Znanstveniki so odkrili sledove obstoja majhne starodavne celine pod otokom Mauritius v Indijskem oceanu. Z analizo peska z obale Mauritiusa so odkrili mineral cirkon, ki naj bi bil sestavni del starodavnega kontinenta, ki je najverjetneje nastal, ko se je pred 61 do 83 milijoni let Madagaskar odcepil od Indije. "Cirkon kaže na obstoj delov starodavnega majhnega kontinenta pod otokom, delci katerega so se zaradi nedavne vulkanske aktivnosti znašli na površju," so zapisali v študiji, objavljeni v reviji Nature Geoscience.
Majhna celina naj bi se po nastanku pred več milijoni let razlomila, na njenih ostankih pa se je počasi nalagala okamnela vulkanska lava.
Strokovnjaki domnevajo, da so na dnu Indijskega oceana skriti številni podobni deli kontinentov, ki so se oblikovali z nastajanjem celin, kot jih poznamo danes. Proces oblikovanja današnjih celin se je začel pred približno 200 milijoni let, ko se je pracelina Pangea razdelila na južno Gondvano in severno Lavrazijo. Gondvana pa se je nato razdelila na Madagaskar, Avstralijo, Antarktiko in Indijo.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.