jo je predlagal poveljnik Nata, admiral James Stavridis. Pred začetkom sestanka je na Facebooku sporočil, da bo predlagal končanje operacije. "To je dober dan za Nato. Velik dan za libijsko ljudstvo," je dodal.
Kot je pojasnil neimenovani predstavnik Nata, odločitev ni lahka, saj je treba upoštevati varnostne razmere, kot tudi primeren trenutek za objavo odločitve. Nekatere članice zavezništva namreč menijo, da Nato ne more razglasiti konca operacije, dokler libijski nacionalni prehodni svet ne bo uradno objavil osvoboditve države. Nekatere članice želijo tudi ohranitev določenih pomorskih in letalskih sil v Libiji še nekaj dni ali tednov, da bi ohranili sposobnost posredovanja v primeru poslabšanja razmer.
Kot je sporočil generalni sekretar zavezništva Anders Fogh Rasmussen, pa so operacije zelo blizu konca, do popolne ustavitve naj bi po preliminarnih ocenah prišlo že 31. oktobra. Nato pa bo še naprej opazoval situacijo v Libiji in po potrebi zaščitil civiliste, je dodal.
Tudi francoski zunanji minister Alain Juppe je sporočil, da je Natovo posredovanje v Libiji zdaj končano, vendar bo Francija še naprej pomagala prehodnim oblastem k demokratični vladi. ''Vojaška operacija je končana. Libijsko ozemlje je pod nadzorom nacionalnega prehodnega sveta in razen nekaj tranzicijskih ukrepov se je Natova operacija končala,'' je sporočil.
Francija bo nacionalnemu prehodnemu svetu, ki namerava na oblasti ostati še naslednjih osem mesecev, pomagala. ''Zaupamo nacionalnemu prehodnemu svetu, da bo izpolnjeval svoje obveznosti … seveda mu bomo pomagali pri rekonstrukciji Libije,'' je povedal in dodal, da bo nova vlada začela uvajati demokratične institucije, ustvarjati neodvisni legalni sistem ter odpirati šole in bolnišnice.
V spodnjem videu si poglejte, kako se je na novico o Gadafijevem prijetju odzvala Hillary Clinton.
Nato naj bi operacije končal po razglasitvi osvoboditve Libije, kar se bo po napovedih libijskega premierja zgodilo javno, v nedeljo okoli 16. ure po lokalnem času v Bengaziju, kjer se je revolucija začela, in ne v Tripoliju. Nato naj bi v roku 30 dni oblikoval začasno vlado pred volitvami.
Nato je operacijo Združeni zaščitnik začel 31. marca, njen namen pa je izvajanje območja prepovedi letenja nad Libijo in zaščita civilistov. Po prvotnih načrtih bi se morala operacija končati konec septembra, a je zavezništvo 21. septembra operacije podaljšalo za dodatnih 90 dni oz. do konca leta.
V zavezništvu so pozneje dosegli konsenz, da se operacija lahko konča ob izpolnitvi štirih pogojev. Ti so, da se počaka na izid spopadov v Sirti; da se zagotovi, da Gadafiju naklonjene sile ne bodo zmožne napadati civilistov; da se Gadafiju prepreči nadzor nad temi silami in da so prehodne oblasti sposobne zagotoviti varnost v celotni državi.
Kot kaže, so pogoji s smrtjo Gadafija in padcem njegove zadnje trdnjave izpolnjeni, zavezništvo mora le še presoditi, ali so prehodne oblasti sposobne zagotoviti varnost v državi.
Preberite tudi: Kdo je bil Moamer Gadafi in kako praznujejo v Libiji.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.