Kitajska je 53-letnega Britanca Akmala Šaika usmrtila kljub trditvam njegove družine, da je duševni bolnik in kljub poskusom posredovanja britanske vlade. Britanski premier Gordon Brown je že izrazil svoje razočaranje nad dejstvom, da kitajske oblasti njegove bolezni niso upoštevale in med sojenjem niso opravile nikakršne ocene prisebnosti.
Šaik je v zadnjih 50 letih tako prvi Evropejec, usmrčen na Kitajskem. Kitajske oblasti so ga spoznale krivega posedovanja štirih kilogramov heroina, ki so ga leta 2007 našli v njegovi prtljagi. Njegova družina trdi, da so mu ga podtaknili.
Britansko zunanje ministrstvo je potrdilo, da so ga usmrtili, po poročanju kitajske tiskovne agencije Xinhua pa so usmrtitev potrdile tudi kitajske oblasti. Agencija še poroča, da so ga usmrtili s smrtonosno injekcijo. Njegovega trupla ne bodo prepeljali na Otok, kot musliman pa mora biti pokopan v 24 urah po smrti.
Zaskrbljenost zaradi ignoriranja bolezni
"Najostreje obsojam usmrtitev Akmala Šaika in osupel sem ter razočaran nad dejstvom, da naše vztrajne prošnje po pomilostitvi niso bile uslišane. Posebej sem zaskrbljen, ker oblasti niso opravile nikakršne ocene njegovega psihičnega stanja,“ je sporočil Brown in družini pokojnika izrazil sočutje.
Usmrtitev je obsodil tudi britanski zunanji minister David Miliband, ki je dejal, da Velika Britanija nasprotuje smrtni kazni, ne glede na okoliščine, in tudi sam izrazil zaskrbljenost nad ravnanjem kitajskih oblasti glede pokojnikovega psihičnega stanja.
Tudi v mednarodni organizaciji za zaščito človekovih pravic Amnesty International so izrazili zgroženost in mednarodno skupnost pozvali, naj Peking opomni na izpolnitev obveznosti na področju človekovih pravic. "Usmrtitev je resnično klofuta v obraz mednarodne skupnosti," je izjavila direktorica AI za Azijsko-tihomorsko območje Roseann Rife.
Usmrtitev je ostro obsodila tudi EU in ponovila nasprotovanje smrtni kazni. Švedsko predsedstvo je v imenu Unije izrazilo razočaranje, ker se Peking ni zmenil za pozive EU in Velike Britanije k znižanju Shaikhove kazni. London je namreč Peking vztrajno pozival, "naj stori pravo stvar" in prepreči usmrtitev. Še v ponedeljek sta Šaikha v zaporu v Urumqiju obiskala tudi njegova bratranca, ki sta mu razložila, kaj se dogaja. "Ni se zavedal, kaj se dogaja, in je upal na pomilostitev," je povedal njegov bratranec Soohail.
Družina, ki jo je v procesu zastopala humanitarna organizacija Reprieve, je sporočila, da se zahvaljuje vsem, ki so skušali pomagati in posredovati, in zaprosila za zasebnost, "medtem ko se skušajo sprijazniti s tem, kar se je zgodilo. Dejstvo, da se kaj takšnega lahko zgodi dandanes, je nekaj, kar bi nas moralo resno skrbeti,“ pa je dejala predstavnica omenjene organizacije. "Ta moški je bil zelo ranljiva oseba in zelo bolan. Na cedilu sta ga pustila Kitajska in njen pravosodni sistem. Popolna sramota je, da se je to zgodilo.“
Na spletni strani vlade v Pekingu so izvršitev smrtne kazni upravičili kot svarilen ukrep, saj da je "smrtna kazen za izjemno grozeča in resna kriminalna dejanja, vključno v povezavi z mamili, koristna pri vcepljanju strahu in preprečevanju kriminalnih dejanj, povezanih z mamili". Prav tako so poudarili, da je bila Šaikova duševna bolezen, trpel naj bi za bipolarno motnjo, "nezadostna" za preprečitev usmrtitve.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.