Tujina

Na Dunaju o prihodnosti Kosova

Dunaj, 14. 10. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Na Dunaju so se končali prvi pogovori med Beogradom in Prištino o Kosovu po vojni spomladi leta 1999. Srečanja so se udeležili tudi najvišji predstavniki Evropske unije, zveze Nato in vlad članic kontaktne skupine.

Kosovski Albanci
Kosovski Albanci FOTO: Reuters

Pogovori so se končali z dogovorom o oblikovanju štirih delovnih skupin, toda brez pravega dialoga med stranema, so potrdili na novinarski konferenci predstavniki mednarodne skupnosti, Evropske unije ter srbske in albanske strani, ki so na pogovorih sodelovali.

Srbija: Današnje srečanje ni začetek dialoga

Srbski premier Zoran Živković je opozoril, da se na Kosovo vračajo le begunci albanske narodnosti, in izrazil pričakovanje po doslednem izpolnjevanju resolucije ZN 1244, ki predvideva popolno vrnitev in zagotovitev vrnitve vseh nasilno razseljenih oseb. Podpredsednik srbske vlade Nebojša Čović pa je poudaril pomen, da sta se strani začeli poslušati. "Prvi koraki so vedno najtežji," je dejal Čović. Živković in Čović sta tudi poudarila, da srečanje na Dunaju ni začetek dialoga, ker delegacija s Kosova ni multietnična.

Rugova za samostojnost Kosova

Kosovski predsednik Ibrahim Rugova pa je dejal, da so sicer premaknili nekatera praktična vprašanja, vendar bi bilo dosti bolje, da se začne pravi dialog. Kot je dejal, bi formalno priznanje neodvisnosti Kosova doprineslo k stabilizaciji regije. "Srbija lahko Kosovo drži kot talca in mu prepreči vstop v EU, toda to bi škodovalo prebivalstvu Kosova in tudi sosedam," je dejal predsednik kosovskega parlamenta Nexhat Daci. Rugova je dejal, da bi moralo biti Kosovo "demokratično in samostojno ter integrirano v EU in NATO - ob stalnem prijateljstvu z ZDA". Ob tem je še izrazil upanje, da se bo Srbija nekega dne opravičila za pokole med vojno na Kosovu. Vrnitev okoli 7000 nealbanskih beguncev na Kosovu pa je označil za "pomemben napredek".

Zoran Živković, Nebojša Čović in Harri Holkeri pred srečanjem na Dunaju
Zoran Živković, Nebojša Čović in Harri Holkeri pred srečanjem na Dunaju FOTO: Reuters

Pogovorov so se udeležili vodja UNMIK Harri Holkeri, namestnik generalnega sekretarja ZN Kofija Annana Jean-Marie Gueno, predsednik srbske vlade Zoran Živković, podpredsednik vlade in vodja koordinacijskega centra Nebojša Čović, predsednik Kosova Ibrahim Rugova in predsednik kosovskega parlamenta Nexhat Daci, visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, generalni sekretar zveze Nato George Robertson, predsedujoči Organizaciji za varnost in sodelovanje in prihodnji generalni sekretar Nato Jaap de Hoop Scheffer, avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner, evropski komisar za zunanje odnose Chris Patten in predstavniki držav članice kontaktne skupine in ZDA.

Solana je prisotne na pogovorih opomnil, da ima razvoj dogodkov na Kosovu lahko velike posledice na sosednje države. Ob tem je poudaril, da so današnji pogovori bistven napredek na poti k večji stabilnosti regije. Optimizem glede izidov pogovorov je ob začetku le-teh izrazil tudi avstrijski kancler Wolfgang Schüssel, ki je obe strani pozval "naj vztrajata na poti dialoga".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10