V Budimpešti se je na vseevropskih množičnih demonstracijah zbralo več deset tisoč protestnikov, ki so zahtevali krepitev evropskega socialnega modela. "Politiki nočejo videti protestov, zato naj ne bodo presenečeni v prihodnje, če bodo delavci odgovorili na način, ki jih bo presenetil," je dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič. Zaenkrat so to še mirne demonstracije, je iz Budimpešte poudaril Semolič in dodal, da kapital in politika nočeta razumeti sporočil protestnikov, s tem pa naj bi delali veliko napako.
Reševanje javnih financ?

Semolič je izpostavil, da so strukturne reforme, ki pretresajo Evropo in s tem tudi Slovenijo, usmerjene v zmanjševanje standardov socialne države in delavskih pravic. Te reforme se rojevajo v institucijah EU, je razložil in poudaril, da so prav danes finančni ministri EU blizu Budimpešte razpravljali, kako obvladati delavske plače in kako vzpostavljati mehanizme v zasebnem sektorju za preprečevanje rasti delavskih plač. Ozadje vsega tega je po Semoličevi oceni reševanje javnih financ.

Z reformami se namreč posega v kolektivne pogodbe, je dejal Semolič, zanj pa je to nedopustno. Sindikati zahtevajo neko drugo alternativo in da se ne bi v imenu konkurenčnosti zmanjševalo pravic. Pakt o konkurenčnosti je za sindikate zato nesprejemljiv, Semolič pa upa, da se bodo politiki usmerjali v odpravljanje brezposelnosti.
Semolič alternativo vidi v povsem drugačnem pristopu. Ta bi moral biti usmerjen proti tistim, ki so krizo povzročili, je menil Semolič. A po njegovih besedah politiki do finančnih struktur kažejo izjemno veliko razumevanje in veliko stopnjo nerazumevanja do potreb delavcev. Tudi sindikati so politikom podali nekaj predlogov, je dejal Semolič, vendar naj bi jih vse zavrnili.
Evropski finančni ministri odgovarjajo evropskim delavcem
Nemški finančni minister Wolfgang Schauble je izpostavil, da protestnike razume, vendar, "da se motijo". Javnofinančni primanjkljaj na previsoki ravni ima po njegovem mnenju lahko škodljive posledice za gospodarsko rast. "To tudi ne bi bilo odgovorno do prihodnjih generacij," je dejal pred zasedanjem.
Španska ministrica za finance Elena Salgado razume protestnike, in meni, da je normalno, da nasprotujejo ukrepom. "Vendar je na strani vlad, da izpostavimo, da so ti varčevalni ukrepi nujni," je opozorila in dodala, da je treba spodbuditi rast gospodarstva in znižati javnofinančni primanjkljaj, da bi lahko vzpostavili blaginjo prebivalcev.
"Potrebujemo boljši management potrošnje," pa je prepričan prvi belgijski finančnik Didier Reynders.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.